• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Czwarta międzynarodowa konferencja nt. misji i technologii lotów kosmicznych w szyku, St-Hubert, Kanada

  24.01.2011. 16:49
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  W dniach 18 - 20 maja 2011 r. w St-Hubert, Kanada, odbędzie się czwarta, międzynarodowa konferencja nt. misji i technologii lotów kosmicznych w szyku.

  Loty satelitów w szyku to koncepcja, w której wiele satelitów pracuje razem jako grupa w celu wypełniania takich samych zadań, jakie byłyby wykonywane przez większego, zwykle droższego, satelitę.

  Koncepcja ta wiąże się z wieloma potencjalnymi korzyściami, takimi jak prostsze konstrukcje, krótsze czasy realizacji oraz zdolność oglądu celów naukowych z wielu perspektyw albo wielokrotnie. Te zalety sprawiają, że loty satelitów w szyku nadają się idealnie do wykorzystania w astronomii, komunikacji, meteorologii czy ochronie środowiska.

  Wydarzenie ma stanowić forum dla interesariuszy zajmujących się projektowaniem systemów i architekturą, technologiami platform i wystrzeliwania, czujnikami rozproszonymi, naprowadzaniem orbitalnym oraz szyku, łączami między satelitami, narzędziami symulacyjnymi oraz powiązanymi regulacjami, aby przeanalizować zbliżające się misje lotów w szyku.

  Za: CORDIS

  Czy wiesz że...? (wersja beta)

  Głębokość szyku - odległość od pierwszego (czołowego) do ostatniego szeregu (żołnierza, wozu bojowego) danego szyku.

  Lista załogowych lotów kosmicznych według programówChronologiczny wykaz załogowych lotów kosmicznych oraz składy załóg i daty misji znajdują się na liście załogowych lotów kosmicznych.

  Szyk torowy – szyk okrętów stosowany od czasów starożytnych do dzisiaj, rodzaj szyku prostego. W szyku torowym ugrupowanie okrętów, lub innych jednostek pływających, porusza się w kolumnie marszowej jeden za drugim (gęsiego).

  Kąt nadejścia sygnału (ang. Angle of arrival, AoA) pomiar kąta nadejścia sygnału jest metodą określenia kierunku propagacji fali radiowej za pomocą szyku antenowego. Metoda AoA określa kierunek poprzez pomiar różnicy czasów nadejścia sygnału (TDoA) przez poszczególne elementy szyku antenowego -- z tych opóźnień obliczany jest kąt nadejścia sygnału.

  Kościół św. Stanisława Biskupa Męczennika i św. Barbary Męczennicy w Szyku – zabytkowa świątynia rzymskokatolicka w miejscowości Szyk, w powiecie limanowskim, będąca kościołem parafialnym parafii pw. św. Stanisława Biskupa i św. Barbary.

  Shavit-3 (hebr. שביט-3) – izraelska rakieta nośna, projektowana przez Izrael i RPA. Ma być przeznaczona do wynoszenia niewielkich satelitów na nisko położoną orbitę okołoziemską. Właścicielem jest Izraelska Agencja Lotów Kosmicznych.

  Shavit-2 (hebr. שביט-2) – izraelska rakieta nośna, produkowana przez Izrael i RPA. Jest przeznaczona do wynoszenia niewielkich satelitów na nisko położoną orbitę okołoziemską. Właścicielem jest Izraelska Agencja Lotów Kosmicznych.

  Dodano: 24.01.2011. 16:49  


  Najnowsze