• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Czwarta międzynarodowa konferencja nt. inteligentnej robotyki i aplikacji, Aachen, Niemcy

  16.06.2011. 15:49
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  W dniach 6 - 9 grudnia 2011 r. w Aachen, Niemcy, odbędzie się czwarta międzynarodowa konferencja nt. inteligentnej robotyki i aplikacji.

  Tematem konferencji jest "Doskonalenie zachowania robotów". Robotyka to gałąź technologii, która zajmuje się projektowaniem, budową, działaniem, strukturą, produkcją i zastosowaniem robotów. Jest powiązana z elektroniką, inżynierią, mechaniką i programowaniem.

  Celem konferencji jest wypracowanie relacji między różnymi dyscyplinami, w ramach których robotyka jest opracowywana i/lub wykorzystywana. Ponadto nacisk zostanie położony na budowanie powiązań między różnymi perspektywami robotyki - od badań podstawowych po zastosowanie.

  W czasie konferencji poruszone zostaną między innymi następujące tematy:
  - systemy sterujące i monitorujące;
  - interfejsy człowiek-robot;
  - przetwarzanie obrazu;
  - inteligentne systemy sterowania;
  - algorytmy optymalizacji;
  - cyfrowe wytwarzanie;
  - interakcja człowiek-robot.

  Za: CORDIS

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  RoboCup – międzynarodowe zawody robotów odbywające się od 1997. Celem zawodów jest tworzenie autonomicznie działających robotów, z zamiarem promocji badań naukowych w zakresie sztucznej inteligencji i robotyki. Nazwa RoboCup jest skrótem od Robot Soccer World Cup. Robotyka – interdyscyplinarna dziedzina wiedzy działająca na styku mechaniki, automatyki, elektroniki, sensoryki, cybernetyki oraz informatyki. Domeną robotyki są również rozważania nad sztuczną inteligencją – w niektórych środowiskach robotyka jest wręcz z nią utożsamiana. Sześcionóg - urządzenie mechaniczne, którego ruch opiera się o trzy pary nóg. Termin ten zwykle wiąże się z robotyką. Urządzenia tego typu uważa się z stabilniejsze od robotów dwunogich ponieważ w większości przypadków cechują się one stabilnością statyczną i nie wymagają sterowania w czasie rzeczywistym. Z drugiej strony udowodniono jednak, że sześcionogie owady (np. karaluchy) uzależniają swój ruch od uwarunkowań dynamicznych.

  Zdzisław Bubnicki (ur. 17 czerwca 1938 we Lwowie, zm. 12 marca 2006 we Wrocławiu) – polski naukowiec, specjalista w zakresie automatyki, informatyki i robotyki. W znacznym stopniu przyczynił się do rozwinięcia następujących zagadnień: teoria sterowania i decyzji, identyfikacja, rozpoznawanie, systemy ekspertowe i systemy z reprezentacją wiedzy, kompleksy operacji oraz podstawy i metodyka systemów informatycznych. W informatyce, język akcji jest językiem dla określenia systemu stanów przejściowych i jest powszechnie używany do tworzenia formalnych modeli o skutkach działań na świecie. Języki akcji są powszechnie stosowane w sztucznej inteligencji i dziedzinach robotyki, w których opisują, jak akcje wpływają na stany systemu w czasie i co może być używane do automatycznego planowania. Najbardziej znanym językiem akcji jest PDDL. Języki działania dzielą się na dwie klasy:

  Dynamika - to pojęcie, które w robotyce związane jest z modelem matematycznym danego robota i oznacza ono zależność pomiędzy przyspieszeniem, prędkością, położeniem, a strukturą robota. Notacja Denavita-Hartenberga wprowadzona została do robotyki w celu uproszczenia opisu "mechanicznych ramion". W uproszczeniu przedstawia ona sposób na przejście od początku do końca układu połączonych ze sobą obiektów (które mogą być liniami prostymi, prostopadłościanami, itp.)

  Model manipulatora robotycznego uzyskuje się na bazie jego kinematyki oraz przy użyciu kilku dodatkowych wzorów. Wymagany on jest, aby zastosować algorytmy sterowania. Robot mobilny to taki robot, który może dowolnie zmieniać swoje położenie w przestrzeni. Roboty tego rodzaju mogą pływać, latać lub jeździć. Roboty mobilne mogą być robotami autonomicznymi tzn. takimi których prawie nic nie ogranicza np. przewody sterujące bądź zasilające (a jedyne ograniczenia to np. ściany lub przestrzeń w jakiej się znajdują itp.). Poniższe informacje dotyczą robotów poruszających się po ziemi.

  Jacob Rubinovitz (ur. 6 września 1947 w Łodzi,(hebr.: יעקב רובינוביץ) – izraelski naukowiec polskiego pochodzenia, były dyrektor Laboratorium Robotyki i Komputerowo Zintegrowanego Wytwarzania (Computer Integrated Manufacturing, CIM) na Wydziale Inżynierii Przemysłowej i Zarządzania Instytutu Technologii Technion w Izraelu.

  Microsoft Technology Summit (MTS) – cykl konferencji firmy Microsoft, organizowanych w wielu krajach świata. Edycja w Polsce jest jedną z największych konferencji tego rodzaju w Europie Środkowo-Wschodniej. Program konferencji MTS skierowany jest do menedżerów, programistów i specjalistów z branży IT. Konferencja co roku gromadzi blisko 3000 osób.

  Konferencja w Apalachin (z ang. Apalachin Conference lub Apalachin Meeting) – jedna z najważniejszych konferencji (obok Konferencji w Atlantic City i Konferencji Hawańskiej) z udziałem największych (ówczesnych) przedstawicieli (bossów) amerykańskiego świata przestępczości zorganizowanej. Teleoperacja, telechirurgia, zdalna chirugia - rodzaj operacji, przeprowadzanej przy pomocy robota chirurgicznego, sterowanego przez chirurga zdalnie. Dziedzina ta jest specjalistyczną formą telemedycyny. Łączy w sobie elementy chirurgii, telekomunikacji, informatyki oraz robotyki. W odróżnieniu od chirurgii zrobotyzowanej, telechirurgia pozwala na przeprowadzenie operacji, w której fizyczna odległość między pacjentem a lekarzem przestaje być istotna. Zadania chirurgiczne są wykonywane bezpośrednio przez robota medycznego, wyposażonego w odpowiednie narzędzia chirurgiczne. Robotem za pomocą konsoli sterowania zawierającej manipulatory kieruje lekarz, znajdujący się w innej lokalizacji. Ruchy manipulatorów przesyłane są za pomocą bezpiecznego połączenia telekomunikacyjnego do urządzenia na sali operacyjnej, które zamienia je na precyzyjne akcje narzędzi chirurgicznych. Chirurg przez cały czas trwania operacji otrzymuje sygnał audiowizualny wraz z pomiarami czujników w które wyposażony jest robot.

  Odzyskiwanie danych (ang. data recovery) – proces przywracania dostępu do danych zapisanych na dowolnym nośniku lub odtwarzaniu fizycznego zapisu w celu otrzymania pierwotnej struktury danych. W profesjonalnych laboratoriach, specjaliści są w stanie odzyskać dane utracone nawet w najcięższych przypadkach, jak pożar czy powódź. W chwili obecnej odzyskiwanie danych stało się jedną z wielu specjalności informatyki. Wymaga wiedzy z zakresu elektroniki, robotyki i automatyki, fizyki, programowania, oraz szeroko pojętych metod przechowywania danych: systemy bazodanowe, systemy plików i kryptologii. iRobot – amerykańskie przedsiębiorstwo zajmujące się projektowaniem i produkcją robotów. Produkuje urządzenia zarówno do zastosowań domowych jak i militarnych.

  Manipulator robotyczny to pojęcie związane z robotyką. Opisuje ono "mechaniczne ramię", stosowane głównie w fabrykach samochodów, automatycznych liniach produkcyjnych, fabrykach w których istnieje zagrożenie dla zdrowia ludzi, itp. Inaczej mówiąc, jest to część robota pełniąca funkcję ludzkich kończyn górnych. Dla łatwiejszego opisu takiego ramienia wprowadzone zostały pojęcia: człon automatyki, współrzędne lokalne, współrzędne globalne, kinematyka manipulatora, stopnie swobody oraz notacja Denavita-Hartenberga. Pozwalają one w sformalizowany sposób opisać budowę manipulatora oraz zależności występujące pomiędzy kolejnymi elementami składowymi. Robotyka roju (od ang. swarm robotics) jest koncepcją istniejącą w robotyce, gdzie zamiast pojedynczego robota występuje rój robotów, które wspólnie są w stanie rozwiązać dany problem, np. dzięki zastosowaniu algorytmu mrówkowego.

  Dodano: 16.06.2011. 15:49  


  Najnowsze