• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Astronauci w muzeum

  23.12.2011. 08:19
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Połączymy się i porozmawiamy z astronautami, którzy przebywają na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej - poinformowało Muzeum Historyczne Miasta Gdańska. Nietypowe spotkanie w muzeum odbędzie się 31 grudnia o godz. 15 w Wielkiej Sali Wety Ratuszu Głównego Miasta. Łączność będzie można obejrzeć również na żywo w serwisie ARISS-POLSKA TV.

  ,,Zapytamy o to, co widać na Ziemi z kosmosu, czy na Stacji Kosmicznej obchodzi się święta oraz czy bycie astronautą to spełnienie marzeń każdego chłopca? Odpowiedzi z przestrzeni kosmicznej będą słyszalne w całej Europie na częstotliwości 145.800MHz. Zachęcamy do nasłuchów" - czytamy w komunikacie instytucji. 

  Łączność z astronautami możliwa jest dzięki udanej współpracy Muzeum Historycznego Miasta Gdańska, portalu Kosmonauta.net oraz społeczności krótkofalowców z Trójmiasta. Przedsięwzięcie wpisuje się w obchody Roku Jana Heweliusza w Gdańsku, które odbywają się z okazji 400. rocznicy urodzin słynnego astronoma, rajcy, ławnika i browarnika .  

  Pytania orbitującym wokół Ziemi zadawać będzie młodzież szkolna wśród której znajdą się finaliści konkursu Muzeum Historycznego Miasta Gdańska, uczniowie Zespołu Szkół Katolickich im. Jana Pawła II w Gdyni, Gdańskich Szkół Autonomicznych. Nie zabraknie również studentów Akademii Morskiej w Gdyni i członków Morskiego Klubu Łączności ,,Szkuner" SP2ZIE. 

  Stronę techniczną tego przedsięwzięcia realizują członkowie Pomorskiego Oddziału Polskiego Związku Krótkofalowców oraz Morski Klub Łączności "Szkuner" SP2ZIE Akademii Morskiej w Gdyni. Połączenie z ISS jest eksperymentem edukacyjnym polegającym na krótkiej radiowej telekonferencji, która odbywa się ramach programu ARISS (Amateur Radio on The International Space Station).

  ARISS jest międzynarodowym programem edukacyjnym. Powstał przy współpracy krótkofalowców z państw uczestniczących w programie budowy Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) oraz agencji kosmicznych - amerykańskiej NASA, rosyjskiej RKA, europejskiej ESA, japońskiej JAXA i kanadyjskiej CSA. Program jest adresowany do młodzieży szkolnej i akademickiej. Jego celem jest popularyzacja astronautyki, historii podboju kosmosu, pobudzanie i rozwijanie zainteresowań naukami ścisłymi, przede wszystkim nowoczesnymi technologiami, przemysłem kosmicznym oraz łącznością radiową, w tym krótkofalarstwem. 

  PAP - Nauka w Polsce

  szz

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Muzeum Historyczne Miasta Gdańska – do 2000 r. istniejące pod nazwą Muzeum Historii Miasta Gdańska. Instytucja gromadząca zbiory dokumentujące historię Gdańska od średniowiecza do XX wieku. Muzeum zostało utworzone 31 marca 1970 uchwałą Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej jako oddział Muzeum Pomorskiego w Gdańsku. Muzeum Bursztynu w Gdańsku – muzeum rzemiosła w Gdańsku, założone w 2000, oddział Muzeum Historycznego Miasta Gdańska; dokumentuje historię bursztyniarstwa w Polsce. Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku – muzeum powstałe w 1979 poświęcone byłej Poczcie Polskiej w Wolnym Mieście Gdańsku, obecnie jeden z oddziałów Muzeum Historycznego Miasta Gdańska (do 2003 Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu).

  Galeria Na wieży w Gdańsku – wystawiennicza galeria sztuki, mieszcząca w wieży Kościoła św. Katarzyny w Gdańsku przy Muzeum Zegarów Wieżowych, oddział Muzeum Historycznego Miasta Gdańska. Powstała 2000 roku z inicjatywy Grzegorza Szychlińskiego , Romana Gajewskiego i Zbigniewa Wąsiela oraz artystów z Stowarzyszenia Artystycznej Inicjatywy w Gdańsku. Program placówki prezentował takie dziedziny sztuk plastycznych, jak malarstwo, grafika, rysunek, rzeźba, fotografia. Galeria powadziła działalność do pożaru kościoła 22 maja 2006 r. Muzeum Zegarów Wieżowych powstało w 1996 roku jako oddział Muzeum Historycznego Miasta Gdańska. Nastąpiło to skutkiem porozumienia władz miasta, dyrekcji muzeum i Zakonu OO. Karmelitów, którzy użyczyli na ten cel wnętrze wieży swojego kościoła pod wezwaniem św. Katarzyny Aleksandryjskiej.

  ARISS (Amateur Radio on the International Space Station) - międzynarodowy związek organizacji i stowarzyszeń radioamatorskich mający na celu umożliwienie nawiązania kontaktu radiowego radioamatorom oraz szkołom z całego świata. Jednym z głównych celów projektu jest zachęcenie młodzieży do kształtowania się w kierunkach ścisłych. Panienka z okienka – fikcyjna postać gdańskiej mieszczanki odwołująca się do popularnej powieści historycznej Jadwigi Łuszczewskiej (Deotymy). W ostatnich latach postać "Panienki z okienka" jest wykorzystywana w charakterze oficjalnej promocji miasta Gdańska. W castingu na "Panienkę z Okienka" (organizowanym przez Muzeum Historyczne Miasta Gdańska) mogą brać udział wszystkie gdańszczanki od 18 do 23 roku życia. Zwyciężczyni castingu reprezentuje w stylowym ubiorze z XVII wieku miasto Gdańsk na najważniejszych uroczystościach miejskich. W letnim sezonie turystycznym w Gdańsku można ją spotkać na ulicy Długiej, przy Długim Targu i przede wszystkim w Sieni Gdańskiej Nowego Domu Ławy, siedzibie gdańskich patrycjuszy.

  Dwór Artusa (niem. Artushof) – gmach usytuowany w centrum Gdańska, przy Długim Targu 44, dawniej miejsce spotkań kupców, ośrodek życia towarzyskiego, później giełda, obecnie oddział Muzeum Historycznego Miasta Gdańska. Ratusz Głównego Miasta w Gdańsku – zabytkowy ratusz na Głównym Mieście w Gdańsku. Jest to gotycko-renesansowa budowla, usytuowana na styku ulicy Długiej i Długiego Targu, która dominuje nad panoramą Drogi Królewskiej, najbardziej reprezentacyjnego traktu tej części miasta. W ratuszu Głównego Miasta mieści się Muzeum Historyczne Miasta Gdańska.

  Strefa Historyczna Wolnego Miasta Gdańska – placówka edukacyjno-muzealna o charakterze historycznym, prezentująca eksponaty z okresu Wolnego Miasta Gdańska; oddział Towarzystwa Przyjaciół Gdańska. Ekspozycję wzbogacają akcenty multimedialne – stare filmy dokumentalne pokazujące Gdańsk; odtwarzany jest także oryginalny hymn Wolnego Miasta Gdańska z lat 30. "Für Danzig" autorstwa Paula Enderlinga.

  Zespół Szkół Łączności im. Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku: Zespół Szkół Łączności im. Obrońców Poczty Polskiej to powstała w 1951 r. szkoła średnia prowadzona obecnie przez Gminę Miasta Gdańsk. Siedziba placówki mieści się w Gdańsku przy ulicy Podwale Staromiejskie 51/52 – część laboratoriów technikum ulokowana jest w historycznym budynku Poczty Polskiej, w miejscu bohaterskiej obrony przed hitlerowskim atakiem 1.09.1939 r.

  Muzeum Rybołówstwa w Helu – oddział Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku. Muzeum mieści się w przejętym przez państwo poewangelickim kościele świętych Piotra i Pawła z XV wieku. Budynek muzeum usytuowany jest w samym centrum miasta, nieopodal portu, w posiadaniu Centralnego Muzeum Morskiego znajduje się od roku 1972. Rejs Roku – Srebrny Sekstant – najwyższe polskie wyróżnienia żeglarskie, przyznawane corocznie od roku 1970 w pierwszy piątek marca, dla uczczenia rocznicy opłynięcia 1 marca 1937 roku przylądka Horn (Cap Horn) przez żaglowiec szkolny Państwowej Szkoły Morskiej w Gdyni – „Dar Pomorza”. Na pokładzie tej fregaty, która jest obecnie jednym z oddziałów Muzeum Morskiego w Gdańsku, zbiera się Jury „Rejsu Roku”.

  SPDXC: SPDXC powstał jako klub specjalistyczny Polskiego Związku Krótkofalowców, skupiający krótkofalowców zaineresowanych dalekimi łącznościami i wyczynowymi aspektami krótkofalarstwa. W dniu 9.06.1959 Zarząd Główny PZK zatwierdził regulamin SPDXC oraz tymczasowy zarząd klubu i datę teę uznaje się początek działalności SP DX Clubu. SV Dar Pomorza (Biała Fregata) – trzymasztowy żaglowiec szkolny (fregata) zakupiony przez społeczeństwo Pomorza w 1929 dla Szkoły Morskiej w Gdyni. Obecnie jest to statek-muzeum, oddział Centralnego Muzeum Morskiego.

  Galeria Starych Zabawek w Gdańsku – prywatne muzeum położone w Gdańsku, będące przedsięwzięciem Bernadety i Wojciecha Szymańskich.

  Dodano: 23.12.2011. 08:19  


  Najnowsze