• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Co się dzieje ze śmieciami? - Centrum Nauki Kopernik edukuje rodziny

  06.04.2010. 10:16
  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak

  Warsztaty Familijne Centrum Nauki Kopernik pokażą dzieciom i ich opiekunom drogę, jaką przebywają śmieci od momentu wyrzucenia ich do kosza. Uczestnicy zajęć poznają, czym jest utylizacja oraz recykling i jak należy segregować odpadki. Zapisy na zajęcia w Warszawie ruszają 6 kwietnia.

  Jak zapowiadają organizatorzy, rodziny uczestniczące w warsztatach sprawdzą także, co można zbudować z tego, co wyrzucamy. Animatorzy pokażą, że śmieci mogą być całkiem zabawne. Jednocześnie ostrzegą, co się stanie z naszą planetą za 1000 lat, jeżeli będziemy niemądrze wyrzucać śmieci.

  Warsztaty odbędą się w dwa kolejne weekendy: 10 i 11 kwietnia oraz 17 i 18 kwietnia, w godzinach: 10.00-11.30 i 13.00-14.30, w Miasteczku Przyrody Młodzieżowego Domu Kultury przy ul. Fabrycznej 1/3 w Warszawie.

  Zapisy na zajęcia rozpoczynają się 6 kwietnia 2010 roku o godzinie 20.00. Aby zagwarantować sobie uczestnictwo należy wysłać maila na adres warsztaty@kopernik.org.pl. Liczba miejsc jest ograniczona.

  Więcej informacji o zasadach zapisów znajduje się na stronie: www.kopernik.org.pl/warsztaty_familijne.php

  Źródło:
  PAP - Nauka w Polsce

  Czy wiesz ĹĽe...? (beta)
  Centrum Nauki Kopernik – centrum nauki założone w 2005 w Warszawie, którego celem jest promowanie i popularyzacja nowoczesnej komunikacji naukowej. Zwiedzający mogą poznawać prawa przyrody poprzez samodzielne przeprowadzanie doświadczeń na interaktywnych wystawach. Centrum jest instytucją, powołaną i finansowaną przez Miasto Stołeczne Warszawa, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej. Robert Firmhofer (ur. 13 sierpnia 1964 w Warszawie) – polski dziennikarz, popularyzator nauki, dyrektor Centrum Nauki "Kopernik" w Warszawie. Centrum Nauki Kopernik – centrum nauki znajdujące się przy ul. Wybrzeże Kościuszkowskie 20 w Warszawie, którego celem jest promowanie i popularyzacja nowoczesnej komunikacji naukowej. Zwiedzający mogą poznawać prawa przyrody poprzez samodzielne przeprowadzanie doświadczeń na interaktywnych wystawach. Centrum jest instytucją, powołaną i finansowaną przez Miasto Stołeczne Warszawa, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej.

  Piknik Naukowy – największa w Europie plenerowa impreza popularyzująca naukę, organizowana przez Polskie Radio i Centrum Nauki Kopernik. Odbywał się corocznie od 1997 roku na Rynku Nowego Miasta i Podzamczu w Warszawie. Od roku 2010 odbywa się w Parku Marszałka Edwarda Śmigłego-Rydza na Powiślu. Pavimentum – kwadratowa, wypoziomowana, zbudowana z cegieł platforma, z której Mikołaj Kopernik prawdopodobnie prowadził obserwacje nieba.

  Centrum Nauki Kopernik – budowana stacja centralnego odcinka II linii warszawskiego metra, znajdująca się w pobliżu skrzyżowania ulic: Tamki i Wybrzeża Kościuszkowskiego. Dzieci śmieci – polski film fabularny z 1986, w reżyserii Macieja Dejczera i z jego scenariuszem. Film ten należy do cyklu Kronika wypadków.

  thumb|Widok PKiN od strony wejścia głównego Widoczny orzeł znajduje się na trybunie honorowej. Pałac Młodzieży w Warszawie – placówka wychowania pozaszkolnego przy pl. Defilad 1 w budynku Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Otwarty 5 kwietnia 1955 roku i działający do dziś. Kopernik – polsko-niemiecki serial biograficzny, który jest telewizyjną wersją filmu o tym samym tytule. Serial zrealizowany został w 1972 roku z okazji 500. rocznicy urodzin astronoma Mikołaja Kopernika, a premierę miał 2 września 1973 roku.

  Garbage can model ("model kosza na śmieci") – model rozumowania w ekonomii, służy do podejmowania decyzji w sytuacji dużej presji czasu oraz wysokiej złożoności sytuacji. Nazwa modelu sugerująca nieporządek, brak jasnych reguł i przypadkowość (chaos) nawiązuje do ww. kosza na śmieci. Autorem teorii jest Michael D. Cohen.

  Terapia zajęciowa – rodzaj ergoterapii, która ma za zadanie uaktywnić pacjenta poprzez wykonywanie określonych czynności mających również charakter usprawniania psychicznego, fizycznego, a mogą służyć również preorientacji zawodowej (przezawodowienie lub przekwalifikowanie). Metoda jest wykorzystywana powszechnie w Warsztatach Terapii Zajęciowej.

  Warsztaty Kultury jest to instytucja kultury powstała jako Filia Centrum Kultury w Lublinie w 2009 roku. Siedziba instytucji znajduje się na ulicy Grodzkiej 5a. Śmieciarka - należący do grupy pojazdów komunalnych samochód specjalny zbudowany zazwyczaj na podwoziu samochodu ciężarowego. Przystosowany jest do zbiórki odpadów komunalnych i wywozu ich na miejsce składowania (wysypisko śmieci) lub utylizacji. Cechą charakterystyczną śmieciarki jest urządzenie załadunkowe umożliwiające wysypywanie odpadów do skrzyni ładunkowej bezpośrednio z pojemników dostosowanych do tego urządzenia oraz zgniatarka bez której pojemność pojazdu byłaby mniejsza..

  Trasa Obwodowa w Głogowie – planowana trasa, która ma za zadanie odciążyć centrum łącząc największe dzielnice Głogowa (Kopernik, Piastów) oraz upłynnić ruch w mieście, a w fazie docelowej przeprowadzić ruch międzymiastowy południową częścią miasta. Wiąże się to z koniecznością budowy kolejnego mostu nad Odrą oraz budową wiaduktu kolejowego.

  Dodano: 06.04.2010. 10:16  


  Najnowsze