• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Boży bojownicy - obóz husycki Jana Żiżki - wystawa w Grzybowie

  28.09.2010. 00:33
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Mało znany wątek polskiej historii - udział wojsk czeskich w bitwie pod Grunwaldem przybliża wystawa w nowo otwartym pawilonie muzealnym na grodzisku w Grzybowie (Wielkopolska). Ekspozycję "Boży bojownicy - obóz husycki Jana Żiżki" można oglądać do końca października.

  Wystawa została przygotowana przez Państwowe Muzeum Archeologiczne w Warszawie, a jej kuratorem jest dr Wojciech Borkowski. Była już prezentowana w kilku miejscach w Polsce, m.in. w Warszawie, Czerwińsku n/Wisłą, Grunwaldzie, Płocku, Pułtusku. W Grzybowie gości podczas podróży do Głogowa i Czech.

  Ekspozycja przypomina wspólną wyprawę rycerstwa polskiego i wojsk husyckich na podległe Zakonowi krzyżackiemu Pomorze Gdańskie oraz tło historyczne tych wydarzeń.

  Wystawa ma charakter interaktywny. To zarówno prezentacja zabytków z czasów średniowiecza, jak i plansz tekstowych, map, a przede wszystkim znacznej liczby rekonstrukcji i replik uzbrojenia, ubiorów i wyposażenia wojsk husyckich z pierwszej połowy XV wieku.

  Po raz pierwszy wykonano repliki słynnych wozów husyckich z bronią palną i drzewcową. Wszystkie kopie i repliki wykonane technikami i w sposób umożliwiający ich praktyczne zastosowanie. Na wystawie można się zapoznać ze sposobami prowadzenia walk w średniowieczu.

  Jan Żiżka, bohater wystawy, jest czeskim bohaterem narodowym. Żył w latach 1360-1424. Był znakomitym strategiem i jednym z najwybitniejszych dowódców w historii - nie przegrał żadnej bitwy. Był pomysłodawcą wielu rozwiązań związanych z walkami. Jego wozy bojowe - "opancerzone", zaopatrzone w działa i rusznice były całkowicie nowatorskie w średniowieczu. Wozy taborowe tworzące obóz warowny, ale mające możliwość przemieszczania się były nie do zdobycia.

  PAP - Nauka w Polsce

  szz/ agt/bsz


  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Tabor właściwy – formacja zbrojna wojsk husyckich podczas wojen husyckich w XV wieku. Po śmierci Jana Żiżki tabor podzielił się właśnie na tabor właściwy i Sierotki. Wystawa interaktywna – rodzaj wystawy, najczęściej muzealnej, na której ekspozycja budowana jest na zasadzie interakcji z widzem. Widz ma możliwość w sposób bezpośredni obcować z eksponatem poprzez dotyk, wzrok, słuch zapach. Pierwsze tego typu wystawy były związane z naukami przyrodniczymi. Kolejnym etapem rozwoju wystaw interaktywnych jest tworzenie centrów nauki. Wystawa rzemiosła polskiego w Poznaniu - wystawa przemysłowa zorganizowana w Poznaniu w 1850. Była pierwszą w Poznaniu wystawą przemysłową - odbyła się przed Prowincjonalną Wystawą Przemysłową z 1895 i Wystawą Wschodnioniemiecką z 1911, otwierając tym samym tradycje wystawiennicze Poznania.

  Salon – czasowa wystawa, prezentowana publicznie, przedstawiająca dorobek współczesnych artystów. Salony organizowane są cyklicznie, przeważnie przez instytucje. Wystawa Wschodnioniemiecka (dokładnie: Wschodnioniemiecka Wystawa Przemysłu, Rzemiosła i Rolnictwa, niem. Ostdeutsche Ausstellung für Industrie, Gewerbe und Landwirtschaft Posen) - odbywająca się od maja do października 1911 w Poznaniu, wystawa osiągnięć gospodarczych, społecznych i kulturalnych Niemców na terenie Wielkopolski, Pomorza, Śląska i Prus Wschodnich.

  Jan Žižka z Trocnova (ur. ok. 1360 w Trocnovie, zm. 11 października 1424 w Přibyslaviu) – przywódca i strateg taborytów w czasie wojen husyckich. Czeski bohater narodowy. Wystawa starożytności i zabytków sztuki w Krakowie – wystawa obiektów o charakterze archeologicznym, historycznym i artystycznym, która odbyła się w Pałacu Lubomirskich przy ul. św. Jana w Krakowie na przełomie 1858 i 1859 r.

  Salon Niezależnych – wystawa artystyczna, organizowana corocznie w Paryżu od 1884 roku. Jej powstanie było wyrazem sprzeciwu artystów wobec oficjalnego salonu, którego jury odrzucało część zgłoszonych prac. Warszawa oskarża – tytuł pierwszej wystawy w wyzwolonej Warszawie, zorganizowanej przez Biuro Odbudowy Stolicy w Muzeum Narodowym w 1945 roku po zakończeniu II wojny światowej. Wystawa została otwarta 3 maja i trwała do czerwca tego samego roku. Przedstawiała ona zniszczenia kultury polskiej oraz efekty terroru podczas okupacji niemieckiej i powstania warszawskiego.

  Kvinnemuseet (Muzeum Kobiet) w Kongsvinger zostało założone w willi "Rolighed" – domu rodzinnym pisarki Dagny Juel Przybyszewskiej. W 1988 roku zrodziła się idea utworzenia w zdewastowanym domu muzeum związanego z Dagny Juel Przybyszewska i kwestią emancypacji kobiet. Muzeum Kongsvinger wykupiło w 1989 roku zniszczony budynek i przstąpiło do odbudowy. Sześć lat później uroczystego otwarcia dokonała norweska królowa Sonia. Swoją działalność Muzeum Kobiet (bo tak nazwano instytucję usytuowaną w "Rolighed") zainaugurowało wystawą Kvinnesjebner (Losy kobiet). Obecnie w muzeum mieści się stała wystawa poświęcona Dagny Juel Przybyszewskiej oraz wystawy czasowe. Muzeum organizuje koncerty i wystawy współczesnych artystów norweskich. W archiwum Muzeum znaleźć można materiały dotyczące Dagny Juel Przybyszewskiej oraz historii norweskiego ruchu emancypacyjnego.

  LinuxTag to światowa wystawa wolnego oprogramowania, organizowana każdego lata w południowych Niemczech. Jest to stosunkowo duża wystawa przyciągająca wielu gości z różnych państw.

  „Błękitna róża” (Голубая роза) – stowarzyszenie artystyczne działające w Moskwie w latach 1907–1910. Wystawa „Błękitna róża” została otwarta w Moskwie 18 marca 1907 w domu właściciela fabryki porcelany M. Kuzniecowa przy ulicy Miasnickiej. Wystawę sfinansowano z dotacji wydawcy miesięcznika „Złote runo”, artysty-amatora N. Riabuszyńskiego. Większość eksponatów była wystawiona wcześniej na wystawie „Jasnoczerwona róża” w Saratowie w roku 1904. Liczba zwiedzających wystawę przekroczyła 5.000. Wystawa Berlińska – ekspozycja propagandowa, przygotowana w Berlinie przez nazistowskie władze III Rzeszy w 1933, pod hasłem "Wschód krajem przyszłości Niemiec". Wystawa została zainspirowana przez rewizjonistyczną organizację Bund Deutscher Osten (pol. Związek Niemiecki Wschód) i sfinansowana przez władze niemieckich prowincji wschodnich. Wystawa Berlińska trwała przez 60 dni, od 4 grudnia 1933 do 4 lutego 1934, wpisując się w cykl podobnych wystaw propagandowych zorganizowanych przez nazistów na terenie Niemiec w latach 30. Była jedną z największych ekspozycji tego typu wystawianą w Niemczech przed 1939.

  Muzeum Rybołówstwa Morskiego – przedstawia zbiory dotyczące historii miasta oraz dzieje połowów ryb. Można zobaczyć też wystawę poświęconą florze Bałtyku, a także dowiedzieć się jakich narzędzi używali dawniej rybacy do łapania ryb. Katalog wystawowy – wydawany przed każdą Wystawą Psów Rasowych w formie książki spis wystawców oraz psów biorących udział w wystawie psów. W katalogu zapisany jest również program sędziowania a także układ ringów. W katalogu podane jest imię każdego psa, jego przydomek hodowlany, data urodzenia, maść, numer rejestracyjny i rodowodu, informacja o rodzicach, nazwisko hodowcy a także dane właściciela psa. Na wystawie każdy pies ma swój numer katalogowy, który również jest uwzględniony w katalogu.

  Wernisaż – uroczyste otwarcie wystawy (zazwyczaj dzieł sztuki, ale także innych osiągnięć, np. naukowych lub dorobku miasta), odbywające się przed oficjalnym rozpoczęciem dostępu dla publiczności. Jest połączeniem spotkania środowiskowego, wydarzenia towarzyskiego oraz prezentacji dla mediów i zazwyczaj ma charakter zamknięty. Odbywa się bezpośrednio w miejscu wystawy, pośród eksponatów oraz ewentualnie w jej najbliższej okolicy, np. innych pomieszczeniach lub przyległym terenie otwartym. Wernisażowi mogą towarzyszyć także inne wydarzenia, jak występy artystyczne i inne pokazy uświetniające wernisaż, konferencje dla mediów, przemówienia autora wystawy, a czasem także jego mecenasów lub sponsorów, poczęstunki lub nawet wystawne bankiety itp. Wystawiana jest również księga, do której goście mogą się wpisywać. II Powszechna Wystawa Krajowa „Konkurencyjna Polska” (PWK Konkurencyjna Polska) – jubileuszowa wystawa osiągnięć gospodarczych, naukowych, kulturalnych i obywatelskich Polski, zorganizowana w Poznaniu z okazji 25-lecia odzyskania wolności (1989-2014). Odbywała się 2-15 czerwca 2014 na terenach Międzynarodowych Targów Poznańskich. Nazwą nawiązuje do Powszechnej Wystawy Krajowej, która odbyła się w Poznaniu w 1929 z okazji 10-lecia Polski odrodzonej. Patronat nad wystawą objął prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski.

  WINDOWS WORLD - nieistniejąca już wystawa komputerowa sponsorowana przez COMDEX, która po raz pierwszy została zorganizowana w 1991 r.; odbywała się zazwyczaj jako wystawa towarzysząca targom COMDEX.

  Dodano: 28.09.2010. 00:33  


  Najnowsze