• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Cztery pory Gierka. Polska 1970-1980 na zdjęciach

  30.07.2010. 03:17
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Ponad 150 zdjęć prezentujących m.in. sceny z życia codziennego oraz wydarzeń społeczno - politycznych Polski lat 70., m. in.  wypoczynek, pracę, święta i obrzędy religijne, modę, festiwale i zabawy, sceny uliczne, zakupy, oficjalne uroczystości można oglądać od 29 lipca w warszawskim Domu z Historią. Zdjęcia wykonali m.in.  Chris Niedenthal, Jan Morek, Sławek Biegański, Maciej Osiecki i nestor polskich fotoreporterów, Aleksander Jałosiński.


  ,,Państwo realnego socjalizmu było głęboko osadzone na tradycyjnym fundamencie kulturowym i w niemałej mierze funkcjonowało w rytmie wyznaczonym przez pory roku. To do nich dopasowano oficjalną, partyjno-państwową obrzędowość. Ta propagandowa nowoczesność Polski Gierka była w rzeczywistości fasadą, a zależność gospodarki, komunikacji, rolnictwa od kaprysów pogody - zimy, suszy, opadów - była olbrzymia. Nie bez powodu krążył dowcip, że ,,nie potrzeba Bundeswehry, nam wystarczy minus cztery". To stało się podstawą pomysłu wystawy - przedstawienia dekady Gierka przez pryzmat pór roku"- mówi Jerzy Kochanowski, autor scenariusza wystawy.

  Jak podkreślają organizatorzy wystawy, chociaż PRL aspirowała wówczas do pozycji dziesiątej potęgi gospodarczej świata, to już w latach 1974-1975 zaczął się głęboki kryzys - zarówno struktur władzy, jak gospodarki, która nie była sobie w stanie poradzić sobie nie tylko z głodem mieszkaniowym i niedoborem mięsa, ale również z brakiem papieru toaletowego czy chociażby sznurka do snopowiązałek.

  Prezentowane zdjęcia wybrano spośród 15 tysięcy fotografii z lat 70., zgromadzonych w agencji FORUM. Pochodzą z prywatnych archiwów fotografów; odnajdywanych nieraz je po wielomiesięcznych, prawie detektywistycznych poszukiwaniach.

  ,,To piękna, humanistyczna fotografia. Zdjęcia dokumentują życie ludzi w kraju za >>żelazną kurtyną<<, proces kostnienia systemu i triumf komunizmu. Są zapisem lat 70. dalekim od propagandowego obrazu znanego z ,,Trybuny Ludu", ,,Życia Warszawy" czy ,,Dziennika Telewizyjnego"- mówią Krzysztof Wójcik i Tomasz Gleb z Agencji FORUM, fotoedytorzy wystawy.

  Wystawę w Domu Spotkań z Historią otwiera ilustrowana kronika dekady Gierka od grudnia 1970 do września 1980. Część opisową to teksty z epoki - listy, fragmenty raportów i sprawozdań, cytaty prasowe (,,Trybuna Ludu", ,,Przekrój", ,,Kobieta i Życie"), dowcipy i hasła propagandowe.

  Dodatkowo na wystawie prezentowane są portrety najwybitniejszych przedstawicieli polskiej kultury i nauki, sfotografowanych często w swoich mieszkaniach i pracowniach, m.in. Tadeusza Kantora, Józefa Szajny, Wiesława Dymnego, Melchiora Wańkowicza, Antoniego Słonimskiego, Arkadego Fiedlera, Stanisława Lema, Erwina Axera, Piotra Skrzyneckiego, Krzysztofa Pendereckiego, Andrzeja Wajdy, Marii Janion, Władysława Tatarkiewicza, Tadeusza Kotarbińskiego, Szczepana Pieniążka i Kazimierza Wyki.

  Wystawę zorganizował  Dom Spotkań z Historią wspólnie z Agencją FORUM.

  Autorem scenariusza jest dr hab. Jerzy Kochanowski, prof. Uniwersytetu Warszawskiego. Wyboru zdjęć dokonali Krzysztof Wójcik i Tomasz Gleb z Agencji FORUM. Projekt graficzny wykonała  pracownia 137Kilo. Wystawę można oglądać do 31 października 2010 r. w Domu Spotkań z Historia, ul. Karowa 20.    ESZ

  PAP - Nauka w Polsce

  bsz

   


  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Fotoreporter – fotograf specjalizujący się w robieniu zdjęć bieżących wydarzeń (politycznych, społecznych, kulturalnych, sportowych itd.). PROSZĘ O USUNIĘCIE TEJ GRAFIKI Z TEGO MIEJSCA I NIE UMIESZCZANIE (CHOĆ TO NARUSZA LICENCJĘ) ŻADNEGO ZDJĘCIA MOJEGO AUTORSTWA W PROPOZYCJACH. SZCZERZE MÓWIĄC POMYSŁ JEST TAKI SOBIE, A WIDZĘ, ŻE ŻADNE ZDJĘCIE (PRZYNAJMNIEJ WEDŁUG NIEKTÓRYCH, I TU AKURAT NIE MÓWIĘ O TEJ FOTCE, BO FAKTYCZNIE JEST TAKA SOBIE) DO WIKIPEDII SIĘ NIE NADAJE. A tak na nawiasem mówiąc, to front (niewidoczny na tym zdjęciu) jest od północy i nigdy nie jest poprawnie oświetlony. Poza tym wyobraziłem sobie ptaka w opise Bena pokazującego sylwetkę i na jednym zdjęciu ukazująca wszystkie detale barwne każdej powierzchni ciała... to chyba KUBIZM. Inicjatywa miała zwiększyć ilość grafiki na Wikipedii, ale chyba zmniejszy. Odechciwa mi się robić zdjęcia jak to wszystko czytam to mi (i pewnie nie tylko) się odechciewa robić cokolwiek. Owszem zdjęcie powinno być reprezentatywne, ale do każdego zdjęcia (nawet tych co zdobywają nagrody typu World Press Photo) można się doczepić, a coś takiego jak "koń ideowy" będący reprezentacją wszystkich koni świata nie istnieje.Radomil 16:36, 2 lip 2004 (CEST) Zdjęcie fotograficzne (zdjęcie, fotografia) – ogólna nazwa czegoś, co zostało sfotografowane, czyli sam obraz zapisany dowolną techniką fotograficzną.

  Panorama wirtualna – połączone ze sobą zdjęcia wykonane tak, aby dać oglądającemu wrażenie realnego (z zachowaniem perspektywy) widoku z możliwością obrotu o 360°. Fotosy – fotografie, zdjęcia z filmu lub sztuki zwykle przedstawiające aktora lub scenę z filmu. Mogą być wykonywane na planie filmowym, podczas kręcenia zdjęć, przez fotosistę. Służą do późniejszej reklamy np. przez produkcję plakatów, ogłoszeń internetowych itp. Fotosy wykorzystywane są też do dokumentacji filmu lub sztuki, późniejszych opracowań i jako pamiątki.

  Guillermo Vargas (Habacuc) (ur. 18 września 1975 w San José) – kostarykański artysta, który w 2007 roku wywołał ogromne kontrowersje swoją pracą "Exposición No. 1.", której elementem był przywiązany do ściany chory, bezpański pies. Zdjęcia z wystawy opublikowane w Internecie wywołały bardzo silne reakcje i tysiące krytycznych publikacji, głównie na prywatnych blogach i forach internetowych. W Polsce sprawa wystawy była poruszana m.in. w Dzienniku oraz Gazecie Wyborczej, w portalach Onet.pl, Gazeta.pl a także w mniejszych serwisach poświęconych kulturze, m.in. Kulturaonline.pl. Les Horribles Cernettes (zdjęcie) – pierwsze opublikowane zdjęcie w internecie. Do jego publikacji doszło 18 lipca 1992 roku na stronie ośrodka naukowo badawczego CERN. Zdjęcie trafiło do działu ciekawostek. Przedstawia ono cztery dziewczyny Angelę Higney, Michele de Gennaro, Colette Marx-Nielsen i Lynn Veronneau wokalistki zespołu Les Horribles Cernettes pozujące w lekko prowokacyjnych pozach ubrane w stroje balowe. Zdjęcie wykonał chłopak jednej z dziewczyn, Silvano de Gennaro (pracownik CERN) na corocznym festiwalu muzycznym dla informatyków, na którym zespół występował.

  Aerofotografia (fotografia lotnicza, zdjęcia lotnicze) – dziedzina wykorzystywania fotografii, polegająca na wykonywaniu zdjęć z "lotu ptaka": balonów, samolotów, helikopterów, satelitów, spadochronów, latawców (fotografia latawcowa) oraz modeli zdalnie sterowanych. Instagram – fotograficzny serwis społecznościowy hostingu zdjęć, połączony z aplikacją o tej samej nazwie (dostępną aktualnie na systemy operacyjne iOS oraz Android), który umożliwia użytkownikom robienie zdjęć, stosowanie do nich filtrów cyfrowych oraz udostępnianie ich w różnych serwisach społecznościowych. Charakterystyczną cechą jest to, że nadaje zdjęciom kwadratowy kształt, podobne jak aparaty fotograficzne marki Kodak serii Instamatic, aparaty do fotografii błyskawicznej firmy Polaroid oraz średnioformatowe aparaty formatu 6x6 w przeciwieństwie do proporcji obrazu 4:3, który jest wykorzystywany przez większość aparatów fotograficznych oraz urządzeń mobilnych dysponujących funkcją foto.

  Microsoft Live Labs Photosynth: Oprogramowanie firmy Microsoft, tworzące ze zdjęć tzw. chmurę punktów, a następnie nakłada na nią zdjęcia. Użytkownicy mogą samemu stworzyć swoje modele. Wystarczy zrobić kilkadziesiąt do kilkuset zdjęć

  Pantomogram, rtg (zdjęcie) pantomograficzne (panorama + tomogram) – zdjęcie rentgenowskie struktur zakrzywionych szczęki i żuchwy, do wykonania którego używany jest pantomograf. Często nazywane potocznie zdjęciem panoramicznym.

  Zdjęcie paszportowe - zdjęcie fotograficzne o rozmiarach, formacie i formie określonych prawem administracyjnym danego kraju, przeznaczone do użytku w paszporcie. Muzeum Regionalne w Lubartowie – oddział Muzeum Lubelskiego, mieści się w XIX-wiecznym dworku. Statut otrzymało w 1966 r., a w 1970 zostało udostępnione społeczeństwu. W 1990 r. po remoncie budynku zainaugurowało ponownie działalność wystawienniczą. Od tego czasu zorganizowano tu wiele wystaw czasowych prezentujących zbiory własne, a także wypożyczone z innych muzeów, również prace młodych lubartowskich twórców: malarzy, rzeźbiarzy, fotografów itp. Terenem działania muzeum jest powiat lubartowski. Placówka ma ponad 2500 eksponatów z takich dziedzin, jak: etnografia, historia, numizmatyka, archeologia. Wystawa stała "Z dziejów Lubartowa" prezentuje m.in. kopie dokumentów dotyczące najstarszych dziejów miasta (m.in. przywileju lokacyjnego). Ciekawostką wystawy jest zbiór zdjęć dawnego Lubartowa oraz wyroby lubartowskiej fajansarni z lat 1840-1850.


  C/2009 O1 – kometa jednopojawieniowa odkryta przez Michała Kusiaka na zdjęciach pochodzących z koronografów SECCHI COR 2 zamieszczonych na pokładzie sond kosmicznych STEREO. Zarejestrowana została na zdjęciach z 18 lipca 2009 roku. Przynależy do grupy komet Kreutza. Kometa nie została zaobserwowana przez sondę SOHO z powodu kilkudniowej przerwy w transmisji i wykonywaniu zdjęć (poświęconej na manewry orbitalne). Dane pochodzące z sond STEREO publikowane są z 2-3 dniowym opóźnieniem, stąd odkrycie dokonane zostało 21 lipca 2009. Maciek Nabrdalik (ur. w 1980 r. w Częstochowie) – polski fotoreporter, członek prestiżowej amerykańskiej agencji VII Photo, laureat polskich i międzynarodowych konkursów fotografii prasowej. Jego zdjęcia były prezentowane m.in. na wystawach w Nowym Jorku, Pradze i Warszawie.

  Dodano: 30.07.2010. 03:17  


  Najnowsze