• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Co się dzieje wewnątrz wulkanów?, Londyn, Wlk. Brytania

  15.11.2012. 09:17
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Dnia 19 listopada 2012 r. w Londynie, Wlk. Brytania, odbędzie się wydarzenie pt. "Co się dzieje wewnątrz wulkanów" (What's going on inside volcanoes?).

  Czy przypominacie sobie ostatnią erupcję wulkaniczną na Islandii? Erupcja wulkanu Eyjafjallajökull uwięziła miliony pasażerów na europejskich lotniskach, a koszty linii lotniczych w sześć dni sięgnęły, jak się szacuje, 900 mln EUR. Niepokojące są oznaki wysokiej aktywności pod znacznie większym, sąsiadującym wulkanem Katla caldera na Islandii, które mogą wskazywać na nieuchronnie zbliżającą się erupcję. To powinno skłaniać do opracowania planu awaryjnego na wysokim szczeblu w Europie, gdyż Katla może być znacznie bardziej niszczycielski niż Eyjafjallajökull.

  Niektórzy naukowcy są przekonani, że erupcje wulkaniczne są spowodowane zmianami klimatu. Na Islandii pod znakiem zapytania pozostaje to, czy i kiedy nastąpi wytrysk całej tej dodatkowej magmy. Badania wskazują, że przesunięcie w czasie pomiędzy wygenerowaniem a erupcją może wynieść nawet kilkaset lat. Tymczasem kurczenie się pokrywy lodowej także wywołuje zmiany naprężenia w skorupie, które mogą wzmagać lub osłabiać przechwytywanie magmy przesuwającej się do góry, w zależności od ścieżki, którą wybierze.

  Konferencja posłuży za forum dla społeczności naukowej specjalizującej się w tej dziedzinie do wymiany opinii na temat dynamiki procesów wulkanicznych.

  Za: CORDIS

  Czy wiesz ĹĽe...? (beta)
  Grimsvötn (1719 m n.p.m.) – czynny wulkan na Islandii znajdujący się pod lodowcem Vatnajökull, piąty pod względem wysokości w Europie. Jego erupcje powodują topnienie lodowca, a ciśnienie i ciepło wydobywające się podczas erupcji z wulkanu unoszą czapę lodową, co prowadzi do katastrofalnych powodzi na tym terenie. Zjawisko to nazywa się jökulhlaup i jest bardzo często spotykane na Islandii. Ostatnia erupcja wulkanu miała miejsce 21 maja 2011. Katla (1512 m n.p.m.) – czynny wulkan położony w południowej części Islandii, pod lodowcem Mýrdalsjökull. Jego nazwa w języku islandzkim oznacza kotły. Kaldera ma rozmiar 10 x 14 km. Od czasów pierwszych osadników zanotowano i udokumentowano 16 erupcji wulkanu. Do ostatniej erupcji doszło w 1918 roku. Wybuchy tego wulkanu zawsze powodowały duże zniszczenia, dlatego też jest on jednym z najbardziej znanych na Islandii. Esjufjöll – czynny (ostatnia erupcja w 1927 r.) wulkan (1760 m n.p.m.) położony na zachód od wulkanu Katla w południowo-wschodniej Islandii.

  Mýrdalsjökull - czwarty co do wielkości lodowiec na Islandii o powierzchni 596 km. W języku islandzkim jego nazwa oznacza lodowiec bagiennej doliny. W południowo-wschodniej części lodowca znajduje się aktywny wulkan Katla. Jego aktywność powoduje zjawisko jökulhlaup, bardzo często spotykane na Islandii. Spod jęzora lodowca wypływa rzeka Jökulsá intensywnie pachnąca siarkowodorem, rzeka zwana potocznie cuchnącym potokiem. Skógar, miejscowość w południowej Islandii, w okolicy lodowca Eyjafjallajökull i wodospadu Skógafoss. Nazwa miejscowości oznacza "las", co świadczy o zalesieniu tego miejsca w przeszłości.

  Wulkan czynny – rodzaj wulkanu, który przejawia współcześnie aktywność wulkaniczną poprzez erupcje. Jako wulkan czynny definiuje się takie wulkany, które w czasach historycznych wykazywały chociaż raz jakąkolwiek aktywność, przy czym do uznania za aktywność wystarczą same gorące ekshalacje, tym bardziej wylewy lawy czy wyrzuty materiału piroklastycznego. Natomiast chłodne ekshalacje mogą być i w wygasłych wulkanach. Wulkany, w których w ostatnich setkach lat obserwuje się tylko ekshalacje gorące często wydziela się jako wulkany drzemiące. Obecnie na Ziemi jest około 500 czynnych wulkanów. Przykładem takich wulkanów są Etna, Wezuwiusz, Stromboli, Mauna Loa. Erupcja wulkanu, wybuch wulkanu (drugie określenie, ściślej to: gwałtowna erupcja, w praktyce używane jako synonim erupcji) – zjawisko wydostawania się na powierzchnię Ziemi lub do atmosfery jakiegokolwiek materiału wulkanicznego (magmy, materiałów piroklastycznych, substancji lotnych: gazów, par).

  Kötlutangi – najbardziej wysunięty na południe punkt Islandii znajdujący się w powiecie (sýslur) Vestur-Skaftafellssýsla. Powstał w wyniku erupcji wulkanu Katla w 1918 i od tego momentu jest rekordowym punktem kraju (wcześniej to miano należało do Dyrhólaey). W niedalekiej przyszłości Dyrhólaey może odzyskać tytuł najdalej wysuniętego na południe punktu Islandii, ponieważ powierzchnia Kötlutangi zmniejsza się średnio o 100 m na 10 lat. W 2004 według zdjęć satelitarnych Kötlutangi znajdowało się 500 metrów na południe dalej niż Dyrhólaey. Kötlutangi może pozostać najbardziej wysuniętym punktem jeżeli ponownie dojdzie do erupcji Katli. Bárðarbunga – aktywny wulkan położony w Islandii, zlokalizowany pod czapą lodową lodowca Vatnajökull (w jego północno-zachodniej części) wznosi się na wysokość 2010 m n.p.m., co czyni wulkan drugą pod względem wysokości górą w Islandii (najwyższy szczyt to Hvannadalshnjúkur). Ostatnią erupcję odnotowano w 1910.

  Móðuharðindin (dosłownie Klęska mgły) – katastrofa przyrodnicza na Islandii, która miała miejsce w latach 1783-1785. Była spowodowana erupcją wulkanu Laki.

  Cordillera de Guanacaste - pasmo gór wulkanicznych w północno-zachodniej Kostaryce. Ciągnie się na długości 110 km z północnego zachodu na południowy wschód. Najwyższym szczytem jest wulkan Miravalles - 2028 m n.p.m. Ostatnia erupcja w tym paśmie, wulkanu Arenal, miała miejsce w 1968.

  Hualālai – uśpiony wulkan tarczowy zlokalizowany na amerykańskiej wyspie Hawaiʻi, należącej do archipelagu Hawajów. Jest to po wulkanach Kilauea oraz Mauna Loa trzeci najmłodszy oraz trzeci najbardziej aktywny z pięciu wulkanów tworzących wyspę Hawaiʻi. Jest on także najbardziej na zachód wysuniętym wulkanem wyspy. Jego wysokość wynosi 2521 m n.p.m. Szacuje się, iż Hualālai wzniósł się ponad poziom oceanu około 300 000 lat temu. Pomijając fakt bardzo niskiej aktywności od czasów ostatniego wybuchu w 1801 roku, Hualālai jest wciąż uważany za aktywny i przewiduje się jego erupcję w ciągu następnych stu lat. Względne nieprzygotowanie mieszkańców regionu spowodowane zastojem w aktywności wulkanu znacząco pogorszyłoby skutki takiego zdarzenia. Kverkfjöll – czynny (ostatnia erupcja w 1968 r.) wulkan (1929 m n.p.m.) położony w południowo-wschodniej Islandii na północny wschód od lodowca Vatnajökull.

  Dodano: 15.11.2012. 09:17  


  Najnowsze