• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Astronomiczne imprezy Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki

  31.03.2011. 00:11
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  W ramach toruńskiego 11. Festiwalu Nauki i Sztuki (15-19 kwietnia) odbędzie wiele pokazów dotyczących astronomii. Na niektóre z nich wymagane są zapisy, które rozpoczną się już 4 kwietnia. Serwis PAP - Nauka w Polsce jest jednym z patronów medialnych festiwalu.

  Co roku na festiwalu nie brakowało imprez o tematyce astronomicznej i podobnie będzie tym razem. Organizatorzy zaplanowali aż 13 imprez z kategorii "astronomia". Na wszystkie wstęp jest darmowy, jednak niektóre wymagają wcześniejszych zapisów e-mailowych lub telefonicznych (od 4 kwietnia) albo wejściówek (ich dystrybucja rozpocznie się 13 kwietnia).

  W tym roku w ramach festiwalu będzie można zobaczyć widma gwiazdowe i dowiedzieć się, co astronomowie potrafią z nich odczytać. Impreza pt. "Co w tęczy siedzi" będzie powtórzona czterokrotnie od soboty (16 kwietnia) do wtorku (19 kwietnia) w godzinach 12.30-14.00 w Centrum Astronomii UMK w Piwnicach koło Torunia. Obowiązują wejściówki.

  Kolejna impreza -"Dźwięki kosmosu" - to plenerowy koncert muzyki elektronicznej "Jan Hevelius in memoriam" pod 620-tonowym radioteleskopem w Centrum Astronomii UMK. Podczas koncertu będą prowadzone pokazy nieba przez teleskopy optyczne; będzie można także posłuchać szumu radiowego kosmosu, jaki odbiera największy polski radioteleskop. Impreza rozpoczyna się w sobotę (16 kwietnia) i niedzielę (17 kwietnia) o godzinie 21.00. Wstęp za okazaniem wejściówki.

  Z kolei w ramach imprezy "Gwiezdna chemia" - 18 i 19 kwietnia o godz. 17.00 - będzie można zwiedzić część optyczną obserwatorium astronomicznego w Piwnicach i wziąć udział w warsztatach spektroskopowych. Obowiązują wejściówki.

  "Jasne jak Słońce!" to kolejna okazja do zwiedzenia obserwatorium astronomicznego w Piwnicach, szczególnie dla najmłodszych. Impreza jest bowiem skierowana do dzieci w wieku od 5 do 10 lat. Uczestnicy będą mogli przeprowadzić obserwacje Słońca pod nadzorem studentów i doktorantów. Impreza odbędzie się tylko raz- 16 kwietnia o godz. 14. Wymagane są wejściówki.

  Druga impreza dla dzieci odbędzie się 17 kwietnia o godz. 17. Będzie to zwiedzania radioastronomicznej części obserwatorium w Piwnicach, w ramach imprezy "Kosmiczne fale radiowe - przygoda z radioastronomią". Również tutaj wymagane będą wejściówki.

  Kolejną z atrakcji będzie wykład na temat kształtu Wszechświata, który rozpocznie się 16 kwietnia o godz. 15 w siedzibie Towarzystwa Naukowego w Toruniu przy ulicy Wysokiej. Nie ma ograniczeń co do liczby uczestników.

  Podczas festiwalu, 18 kwietnia i 19 kwietnia o godz. 17, będzie też można zwiedzać Katedrę Radioastronomii Centrum Astronomii UMK i wziąć udział w warsztatach z budowy radia oraz w radiowych obserwacjach astronomicznych zatytułowanych "Obserwacje CH3OH, czyli chemia w kosmosie". Obowiązywać będą wejściówki.

  Pasjonaci podróży z prędkościami nadświetlnymi, teleportacji i innych ciekawych rozwiązań technicznych znanych z filmów powinni się wybrać na wykład "Odyseja astronomiczna". Prelekcja odbędzie się dwukrotnie, 16 kwietnia o godz. 12.30 i 17 kwietnia o godz. 12.00 w Instytucie Fizyki UMK. Wejściówki nie są wymagane.

  Tradycyjnie nie zabraknie też zorganizowanego w środku miasta pokazu nieba przez teleskopy. Organizatorzy zapraszają na Plac Podominikański 16 kwietnia o godz. 21. Imprezie towarzyszyć będzie "Radio Planet i Komet" w Polskim Radiu PiK. Nie są wymagane wejściówki.

  Kolejną astronomiczną imprezą będzie wykład na temat toruńskich zegarów słonecznych, który odbędzie się w Instytucie Fizyki UMK 16 kwietnia o godz. 9.30. Po wykładzie będzie można wziąć udział w warsztatach i własnoręcznie wykonać zegar słoneczny, który będzie można zabrać ze sobą do domu. Obowiązują wcześniejsze zgłoszenia telefoniczne.

  Organizatorami Festiwalu Nauki i Sztuki są: Uniwersytet Mikołaja Kopernika, Urząd Miasta Torunia oraz Towarzystwo Naukowe w Toruniu. Festiwal w roku 2010 przyciągnął 30 tysięcy uczestników. Więcej szczegółów na temat festiwalu na stronie: www.festiwal.torun.pl

  PAP - Nauka w Polsce, Krzysztof Czart

  agt/bsz


  Czy wiesz że...? (wersja beta)

  Sezon NHL 2013/2014 będzie 96. sezonem gry National Hockey League, a 97. jej działalności. Pierwsze mecze sezonu odbędą się 1 października 2013 roku. W tym dniu odbędzie się trzy spotkania. Drugi sezon z rzędu nie odbędą się spotkania w Europie, również NHL All-Star Game nie odbędzie się w zamian zawodnicy ligi NHL będą uczestniczyć w turnieju olimpijskim w Soczi. Hokeiści wrócą na tafle w Ameryce 26 lutego. 1 stycznia odbędzie się NHL Winter Classic, który został przełożony z powodu lokautu. Dodatkowo obędzie się jeszcze pięć innych spotkań na otwartych stadionach w ramach NHL Stadium Series oraz Heritage Classic. Sezon zasadniczy zakończy się 13 kwietnia 2013 roku.

  Tour de France 2014 będzie 101 edycją wyścigu. Odbędzie się między 5 a 27 lipca 2014 roku. Będzie składać się z 21 etapów. Wyścig rozpocznie się w Wielkiej Brytanii, gdzie rozegrane zostaną pierwsze trzy etapy.

  Mistrzostwa Świata w Hokeju na Lodzie II dywizji 2008 odbędą się w dwóch państwach: Rumunii (Miercurea-Ciuc) oraz w Australii (Newcastle). Zawody odbędą się w dniach 7 - 13 kwietnia. Będzie to 12 turniej o awans do II dywizji mistrzostw świata (wcześniej grupy C).

  Festiwal Kultury Słowiańskiej i Cysterskiej w Lądzie - festiwal, który co roku odbywa się w Lądzie, przy zrekonstruowanym grodzie wczesnośredniowiecznym oraz w lądzkim klasztorze. Teren oraz najbliższe otoczenie grodu stanowią scenerię, w której organizatorzy przybliżają dorobek wczesnośredniowiecznej Polski i Słowiańszczyzny. W ciągu dwóch dni prezentowane są dawne rzemiosła, pokazy uzbrojenia i walk, inscenizacje historyczne, sceny z życia codziennego dawnych Słowian oraz zajęcia edukacyjne dla dzieci. Podczas IV już festiwalu odbywały się także koncerty muzyki dawnej (koncert zespołu „Kwartet Jorgi”, zespołu „Abalienatus”, koncert międzynarodowej grupy "Schola Teatru Węgajty”, koncert zespołu „Percival” z Lubina, zespołu „Redlin" z Jastrzębiej Góry, a także występ „Swarzęckiej Orkiestry Flażoletowej Muzyka i Taniec”).

  XII Sopot TOPtrendy Festiwal odbędzie się w dniach od 30 maja do 1 czerwca 2014 roku w sopockiej Operze Leśnej. Organizatorem festiwalu jest telewizja Polsat, która będzie też transmitowała wydarzenie na swojej antenie.

  78. edycja wyścigu kolarskiego La Flèche Wallonne odbędzie się w dniu 23 kwietnia 2014 roku i liczyć będzie 199 km. Start wyścigu miał miejsce w Bastogne, a meta w Mur de Huy. Wyścig figurował w rankingu światowym UCI World Tour 2014.

  Mistrzostwa Europy U-21 w piłce nożnej 2015 - turniej piłkarski, który odbędzie się w 2015 roku w Czechach. Będzie to dwudziesta edycja tych rozgrywek.

  Dodano: 31.03.2011. 00:11  


  Najnowsze