• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Bauman i Bałka w SWPS

  31.01.2010. 17:25
  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak

  Wystawę czarno-białych fotografii autorstwa Zygmunta Baumana "Obrazy w słowach, słowa w obrazach" będzie można oglądać w Galerii Wysokich Napięć SWPS w Warszawie. W wernisażu 4 lutego weźmie udział Mirosław Bałka, jeden z najbardziej cenionych polskich rzeźbiarzy współczesnych. Wstęp na wystawę jest wolny.

  Zygmunt Bauman jest światowej sławy socjologiem i filozofem. To emerytowany profesor Uniwersytetu w Leeds (Wielka Brytania) i Uniwersytetu Warszawskiego. Znany jest jako twórca teorii ponowoczesności (postmodernizmu). Stworzył takie cykle jak "Na straży ładu", "Na tropach piękna", "Portrety", "Postęp", "Spotkania", "Wybór", "Spotkania" i "Yorkshire".

  Na wystawie w SWPS zostanie zaprezentowanych kilkadziesiąt fotografii jego autorstwa. Będą one po raz pierwszy pokazane polskiej publiczności w ramach ekspozycji - informuje Natalia Osica, rzeczniczka prasowa SWPS. Do tej pory niektóre zdjęcia były opublikowane w książce "Życie w kontekstach. Rozmowy o tym, co za nami i o tym, co przed nami" Zygmunta Baumana, Romana Kubickiego i Anny Zeidler-Janiszewskiej.

  Zygmunt Bauman opowiada o magii ciemni fotograficznej: "Odkryłem tam względność obrazu, względność przedstawienia, względność interpretacji - uzyskując z tego samego negatywu kilka całkowicie odmiennych wizji, o innym temacie, o innej +wbudowanej+ wykładni - a różnica wspierała się tylko na wykadrowaniu, na ruchu ręki między soczewką powiększalnika a papierem fotograficznym, na kompozycji i stopniu stężenia odczynników."

  Wszystkie zdjęcia prezentowane na wystawie będą czarno-białe. Bauman wyjaśnia: "Fotografia kolorowa mnie nie pociąga, koliduje chyba z moim charakterem i temperamentem... Jej postęp odbywa się pod hasłem kolorów coraz wierniejszych, reprezentacji coraz dokładniejszej - ideałem jest niejako zatracenie fotograficznej odrębności, zlanie się fotogramu w jedno ze swym przedmiotem, a być może nawet przedstawienie +prawdziwsze jeszcze+ od tego, co przedstawia... A ja nie widzę sensu w fotografii, która miałaby kopiować rzeczywistość niefotograficzną..."

  Ekspozycję "Obrazy w słowach, słowa w obrazach" przygotowało Wydawnictwo Akademickie i Profesjonalne. Wystawa będzie czynna do 22 lutego.

  Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie: www.kwn.swps.pl

  Źródło:
  PAP - Nauka w Polsce

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Fotografia monochromatyczna – rodzaj fotografii polegający na utrwalaniu obrazu przy pomocy tylko jednego koloru substancji barwiącej. Najczęściej jest to fotografia czarno-biała, w postaci nieprzetworzonej lub barwiona - np. sepia. Fotografia monochromatyczna, podobnie jak każdy inny rodzaj fotografii, może występować w postaci negatywu, odbitki lub diapozytywu. Materiały fotograficzne do fotografii monochromatycznej nie zawsze miały taką samą czułość na barwy, jaką ma oko ludzkie (stosowane bywały materiały panchromatyczne, wcześniej ortochromatyczne), toteż często wyrównywano barwoczułość materiału różnorodnymi filtrami barwnymi. Dyskusja Wikipedii:Grafika na medal - propozycje/Archiwum - Dyskutowanie Zdjęć i Warsztat Graficzny: W związku z ostatnim zamieszaniem PGnM, chciałbym zaproponować stworzenie strony, służącej merytorycznej dyskusji nad pracami fotograficznymi umieszczanymi w Wiki. Dzięki stronie będzie można przedyskutować walory i wady konkretnych zdjęć, które niekoniecznie powinny od razu wylądować w propozycjach medalowych. Możliwe, że zawiązałaby się grupa wikipedystów, która dodatkowo dokonywałaby obróbki niektórych z nich (coś podobnego chyba funkcjonuje na francuskiej Wiki). Część fotografii można by następnie poddać głosowaniu na stronie PGnM. Wielu chętnie przedyskutuje niektóre ze swoich fotek, dowie się co zrobili źle i co należy poprawić. Dzięki takiej stronie o wiele więcej fotografii będzie miało szansę na konstruktywną krytykę. JOJO 11:48, 30 sty 2006 (CET) Płynna nowoczesność (ang. liquid modernity) – pojęcie stworzone przez socjologa i filozofa Zygmunta Baumana, mające służyć jako główna kategoria opisowa współczesności.

  The Earthquake Blend – tytuł serii zdjęć kalifornijskiego artysty fotografa Shawna Clovera. Składa się z ona z dwóch części, a przedstawia kolorowo-czarno-białe fotomontażowe fotografie. Każda z tych prac jest połączeniem starego czarno-białego zdjęcia konkretnego miejsca w San Francisco w 1906 roku zrujnowanego wówczas przez trzęsienie ziemi i kolorowego współczesnego zdjęcia tego samego miejsca. Pierwsza część tej serii fotografii została opublikowana 1 października 2010 roku, natomiast druga część 17 sierpnia 2012 roku. Dodge and Burn - jest terminem używanym w fotografii do opisania technik stosowanych przy wykonywaniu odbitek w ciemni fotograficznej oraz współcześnie również przy cyfrowej obróbce plików grafiki rastrowej. Techniki Dodge and Burn polegają na zmianie ekspozycji fragmentów obrazu fotograficznego w odniesieniu do reszty tego obrazu poprzez jej zwiększenie (rozjaśnienie) - dodge lub zmniejszenie (przyciemnienie) – burn.

  Lech Andrzej Sokół (ur. 21 lutego 1942 w Koprzywnicy) - doc. dr hab., historyk dramatu i teatru, witkacolog. Wykłada w Instytucie Sztuki PAN, warszawskiej Akademii Teatralnej oraz Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie. W latach 1991-1996 ambasador RP w Królestwie Norwegii i Republice Islandii. Jan Pomorski (ur. 16 maja 1954 w Lublinie) – polski historyk. Absolwent I LO im. Stanisława Staszica w Lublinie. W 1976 ukończył historię na UMCS. Doktorat - 1980 na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu, habilitacja na UMCS 1986 (Paradygmat „New Economic History)”. Od roku 1987 kierownik Zakładu Metodologii Historii. Profesor UMCS - 1991, tytuł naukowy profesora - 1993. Od 1995 profesor zwyczajny na Uniwersytecie Warszawskim. W latach 2004-2006 pracował na WSHE w Łodzi. W latach 2006-2009 na SWPS w Warszawie. Zajmuje się historią historiografii i metodologią historii. Pracuje w Instytucie Historii UMCS. Jest przewodniczącym Komisji Metodologii Historii i Dziejów Historiografii przy Komitecie Nauk Historycznych PAN. Członek Polskiego Towarzystwa Historycznego, Polskiego Towarzystwa Filozoficznego i Lubelskiego Towarzystwa Naukowego.

  Barbara Szacka (ur. 1930) – polska socjolog. Zajmuje się problematyką pamięci zbiorowej, biologicznych podstaw życia społecznego i socjologią ogólną. Autorka podręcznika Wprowadzenie do socjologii (Warszawa 2003). Przez wiele lat wykładała na Uniwersytecie Warszawskim, aktualnie pracuje w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie. Równoważność masy i energii – funkcjonujące w obrębie interpretacji szczególnej teorii względności sformułowanie, oznaczające faktycznie dwie odmienne koncepcje.

  Synchronizacja standardowa – wprowadzona przez Einsteina synchronizacja zegarów w szczególnej teorii względności. Ze względu na pamięć twórców szczególnej teorii względności nazywana także synchronizacją Einsteina-Poincaré. Oparta na założeniu o stałej prędkości światła w każdym z kierunków.

  Fotonal – środek do płukania negatywu w fotografii tradycyjnej (kąpiel płucząco-zmiękczająca do negatywów czarno-białych). Fotonal zawiera środki powierzchniowo czynne wspomagające proces suszenia negatywu po obróbce.

  PROSZĘ O USUNIĘCIE TEJ GRAFIKI Z TEGO MIEJSCA I NIE UMIESZCZANIE (CHOĆ TO NARUSZA LICENCJĘ) ŻADNEGO ZDJĘCIA MOJEGO AUTORSTWA W PROPOZYCJACH. SZCZERZE MÓWIĄC POMYSŁ JEST TAKI SOBIE, A WIDZĘ, ŻE ŻADNE ZDJĘCIE (PRZYNAJMNIEJ WEDŁUG NIEKTÓRYCH, I TU AKURAT NIE MÓWIĘ O TEJ FOTCE, BO FAKTYCZNIE JEST TAKA SOBIE) DO WIKIPEDII SIĘ NIE NADAJE. A tak na nawiasem mówiąc, to front (niewidoczny na tym zdjęciu) jest od północy i nigdy nie jest poprawnie oświetlony. Poza tym wyobraziłem sobie ptaka w opise Bena pokazującego sylwetkę i na jednym zdjęciu ukazująca wszystkie detale barwne każdej powierzchni ciała... to chyba KUBIZM. Inicjatywa miała zwiększyć ilość grafiki na Wikipedii, ale chyba zmniejszy. Odechciwa mi się robić zdjęcia jak to wszystko czytam to mi (i pewnie nie tylko) się odechciewa robić cokolwiek. Owszem zdjęcie powinno być reprezentatywne, ale do każdego zdjęcia (nawet tych co zdobywają nagrody typu World Press Photo) można się doczepić, a coś takiego jak "koń ideowy" będący reprezentacją wszystkich koni świata nie istnieje.Radomil 16:36, 2 lip 2004 (CEST) Krzywizna czasoprzestrzeni − jest to odstępstwo geometrycznych właściwości czasoprzestrzeni od tych, które są opisywane w ramach szczególnej teorii względności.

  Gwarancje praworządności są to zabezpieczenia tego, aby zasada praworządności przyjęła realne kształty w rzeczywistości. Wyróżnia się dwa typy gwarancji praworządności:

  Dodano: 31.01.2010. 17:25  


  Najnowsze