• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Chopin dozwolony od lat 18 - wykład otwarty na Uniwersytecie Warszawskim

  15.09.2010. 15:04
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  "Chopin dozwolony od lat 18 - domniemane listy Fryderyka pod lupą kryminalistyków" - to tytuł wykładu, który 15 września w budynku Starej Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego wygłosi prorektor UW prof. dr hab. Tadeusz Tomaszewski.

  Spotkanie organizuje Uniwersytet Otwarty UW. Fragmenty listów Fryderyka Chopina przeczyta Arkadiusz Głogowski, aktor Teatru Polskiego, zaś utwory Chopina wykona uczeń liceum muzycznego.

  Po spotkaniu organizatorzy zapraszają do obejrzenia wystawy karykatur poświęconej postaci Fryderyka Chopina zorganizowanej we współpracy z Muzeum Karykatury im. E. Lipińskiego w Warszawie.

  Uniwersytet Otwarty Uniwersytetu Warszawskiego to pierwszy i największy uniwersytet otwarty w Polsce. Z jego oferty korzysta już 12000 słuchaczy. Jednostka rozpoczęła swoją działalność dwa lata temu, realizując w nowoczesnej formie ideę kształcenia przez całe życie poprzez organizowane kursy oraz prowadzoną działalność kulturalno-edukacyjną.

  Więcej informacji na stronie: www.uo.uw.edu.pl

  Początek spotkania o godz. 18.00.

  PAP - Nauka w Polsce

  esz/ agt/


  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Towarzystwo im. Fryderyka Chopina w Warszawie – centralny ośrodek chopinowski o zasięgu i znaczeniu międzynarodowym, kontynuator działalności sekcji im. Chopina działającej od 1899 r. przy Warszawskim Towarzystwie Muzycznym. Siedziba towarzystwa znajduje się w Warszawie, w Centrum Chopinowskim przy ul. Tamka 43, a pierwsza powojenna siedziba znalazła się w Zamku Ostrogskich przy ul. Okólnik 1, gdzie do dziś działa Muzeum Fryderyka Chopina, teraz zarządzane przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina. Dariusz Przybylski (ur. 28 lipca 1984 w Koninie) – polski organista i kompozytor. Od 2008 wykładowca Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina, a w 2012 wybrany na prodziekana Wydziału Kompozycji, Dyrygentury i Teorii Muzyki na czteroletnią kadencję. Ewa Wycichowska (ur. w 1949 w Poznaniu) – choreograf, pedagog, tancerka, profesor sztuk muzycznych, kierownik Zakładu Tańca Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie.

  Zofia Rudnicka (ur. 12 września 1948 w Krakowie) – polska tancerka, choreograf i aktorka, wykładowczyni Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Kabaret Macież — polska grupa kabaretowa powstała w 2005. Tworzą ją absolwenci warszawskiej Akademii Teatralnej oraz jeden absolwent Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina.

  Paweł Strzelecki (ur. 27 listopada 1975 w Zielonej Górze) − kompozytor, teoretyk muzyki i muzykolog. Od 2003 roku wykładowca Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Salonik Chopinów – oddział Muzeum Fryderyka Chopina znajdujący się w lewej oficynie Pałacu Czapskich przy ul. Krakowskie Przedmieście 5 w Warszawie. Muzeum mieści się w zrekonstruowanym po wojnie największym pokoju ostatniego warszawskiego mieszkania najsłynniejszego polskiego kompozytora.

  Dom Urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli koło Sochaczewa – obecnie muzeum biograficzne, w skład którego wchodzi oficyna (tzw. dworek) oraz 7-hektarowy park krajobrazowy nad rzeką Utratą. Dwór wraz z parkiem jest oddziałem Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie zarządzanego przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina. Pomnik Fryderyka Chopina w Poznaniu – pomnik polskiego pianisty i kompozytora Fryderyka Chopina znajdujący się obecnie w parku jego imienia.

  Roman Juliusz Lasocki (ur. 17 stycznia 1948 w Łodzi) – polski skrzypek, profesor nauk o sztukach pięknych, wieloletni prorektor Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie.

  Ryszard Roman Zimak (ur. 11 lutego 1947 w Gdańsku) – polski dyrygent i pedagog, profesor sztuk muzycznych, rektor Akademii Muzycznej i Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina.

  Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Chopin i jego Europa – międzynarodowy festiwal muzyczny pod dyrekcją Stanisława Leszczyńskiego organizowany od 2005 w Warszawie przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina przedstawiający muzykę europejską od klasycyzmu do współczesności w kontekście jej związku z życiem i twórczością polskiego pianisty, kompozytora i pedagoga Fryderyka Chopina (1810-1849). Projekt programu rządowego „Dziedzictwo Fryderyka Chopina 2010”. Andrzej Tomasz Chorosiński (ur. 24 maja 1949 w Otwocku) – polski organista, improwizator, profesor zwyczajny i były rektor Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, doktor honoris causa koreańskiego Keimyung Chopin University.

  Emilian Madey (ur. 19 sierpnia 1975 w Warszawie) – kompozytor, pianista, dyrygent i pedagog, wykładowca Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Stanisław Dybowski (ur. 8 maja 1946 w Warszawie) − polski muzykolog, nauczyciel akademicki (Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina), krytyk muzyczny i publicysta.

  Dodano: 15.09.2010. 15:04  


  Najnowsze