• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Archeolodzy odsłonili miejsce kaźni w Złotym Stoku

  30.11.2011. 00:04
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Szubienicę sprzed kilkuset lat wraz ze szczątkami ludzkimi znaleźli archeolodzy ze Stowarzyszenia Ochrony i Badań Zabytków Prawa w dolnośląskim Złotym Stoku. "Miejsce zlokalizowaliśmy dzięki pomocy miejscowych pasjonatów historii już w zeszłym roku. Jednak regularne wykopaliska ruszyły dopiero w sierpniu" - wyjaśnił Daniel Wojtucki, prezes stowarzyszenia.

  Archeolodzy znaleźli świetnie zachowany fundament szubienicy o średnicy ponad 6 m i grubości ok. 1 m, wykonany z nieobrobionych kamieni polnych, co zgodne jest z przekazami pisanymi. Dzięki nim możliwe jest wiarygodne oszacowanie wysokości założenia na ponad 2 m. Wiadomo również, że na szczycie stały 3 słupy podtrzymujące dębowe belki, na których wieszano skazańców. Badacze są przekonani, że miejsce funkcjonowało od XVI wieku.

  "Szubienica i przyległy do niej obszar uważany był za teren nieczysty i przynoszący pecha. Nawet podczas prac renowacyjnych zachowywano specjalne środki ostrożności - z pomocą bębnów odstraszano złe duchy" - dodał Wojtucki.

  Znaleziska archeologów świadczą o pogardzie względem zmarłych skazańców. W dole pod szubienicą odkryto, pośród fragmentów cegieł, zaprawy i kości kota, rozrzucone w nieładzie szczątki ludzkie. Specjalistyczne analizy wykazały, że zwłoki zakopano dopiero wiele miesięcy po egzekucji. Badacze natknęli się na kilka innych pochówków na placu obok szubienicy. Oba zaledwie przysypano ziemią - znajdowały się ok. 30 cm pod powierzchnią.

  "To przykłady tzw. pochówków oślich lub psich. Karą dla skazańców nie miała być tylko śmierć, ale również bestialskie traktowanie ciała uniemożliwiające zbawienie" - uważa Wojtucki.

  "Jeden ze zmarłych miał prawdopodobnie spętane nogi, o czym świadczy specyficzne ułożenie nóg. Dodatkowo leżał na lewym boku, co nie było zgodne z ówczesnym rytuałem pogrzebowym" - dodał historyk.

  Badania archeologiczne dofinansował Urząd Miasta w Złotym Stoku. W przyszłości planowane jest wyeksponowanie szubienicy i udostępnienie jej dla ruchu turystycznego.

  PAP - Nauka w Polsce, Szymon Zdziebłowski

  agt/bsz


  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Szubieniczna góra (niem. Galgenberg) – wzniesienie w pobliżu miejscowości, głównej drogi czy kościoła służące jako miejsce egzekucji. Nazwa nadawana od dobrze widocznej z oddali szubienicy wznoszonej na szczycie. Szubienica w Kłodzku – nieistniejąca dziś szubienica, położona niegdyś na szczycie Szubienicznej we Wzgórzach Rogówki. Leśny Park Przygody "Skalisko" – ok. 7 ha teren rekreacyjny (park linowy) w Złotym Stoku, zlokalizowany w wąwozie leśnym nad Złotym Potokiem oraz na terenie byłego kamieniołomu, nieopodal Muzeum Górnictwa i Hutnictwa Złota. Rozwieszone pomiędzy drzewami na różnej wysokości liny, stałe i ruchome pomosty, siatki są źródłem wielu wrażeń w trakcie ich pokonywania. Trasy i stopień trudności są zróżnicowane i dostosowane do wieku (trasy dla dzieci) i umiejętności uczestników, począwszy od prostego przejścia po pomoście na niewielkiej wysokości nad ziemią, do zjazdu na linie (tzw. tyrolka) o różnej długości - aż do 570 m (tyrolka supergigant) na znacznej wysokości .

  Szubienica – konstrukcja, zazwyczaj drewniana, wykonana z poprzecznej belki wspartej na słupie lub dwóch słupach, służąca do wykonania kary śmierci przez powieszenie. Osobom skazanym na śmierć przez powieszenie zakłada się na szyję stryczek. Muzeum Górnictwa i Hutnictwa Złota w Złotym Stoku – placówka muzealna zlokalizowana w dawnej kopalni złota i arsenu w Złotym Stoku w województwie dolnośląskim, uruchomiona 28 maja 1996. Muzeum oferuje wystawę obrazującą historię górnictwa złota, wyprawę do sztolni "Czarnej", w której można zobaczyć 10-metrowy podziemny wodospad, a także płukanie złota.

  Kara tysiąca cięć (chin. trad. 凌遲, chin. upr. 凌迟, pinyin língchí) – jedna z najbardziej popularnych form egzekucji i jednocześnie publicznej tortury w Chinach, stosowana od roku ok. 900 do jej zniesienia w 1905. Polegała na przywiązaniu skazanego do drewnianego pala i metodycznym odcinaniu nożem fragmentów ciała, co mogło trwać nawet cały dzień – do momentu śmierci skazańca. Dodatkowo skazańcowi podawano specjalną mieszankę ziół, która miała wyostrzyć jego zmysły (w tym czucie bólu). Tyburn lub Tyburn Tree ((ang.) Drzewo Tyburn) – miejsce egzekucji skazańców za wykroczenia przeciw królowi Anglii i jednocześnie męczeństwa katolików w Londynie w pobliżu Marble Arch na zbiegu ulic Edgware Rd. i Bayswater Rd. Wyroki wykonywano w okresie od XII do XVIII w. Wśród niekatolickich skazańców Tyburn był także purytanin, przywódca wojny domowej 1642–1645 r., lord protektor Oliver Cromwell. Wyrok na Cromwellu miał znaczenie symboliczne, gdyż dokonano go pośmiertnie na zwłokach, które specjalnie w tym celu ekshumowano.

  Dąb Szubienica (chor. Hrast Galženjak, z niemieckiego: Galgen - szubienica) - zabytkowy dąb bezszypułkowy, znajdujący się w Chorwacji, w pobliżu Stubičkich Toplic, na wzgórzu Kamenjak (góry Medvednica), na wysokości 247 m n.p.m. Z miejscowości prowadzi do niego ścieżka dydaktyczna Kamenjak. Wykopaliska stratygraficzne - jest to jedna z dwóch metod eksploracji stanowiska archeologicznego. Polega na usuwaniu warstw archeologicznych zgodnie z ich układem i konturami. Warstwy są usuwane w kolejności odwrotnej do tej w jakiej powstawały. Historia stanowiska jest odsłaniana od czasów najnowszych do czasów najdawniejszych. Archeolodzy posługują się tą metodą prowadzenia wykopalisk kiedy tylko możliwe jest rozróżnienie warstw. Warstwy archeologiczne mają różne kształty, niejednakową miąższość oraz różny przebieg. Warstwy często są zaburzone, przemieszane przez działalność człowieka. Prowadzenie badań tą metodą jest pracochłonne i żmudne, przynosi jednak najlepsze efekty.

  Cmentarz choleryczny w Myślenicach - na stoku Dalinu znajduje się ukryty przez las mały cmentarz choleryczny. Jest już w bardzo kiepskim stanie, zachowało się tylko kilka kamiennych nagrobków. W XIX wieku służył jako miejsce pochówku dla ofiar epidemii cholery. Napis, widniejący na jednym z pomników, głosi:

  Fakt w rozumieniu potocznym jest to wydarzenie, które miało miejsce w określonym miejscu i czasie. W tym sensie faktem nie może być zdarzenie, które nie miało jeszcze miejsca, można jednak mówić o przewidywaniu przyszłych faktów - czyli zdarzeń które najprawdopodobniej się wydarzą. Zdarzenia te jednak stają się faktami dopiero wtedy, gdy się już wydarzą.

  Fakt w rozumieniu potocznym jest to wydarzenie, które miało miejsce w określonym miejscu i czasie. W tym sensie faktem nie może być zdarzenie, które nie miało jeszcze miejsca, można jednak mówić o przewidywaniu przyszłych faktów – czyli zdarzeń które najprawdopodobniej się wydarzą. Zdarzenia te jednak stają się faktami dopiero wtedy, gdy się już wydarzą. Wisielec (również szubienica, powieszony) — gra towarzyska, zazwyczaj dla dwóch osób, polegająca na odgadywaniu słów. Do gry potrzebna jest kartka i ołówek.

  Malta Ski – to centrum sportowo-rekreacyjne oferujące wiele atrakcji zarówno w sezonie zimowym jak i letnim. Miejsce to jest jak park rozrywki, w którym znaleźć można atrakcje dla dzieci jak również dla dorosłych. Doskonałe miejsce by spędzić czas wolny. Znajduje się w Poznaniu na południowym brzegu Jeziora Maltańskiego. Jego historia sięga lat 80. XX wieku, gdy rozpoczęto zagospodarowywać tereny otaczające Jezioro. Powstała wówczas koncepcja usypania sztucznego stoku narciarskiego. Usypano go na zboczu Kopca Wolności. Początkowo można było z niego korzystać tylko w okresie zimy. W 1992 roku powstał pomysł by stworzyć w tym miejscu pierwsze w byłym bloku wschodnim całoroczne centrum narciarstwa. Pomysł zrealizowano i pokryty sztuczną nawierzchnią stok otwarto 21 lutego 1993. Z czasem zrezygnowano z nart w sezonie letnim, obecnie sezon narciarski trwa od października do kwietnia, w ciągu którego trwa szereg kursów i szkoleń narciarskich. Przy stoku funkcjonuje również serwis oraz wypożyczalnia sprzętu narciarskiego. W ciągu kolejnych lat powstawały następne atrakcje takie jak: letni tor saneczkowy, zjazd pontonami ze stoku, pole do minigolfa, a także darmowe letnie kino. W maju 2012 roku oddano do użytku Kolejkę Górską Adrenaline. Kotły – instrument perkusyjny z rodziny membranofonów. Składa się z błony zwanej membraną, rozpiętej ponad korpusem w kształcie misy, zwyczajowo wykonanym z miedzi. Muzyk grający na kotłach (kotlista) wydobywa z nich dźwięk, uderzając w naciąg instrumentu odpowiednią pałką z wykończeniem filcowym. Inaczej niż w większości bębnów, kotły wydają dźwięk o określonej wysokości, możliwe jest zatem ich strojenie. Z formy instrumentu wojskowego kotły wyewoluowały do postaci nieodzownego elementu orkiestry symfonicznej już w XVIII wieku. Dziś wykorzystują je nie tylko orkiestry symfoniczne i marszowe, ale również zespoły rockowe.

  Śmierć grupy Diatłowa – wydarzenie, które miało miejsce prawdopodobnie w nocy z 1 na 2 lutego 1959 roku, na wschodnim stoku góry Chołatczachl (ros. Холатчахль), w północnej części Uralu. Dziewięcioro uczestników studenckiej wyprawy w góry Uralu poniosło śmierć w niewyjaśnionych ostatecznie do dziś okolicznościach. Na cześć przywódcy wyprawy, Igora Diatłowa, przełęcz, gdzie doszło do tragedii, nazwano Przełęczą Diatłowa. Ulica Zgoda w Wodzisławiu Śląskim - ulica, która pochodzi jeszcze z okresu lokacji miasta; jest częścią siatki wodzisławskiej starówki. Już w 1810 r. nosiła nazwę Wilchwiańska. Wówczas znajdowała sie ona w Dzielnicy Pszczyńskiej. W okresie PRL nosiła nazwę "Zgody" i tak zostało do dzisiaj. Ze względu na to, że ulica jest bardzo wąska i nie ma możliwości położenia chodnika, pełni ona funkcję deptaka i jest wyłączona z ruchu. Ważniejsze obiekty znajdujące się przy tej ulicy to Dom Rzemiosła oraz kilka pubów i pizzeria. Są plany przebudowania w przyszłości tej części miasta w celu jej uatrakcyjnienia, jednak ze względu na położenie potrzebna jest zgoda Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, gdyż ulica jest prawnie chroniona.

  Miasta Trynidadu i Tobago: Według danych oficjalnych pochodzących z 2011 roku Trynidad i Tobago posiadał ponad 30 miast o ludności przekraczającej 1 tys. mieszkańców. Stolica kraju Port of Spain zajmuje dopiero trzecie miejsce z blisko 40. tys. mieszkańców, ale w całej aglomeracji stołecznej mieszka ponad 256 tys. osób (2000). W drugiej pod względem liczby ludności aglomeracji San Fernando mieszka 144 tys. osób, z czego w głównym mieście 55,4 tys. (2000). Największym miastem jest Chaguanas, które jako jedyne miasto liczyło ponad 50 tys. mieszkańców; 3 miasta z ludnością 25÷50 tys. oraz reszta miast poniżej 25 tys. mieszkańców. Katastrofa na K2 w 2008 roku miała miejsce w dniach 1-2 sierpnia 2008 roku, kiedy to dziesięciu himalaistów z siedmiu krajów i jeden pakistański tragarz zginęło na K2, drugim co do wysokości szczycie świata i najwyższym szczycie Karakorum. Trzech innych wspinaczy odniosło poważne obrażenia. Był to najbardziej tragiczny pojedynczy wypadek w historii zdobywania tego szczytu. Najtragiczniejszym okresem w historii wspinaczki na K2 było lato 1986 roku, kiedy to w przeciągu niespełna dwóch miesięcy zginęło trzynastu wspinaczy. Szczyt ten należy do najbardziej niebezpiecznych na świecie. Do 2008 roku odnotowano 284 wejścia na szczyt, w czasie których zmarło 66 osób, co daje śmiertelność rzędu 23%. Spośród ośmiotysięczników większą śmiertelność ma tylko Annapurna w Himalajach.

  Dodano: 30.11.2011. 00:04  


  Najnowsze