• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Archeolodzy odkryli piwnice renesansowe

  18.11.2011. 00:11
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Pięć piwnic renesansowych odkryli archeolodzy przy zachodniej pierzei rynku w Krośnie (Podkarpackie) - poinformował dyrektor Muzeum Podkarpackiego w tym mieście, Jan Gancarski.

  "Wykonane z kamieni i cegły piwnice przedprożne zbudowano w XVI wieku. Są nieco młodsze od kamienic, przy których powstały" - powiedział Gancarski.

  Zostały zlokalizowane pod nieistniejącymi już murowanymi podcieniami. Zdaniem Gancarskiego, odkryte piwnice zasypano w XIX wieku. "Przez kilka wieków służyły do przechowywania towarów. W okresie pierwszej Rzeczpospolitej Krosno było ważnym ośrodkiem handlowym leżącym na tzw. szlaku węgierskim" - zaznaczył Gancarski.

  Dodał, że w odkrytych piwnicach składowano m.in. wino węgierskie.

  W piwnicach znaleziono także liczne fragmenty naczyń ceramicznych i szklanych, fragmenty żelaznych przedmiotów, nowożytne monety. Zabytki datowane są na XVI - XVIII stulecie.

  Zakończone badania prowadzili archeolodzy z Muzeum Podkarpackiego w Krośnie. Zabytki po konserwacji będą eksponowane w tym muzeum.

  PAP - Nauka w Polsce

  kyc/ hes/  bsz  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Jan Gancarski (ur. 1956 we Frysztaku ) – polski archeolog, absolwent UJ. Pracował w Muzeum Archeologicznym w Krakowie, Muzeum Regionalnym w Jaśle oraz Muzeum Historycznym – Pałac w Dukli. Od 1998 pełni funkcję dyrektora Muzeum Podkarpackiego w Krośnie. Skansen Kultury Łemkowskiej w Zyndranowej powstał w 1968 roku dzięki staraniom rdzennego mieszkańca Zyndranowej - Teodora Gocza. Przez wiele lat muzeum funkcjonowało jako placówka prywatna, najpierw w formie Izby Pamiątek w domu opiekuna i pomysłodawcy, później jako skansen wydzielony na terenie wsi. Obecnie muzeum ma status Oddziału Muzeum Podkarpackiego w Krośnie. Muzeum Podkarpackie w Krośnie powstało w 1954 r. jako Muzeum Regionalne PTTK, w 1958 r. stało się instytucja państwową pod nazwą Muzeum w Krośnie, a od 1975 r. – Muzeum Okręgowe. W 2000 r. przyjęło obecną nazwę.

  Muzeum Historyczno-Misyjne Zgromadzenia Księży Misjonarzy – muzeum istniejące od lat 30. XX wieku w Krakowie w tzw. Domu Stradomskim przy ul. Stradomskiej 4. Muzeum udostępnia eksponaty z terenów misyjnych, głównie z Chin, w celu przybliżenia zwiedzającym kultury i religii tego kraju. W muzeum eksponowane są również zabytki z domu misjonarskiego Zgromadzenia Księży Misjonarzy św. Wincentego a Paulo. August Mazurkiewicz (ur. 1889 w Krośnie, zm. 1968 w Krośnie) – uczestnik I wojny światowej i wojny z bolszewikami w 1920, polski regionalista, nauczyciel historii i geografii w krośnieńskich szkołach, popularyzator dziejów Krosna i regionu. Publikował artykuły poświęcone głównie historii, ludziom i zabytkom miasta. Wojewódzki Konserwator Zabytków w Rzeszowie, współtworzył początki: Muzeum Ziemi Krośnieńskiej i PTTK (1954), był kustoszem w muzeum ; założył także Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Krośnieńskiej.

  Muzeum Ziemi Miechowskiej w organizacji - placówka muzealna w Miechowie, gromadząca zabytki archeologiczne, historyczne i etnograficzne z terenu powiatu miechowskiego. Siedzibą muzeum jest zespół zabudowań poklasztornych przy bazylice Grobu Bożego, znajdujący się przy ul. Warszawskiej 1, tzw. Zamek Generała. Karpacka Troja – kompleks muzealny położony w Trzcinicy k. Jasła w woj. podkarpackim, stanowiący oddział Muzeum Podkarpackiego w Krośnie. Skansen Karpacka Troja powstał w miejscu odkrycia jednego z najstarszych grodzisk w Polsce zwanego Wałami Królewskimi, którego początki sięgają wczesnej epoki brązu. Dokonano na nim odkryć archeologicznych datowanych na początki epoki brązu i wczesne średniowiecze.

  Muzeum Antropologiczne Uniwersytetu Jagiellońskiego – muzeum mieszczące się w budynku Instytut Zoologii UJ przy ul. Ingardena 6 w Krakowie. Zbiory gromadzone są od drugiej połowy XIX wieku. Eksponowane są tutaj: Kamienica Winklerowska, Balcerowska – czterokondygnacyjna i trzytraktowa kamienica wzniesiona w XV wieku, znajdująca się w Warszawie, przy Rynku Starego Miasta nr 20. Posiada wnętrza połączone z sąsiadującym budynkiem nr 18, gdzie zlokalizowane jest Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza. Na parterze kamienicy znajdują się fragmenty malowideł z pierwszej połowy XVI wieku (Oblicze Chrystusa adorowane przez dwa anioły).

  Muzeum im. Jerzego Dunin-Borkowskiego – muzeum zlokalizowane w Krośniewicach przy Placu Wolności 1, powstałe w oparciu o zbiory prywatne kolekcjonera Jerzego Dunin-Borkowskiego

  Muzeum "Pana Tadeusza" – nowo powstające muzeum we Wrocławiu, zlokalizowane w Kamienicy Pod Złotym Słońcem w Rynku, w jego zachodniej pierzei (tzw. "Pierzei Siedmiu Elektorów").

  Muzeum Złota w Złotoryi powstało w lipcu 1978 roku z inicjatywy społecznej, a także przy pomocy władz miasta. Za siedzibę muzeum wybrano budynek przy ul. Zaułek 2, który został wybudowany w połowie XVIII wieku i wkomponowany we wcześniejsze mury obronne. Do roku 1998 nosiło ono nazwę Muzeum Społeczne Ziemi Złotoryjskiej. Muzeum Rzemiosł Artystycznych i Precyzyjnych przy Cechu Złotników, Zegarmistrzów, Optyków, Grawerów i Brązowników m.st. Warszawy, zwane też Muzeum Zegarów - muzeum w Warszawie, przy ul. Piekarskiej na warszawskim Starym Mieście, gromadzące zabytki dawnego i współczesnego rzemiosła artystycznego i precyzyjnego. Muzeum powstało w 1966 roku z inicjatywy członków Cechu Złotników, Zegarmistrzów, Optyków, Grawerów i Brązowników Miasta Stołecznego Warszawy, którego jest integralną częścią.

  Piwnice – zlikwidowany przystanek osobowy a dawniej stacja kolejowa w Piwnicach Wielkich na linii kolejowej nr 35, w województwie warmińsko-mazurskim, w Polsce. Sampling, sampling probabilistyczny – w archeologii, jedna z technik prowadzenia badań powierzchniowych. Przedmiotem badań są fragmenty interesującego nas rejonu na których prowadzi się szczegółowe badania. W przypadku kiedy zachodzi konieczność szybkiego przeprowadzenia badań i równocześnie brakuje środków finansowych lub czasu, archeolodzy decydują się na zastosowanie tego rodzaju badań.

  Dodano: 18.11.2011. 00:11  


  Najnowsze