• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Cykl wykładów otwartych o medycynie na UWM w Olsztynie

  16.02.2010. 18:56
  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak

  18 lutego rozpocznie sie cykl otwartych wykładów popularnonaukowych, dotyczące zagadnień medycznych, przygotowany przez naukowców z Wydziału Nauk Medycznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Uczestnicy spotkań będą mogli zdobyć wiele ciekawych informacji na tematy związane z medycyną. "Zachęcamy nie tylko pracowników i studentów, ale także mieszkańców miasta i regionu do wysłuchania tego, co mają do powiedzenia naukowcy z WNM" - mówi Anna Smoczyńska, kierownik Biura Nauki i Współpracy z Gospodarką.

  Podczas pierwszej prelekcji prof. Zbigniew Tarnowski będzie mówił o relacjach między lekarzem a pacjentem i jego rodziną. Tematy następnych spotkań to m.in. powody, dla których ludzie decydują się mieć dzieci; nowoczesna rehabilitacja; działanie hormonów; sposoby leczenia układu odpornościowego.

  "Cykl wykładów otwartych organizujemy już po raz kolejny - mówi Smoczyńska. - I niezmiennie cieszy się on dużą popularnością. Co więcej wykłady są prowadzone w formie popularnonaukowej, więc ich tematyka i treść jest przyswajalna dla każdego".

  "Myślę, że warto się pojawić, bo podczas wizyty u lekarza nie zawsze możemy wypytać szczegółowo o przyczyny choroby, czy o zagadnienia zdrowotne, a tutaj będzie ku temu okazja" - dodaje.

  Wykłady będą odbywały się co tydzień, w czwartki o godz. 12.00, w Bibliotece Uniwersyteckiej i zakończą się pod koniec maja.

  Szczegóły na stronie: http://uwm.edu.pl/egu/news/5/czytaj/255/zapraszamy-na-wyklady-otwarte.html

  Źródło:
  PAP - Nauka w Polsce

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Growing Up in the Universe – seria wykładów Richarda Dawkinsa będąca częścią wykładów bożonarodzeniowych Royal Institution, w których omawia ewolucję życia we wszechświecie. Towarzystwo Przyjaciół Nauk w Legnicy (TPN) – organizacja pozarządowa założona 20 kwietnia 1959 r. w Legnicy, skupiająca ok. 100 członków (stan na rok 2006), zajmująca się popularyzacją nauki poprzez m.in. organizowanie wystaw, odczytów, wykładów, konferencji i sympozjów naukowych (o zasięgu regionalnym, ogólnopolskim i międzynarodowym), sesji popularnonaukowych adresowanych do wszystkich zainteresowanych tematyką naukową i regionalną, prezentacji i spotkań autorskich, wykładów Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Wydział Nauk Medycznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego (WNM) – piętnasty wydział Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

  Wydział Biologii i Biotechnologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego - wydział Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, na którym prowadzone są studia na dwóch kierunkach: Krystyna de Walden-Gałuszko - (ur. 1935 r.) prof.dr hab. n. med., prezes Polskiego Towarzystwa Psychoonkologicznego. Konsultant krajowy w dziedzinie medycyny paliatywnej. Z wykształcenia psychiatra, aktywnie działa jako psychoonkolog w wojewódzkim centrum onkologicznym w Gdańsku. Współzałożycielka infolinii onkologicznej. Od 1 października 2013r. kierownik Katedry Psychiatrii na Wydziale Nauk Medycznych Uniwersytetu Warmińsko Mazurskiego

  Piotr Zaborowski (ur. 20 lipca 1947 w Poznaniu) - polski profesor, nauczyciel akademicki i lekarz, specjalista w zakresie interny, gastroenterologii i chorób zakaźnych; w latach 2005-2008 prorektor ds. dydaktyczno-wychowawczych Akademii Medycznej w Warszawie i Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Obecnie Przewodniczący Rady Programowej Kierunku Lekarskiego Wydziału Nauk Medycznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie i ordynatorem Kliniki Chorób Wewnętrznych, Gastroenterologii i Hepatologii oraz wykładowca i członek rady naukowej Uniwersytetu Dzieci. Wykład – metoda nauczania polegająca na ustnym przekazaniu wiedzy do słuchaczy, którzy przekazywaną im wiedzę otrzymują w milczeniu (w założeniu), zadając ewentualne pytania po zakończeniu wykładu (niekiedy dopuszcza się możliwość zadawania pytań w trakcie trwania wykładu). Jest to prawdopodobnie najczęstsza metoda nauczania stosowana względem osób dorosłych, w której osoba przekazująca wiedzę nie dyktuje tego, co słuchacz ma zapisać w zeszycie, a raczej prowadzi jak gdyby monolog, rozbudowaną wypowiedź na dany temat. Jeżeli istnieje ku temu potrzeba, słuchacze wykładu samodzielnie sporządzają notatki w trakcie wykładu, choćby notując kwestie niejasne aby zadać po wykładzie pytanie.

  Skrypt naukowy – to tymczasowa naukowa synteza z prowadzonego wykładu lub uzupełnienia danych wykładów (ćwiczeń), na bieżąco każdego roku akademickiego aktualizowane zgodnie z wiedzą empiryczną w danym przedmiocie od wydanych podręczników. Stopniowo mogą przekształcić się w podręczniki akademickie gdy zostanie zrecenzowany i zatwierdzony przez radę wydziału uczelni wyższej. Łukasz Szurmiński (ur. 1975) - polski medioznawca i publicysta, wykładowca akademicki, a także autor tekstów. Absolwent Instytutu Nauk Politycznych Uniwersytetu Warminsko-Mazurskiego w Olsztynie na kierunku politologia i nauki społeczne. W latach 2000-2004 odbył studia doktoranckie na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Pełni funkcję zastępcy dyrektora Instytutu Dziennikarstwa ds. dydaktycznych tejże uczelni.

  Wydział Nauk Technicznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego (WNT) - wydział Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie kształcący w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym na kierunkach:

  Wydział Nauk Społecznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego (WNS) - wydział Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie oferujący studia na kierunkach:

  Wydział Nauk o Środowisku Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego - wydział Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie oferujacy studia na kierunkach: Wydział Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego (WNE) - wydział Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, na którym prowadzone są studia na trzech kierunkach:

  Tabor Domu Tańca – odbywający się latem w jednej z miejscowości Polski centralnej tygodniowy cykl warsztatów, wykładów, koncertów i potańcówek z muzyką ludową danego regionu. Wzorowany jest na letnich taborach węgierskich domów tańca. Uczestnicy taboru przyjeżdżają aby wspólnie przez kilka dni grać, tańczyć i uczyć się od zaproszonych muzykantów, śpiewaczek i tancerzy wiejskich.

  Dodano: 16.02.2010. 18:56  


  Najnowsze