• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Biomarkery zaburzeń mózgu - szanse i wyzwania, Cambridge, Wlk. Brytania

  27.06.2012. 17:26
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  W dniach 3 - 6 lutego 2013 r. w Cambridge, Wlk. Brytania odbędzie się wydarzenie pt. "Biomarkery zaburzeń mózgu - szanse i wyzwania" (Biomarkers for Brain Disorders: Challenges and Opportunities).

  Odkrycie i walidacja biomarkerów w chorobach neurologicznych i neurozwyrodnieniowych to ważne wyzwanie dla wczesnej diagnostyki chorób i rozwoju terapeutyki.

  Konferencja stworzy okazję dla naukowców i interesariuszy do dyskusji nad najnowszymi postępami w dziedzinie biomarkerów oraz w normalizacji biomarkerów klinicznych, które najprawdopodobniej będą pomocne w diagnostyce i badaniach obrazowych w procesie odkrywania leków biomarkerowych.

  Za: CORDIS

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Głęboka stymulacja mózgu (ang. deep brain stimulation - DBS) – chirurgiczna metoda leczenia, polegająca na implantacji urządzenia zwanego rozrusznikiem mózgu, które wysyła impulsy elektryczne do określonej części mózgu. Pembroke College (Cambridge) - trzeci najstarszy koledż wchodzących w skład Uniwersytetu w Cambridge. Jeden z największych koledżów oraz, według nieoficjalnej Tabeli Tompkinsa, koledź cieszący się bardzo dobrymi wynikami. Echoencefalograf – elektroniczny aparat ultradźwiękowy służący do badań neurologicznych mózgu. Stosowany jest w diagnostyce w celu umiejscowienia zmian chorobowych, urazów, nowotworów występujących w obrębie mózgu.

  St Ives - miasto handlowe w Wielkiej Brytanii, w Anglii, położone 24 km na północny zachód od Cambridge, nad rzeką Grand Ouse. Często zalewane przez powodzie. Frederick Sanger (ur. 13 sierpnia 1918 w Rendcomb, zm. 19 listopada 2013 w Cambridge) – angielski biochemik. Jest jedyną osobą, która dwukrotnie otrzymała Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii.

  Ninja Theory – angielski producent gier komputerowych założony w listopadzie 2004 roku w Cambridge w Wielkiej Brytanii. Zaburzenia schizoafektywne (ang. schizoaffective disorder) – grupa zaburzeń charakteryzująca się połączeniem objawów typowych dla zaburzeń afektywnych oraz schizofrenii. Objawy pojawiają się zwykle między 20. a 30. rokiem życia. Zaburzenie to objawia się nawracaniem stanów schizo-afektywnych, przedzielonych dość długimi okresami wolnymi od zaburzeń. Obniżenie zdolności przystosowania do warunków życiowych jest większe niż w chorobach afektywnych ale mniejsze niż w schizofrenii.

  Sir John Edward Sulston (ur. 27 marca 1942 w Cambridge) – biolog i biochemik brytyjski, laureat Nagrody Nobla z dziedziny fizjologii i medycyny w roku 2002 za wyjaśnienie zjawiska apoptozy. Sir John Richard Nicholas Stone (ur. 30 sierpnia 1913 w Londynie, zm. 6 grudnia 1991 w Cambridge) – brytyjski ekonomista, laureat Nagrody Banku Szwecji im. Alfreda Nobla w dziedzinie ekonomii w 1984 roku.

  Kinezjologia edukacyjna - metoda terapii różnych zaburzeń, takich jak zaburzenia ruchowe, zaburzenia uwagi, trudności w nauce czytania i pisania, opracowana przez dra Paula E. Dennisona. Określana jest ona mianem "gimnastyki mózgu" (ang. Brain Gym), według jej twórcy i zwolenników skutecznie uczy i pokazuje w praktyce możliwości wykorzystania naturalnego ruchu fizycznego, niezbędnego do organizowania pracy mózgu i ciała w celu rozszerzania własnych możliwości. Ma korzystnie wpływać na stan równowagi psychicznej, poczucie własnej wartości, lepszą organizację wewnętrzną i zewnętrzną, komunikację ze sobą i z innymi, i w konsekwencji dawać łatwość w porozumiewaniu się, umiejętność podejmowania właściwych decyzji we właściwym czasie, redukcję stresu i naukę szybkiego sposobu rozluźniania się.

  Siatka szpiegowska Cambridge lub Cambridge Five ("piątka z Cambridge") – siatka brytyjskich szpiegów, której członkowie zostali zwerbowani przez radziecki wywiad NKWD na Uniwersytecie w Cambridge (stąd nazwa).

  John Maynard Keynes, 1. baron Keynes (ur. 5 czerwca 1883 w Cambridge, zm. 21 kwietnia 1946 w Firle, Wielka Brytania) – angielski ekonomista, twórca teorii interwencjonizmu państwowego w dziedzinie ekonomii i finansów państwowych. Był synem logika i ekonomisty Johna Neville’a Keynesa (1852-1949) i Ady Florence Keynes z domu Brown (1861-1958) brytyjskiej pisarki. James Edward Meade (ur. 23 czerwca 1907 w Swanage, zm. 22 grudnia 1995 w Cambridge) - ekonomista brytyjski, laureat Nagrody Banku Szwecji im. Alfreda Nobla w dziedzinie ekonomii w 1977 roku.

  Edgar Douglas Adrian (ur. 30 listopada 1889 w Londynie, zm. 4 sierpnia 1977 w Cambridge) – baron, angielski fizjolog, profesor Uniwersytetu Cambridge. Zaburzenia nerwicowe zwane potocznie nerwicami (albo: neurozami) – grupa zaburzeń psychicznych o bardzo rozmaitej symptomatyce, definiowana jako zespoły dysfunkcji narządów, psychogennych zaburzeń emocjonalnych, zakłóceń procesów psychicznych i patologicznych form zachowania występujących w tym samym czasie i powiązanych ze sobą wzajemnie. W obecnie obowiązującej klasyfikacji ICD-10 termin zaburzeń nerwicowych został zastąpiony terminem zaburzeń lękowych. Wiązało się to z reorganizacją kategorii zaburzeń afektywnych

  Dodano: 27.06.2012. 17:26  


  Najnowsze