• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Człowiek w ekstremalnych środowiskach - fizjologia stosowana, od głębin morskich po przestrzeń kosmiczną, Trondheim, Norwegia

  26.11.2010. 15:26
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  W dniach 16-17 grudnia 2010 r. w Trondheim, Norwegia, odbędzie się konferencja pt. "Człowiek w ekstremalnych środowiskach - fizjologia stosowana, od głębin morskich po przestrzeń kosmiczną".

  W wydarzeniu udział wezmą eksperci z całego świata, którzy zajmą się najnowszymi badaniami naukowymi w dziedzinie fizjologii stosowanej, której korzenie sięgają technologii medycznej, fizjologii środowiskowej i genomiki fizjologicznej. Uczestnicy dyskutować będą także o tym, jak człowiek jest w stanie przetrwać w takich ekstremalnych środowiskach jak głębiny morskie, obszary wysokogórskie czy przestrzeń kosmiczna.

  Omówione zostanie szerokie spektrum problemów. Przykładowe tytuły prezentacji to:
  - Adaptacja i przetrwanie na dużych wysokościach;
  - Czy nurkowanie saturowane jest bezpieczne? Fakty i mity;
  - Wydolność oddechowa jako główna determinanta kontinuum między zdrowiem a chorobą;
  - Wpływ hipotermii i ponownego rozgrzewania na funkcje układu krążenia;
  - Rewolucja naukowa przez akwalung.

  Organizatorem konferencji jest grupa Baromedycyny i Fizjologii Środowiskowej przy Norweskim Uniwersytecie Naukowo-Technologicznym. Prace grupy koncentrują się na mechanizmach i reakcjach patofizjologicznych w nurkowaniu i innych czynnościach, które stanowią wyzwanie dla wrodzonego potencjału organizmu do adaptacji, a także na tym, jak działania profilaktyczne takie jak ćwiczenia gimnastyczne, wdychanie tlenu hiperbarycznego i interwencje medyczne mogą złagodzić negatywne skutki nurkowania i stresu dekompresyjnego.

  Za: CORDIS

  Czy wiesz że...? (wersja beta)

  Dodano: 26.11.2010. 15:26  


  Najnowsze