• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Bezpłatne szkolenia nt. firm typu spin-off i spin-out w Małopolsce

  11.02.2010. 18:05
  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak

  Studenci, absolwenci szkół wyższych i pracownicy naukowi z Małopolski, którzy chcą założyć własny biznes, mogą wziąć udział w cyklu darmowych szkoleń "Być przedsiębiorcą. Własna firma spin off, spin out". Cykl będzie się składał z trzech etapów: szkoleń w 15-osobowych grupach, doradztwa indywidualnego oraz ze szkoleń internetowych.

  Organizatorzy chcą zgromadzić 120 osób, a szkolenia mają się zacząć w drugiej połowie lutego. Organizatorzy przewidują jeszcze dwie dodatkowe tury szkoleń: w czasie wakacji i po wakacjach. Zajęcia będą odbywać się w kilkunastoosobowych grupach, średnio 2 razy w tygodniu, w godzinach dostosowanych do dostępności uczestników spotkań.
  Organizatorem szkoleń jest firma COMBIDATA, a projekt finansowany jest z Europejskiego Funduszu Społecznego.

  Podczas szkoleń uczestnicy dowiedzą się m.in. jak się zakłada i prowadzi własną działalność gospodarczą, jak zarządza się małą firmą, jak tworzy się biznes plan, na czym polega internetowa promocja firmy i jak komercjalizuje się naukę.

  Podczas ostatniego miesiąca szkoleń, uczestnicy będą mogli liczyć na konsultacje indywidualne z zakresu podatków i marketingu. Przez pół roku po ukończeniu zajęć uczestnicy będą mieli dostęp do szkoleń elektronicznych.

  Firma spin-off i spin-out, jak informują organizatorzy, to nowe przedsiębiorstwo, które powstało w drodze usamodzielnienia się pracownika/ów np. szkoły wyższej lub laboratorium badawczego, wykorzystujących w tym celu intelektualne zasoby organizacji macierzystej. Firmy spin-off mają charakter przedsięwzięć niezależnych od organizacji macierzystej. To także firmy zakładane przez absolwentów (studentów), wykorzystujących wiedzę zdobytą w trakcie studiów. Firmy spin-out są kapitałowo lub operacyjnie (w sposób najczęściej sformalizowany) powiązane z organizacją macierzystą.

  Szkolenia "Być przedsiębiorcą. Własna firma spin off, spin out" są organizowane również w województwie lubelskim.

  Więcej informacji znajduje się na stronie http://eduportal.pl/spin

  Źródło:
  PAP - Nauka w Polsce

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Park naukowy – organizacja zarządzana przez profesjonalistów / fachowców, których celem jest wzrost zasobności przedsiębiorstw i instytucji naukowo-badawczych w niej zrzeszonych poprzez promowanie/ popieranie rozwoju innowacji i konkurencyjności. Park zarządza wiedzą i technologią wśród uniwersytetów, instytucji B+R, firm, sprzyja powstawaniu i wzroście liczby firm działających w oparciu o innowacje w wyniku procesów inkubacji i spin-off oraz zapewnia wysokiej jakości usługi. Policyjna opowieść 4: Projekt S – hongkoński film akcji nakręcony w 1993 roku. Spin-off serii Policyjnej opowieści. Spin doctor, spin doktor – określenie specjalisty zazwyczaj pracującego przy prominentym polityku w roli rzecznika prasowego, którego zadaniem jest ochrona reputacji lub popularności pracodawcy przed czynnikami mogącymi im zaszkodzić, poprzez odpowiednie interpretowanie faktów i zjawisk (tzw. spin). W jego zakresie działania jest również przekuwanie wad i niedociągnięć pracodawcy w sukces - najczęściej wyborczy, oraz dyskredytowanie przeciwników politycznych.

  Ultima Underworld to seria dwóch komputerowych gier fabularnych, wydana w latach 90. przez firmę Origin Systems. Powstała jako spin off popularnej serii Ultima. Ultima Underworld została stworzona przez Looking Glass Technologies. Serious Sam: The Random Encounter – komputerowa gra fabularna wyprodukowana przez holenderską firmę Vlambeer oraz wydana przez Devolver Digital 24 października 2011 roku na komputery osobiste. Jest to spin-off serii Serious Sam.

  Smelly Old History (w wolnym tłumaczeniu: Stara śmierdząca historia) - brytyjska seria książek z grupy spin offów serii Strrraszna historia. Książki poświęcone są tematyce historycznej. Ich autorką jest Mary J. Dobson. Spin off - przedsiębiorstwo powstałe poprzez wydzielenie się z jednostki macierzystej, którego celem jest komercjalizacja wiedzy naukowej i technologii. Jest to element przedsiębiorczości akademickiej. Dynamiczny rozwój tego typu przedsięwzięć nastąpił w 2 połowie XX w. w USA.

  LittleBigPlanet Karting – komputerowa gra wyścigowa, stanowiąca spin-offową odsłonę popularnej serii gier platformowych LittleBigPlanet autorstwa studia Media Molecule. Gracze mają okazję pokierować poczynaniami Sackboya i jego przyjaciół w emocjonujących zmaganiach na torach kartingowych. Atutem gry jest możliwość budowania własnych torów i rywalizacji z innymi graczami. Wrist spin - w krykiecie technika rzucania w stylu slow. W momencie rzutu bowler ruchem nadgarstka do przodu powoduje że opuszczająca dłoń piłka ociera się o mały palec co nadaje jej rotację sprawiając, że w momencie odbicia się od pitchu piłka poważnie zmienia kierunek ruchu. Prostszą techniką stylu slow jest finger spin który jednak nie podkręca piłki w tym samym stopniu co wrist spin.

  Diagnoza morderstwo (ang. Diagnosis Murder) - serial telewizyjny opowiadający o lekarzu zajmującym się rozwiązywaniem zagadek tajemniczych zbrodni. Spin-off serialu Gliniarz i prokurator.

  Akademia Policyjna (ang. Police Academy: The Series) - amerykański serial komediowy z 1997 roku. Serial jest spin-offem filmu Akademia Policyjna z 1984 roku oraz jego sequeli. Emitowany w TV Puls.

  Time Detectives (dosł. tłum. Czas Detektywów) – brytyjska seria książek z grupy spin-offów serii Strrraszna historia. Celem tej serii jest przedstawienie historycznych tajemnic w interesujący sposób. Autorem serii jest Terry Deary. Open Innovation – pojęcie zaproponowane przez profesora i dyrektora wykonawczego Centrum Open Innovation na Uniwersytecie w Berkeley Henriego Chesbrougha. Najważniejszym punktem tej koncepcji jest to, że w świecie szeroko rozpowszechnianej wiedzy, firmy nie mogą wyłącznie polegać na swoich własnych badaniach, ale powinny nabywać patenty lub licencje na wynalazki i inne nowatorskie rozwiązania od innych firm. Ponadto firmy powinny udostępniać swoje wynalazki, których nie wykorzystują, innym podmiotom na zasadzie sprzedaży licencji, tworzenia konsorcjów czy firm typu spin-off. Przeciwnym do Open Innovation jest pojęcie closed innovation, odnoszące się do procesu ograniczenia użycia wewnętrznych zasobów innowacyjnych rozwiązań tylko do własnej firmy i nie korzystania z zasobów z zewnątrz. Największe firmy promujące rozwiązanie Open Innovation to m.in. Procter & Gamble i InnoCentive.

  Forza Horizon – komputerowa gra wyścigowa w otwartym świecie wyprodukowana przez brytyjskie studio Playground Games oraz amerykańskie Turn 10 Studios. Gra została wydana 23 października 2012 roku przez Microsoft Studios na Xbox 360, jest spin-offem serii Forza Motorsport. Rayman M (w Stanach Zjednoczonych pod tytułem Rayman Arena) – francuska gra wyścigowa wydana przez Ubisoft. Rayman M to spin-off dla popularnej gry platformowej Rayman 2: The Great Escape.

  Knots Landing to spin-off serialu Dallas, emitowany od 27 grudnia 1979 do 13 maja 1993 roku. Centrum akcji były fikcyjne przedmieścia Los Angeles. Za stworzenie programu odpowiadał David Jacobs. Serial doczekał się 344 odcinków. Był emitowany na kanale CBS.

  Dodano: 11.02.2010. 18:05  


  Najnowsze