• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Dążenie do pokoju - dialogi między teoriami a praktykami, Norrköping, Szwecja

  05.06.2012. 17:26
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  W dniach 20 - 24 października 2012 r. w Norrköping, Szwecja, odbędzie się wydarzenie pt. "Dążenie do pokoju - dialogi między teoriami a praktykami (In search of Peace: Dialogues between theories and practices).

  Dążenia do pokoju mają już swoją długą historię. Mimo to, sama koncepcja pozostaje nieuchwytna. Być może po części dlatego, że pokój sam w sobie nie jest punktem docelowym. Jest raczej stałym procesem negocjacji między różnymi podmiotami, dotyczącymi warunków ich relacji na niezliczonych, rozmaitych scenach.

  Konferencja zgromadzi analizy akademickie i innowacje badawcze w dziedzinie polityki, historii i dyskursu o pokoju z różnych dyscyplin. W jej ramach podjęte zostaną również starania, aby przeanalizować koncepcję pokoju jako procesu oraz różnych form, w jakich został koncepcyjnie umieszczony i empirycznie praktykowany.

  Za: CORDIS

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Słupy Pokoju – słupy stawiane jako pomniki pokoju przez członków i sympatyków Towarzystwa Modlitwy o Pokój Światowy. Popularyzują one przesłanie Niech ludzkość świata żyje w pokoju. Sleipner Norrköping – szwedzki klub piłkarski z siedzibą w mieście Norrköping. Obecnie gra w Division 1 Södra (trzecia klasa rozgrywkowa w Szwecji). Filozofia pokoju – dział filozofii politycznej, a także studium różnych dziedzin nauki noszącym wspólną nazwę: nauki o pokoju (ang. Peace Research).

  Międzynarodowe Stowarzyszenie Miast Orędowników Pokoju (International Association of Peace Messengers Cities, IAPMC) zostało założone w celu uznawania oraz popierania roli i odpowiedzialności miast w budowaniu kultury pokoju. Idrottsparken – wielofunkcyjny stadion w mieście Norrköping w Szwecji. Najczęściej używany jest jako stadion piłkarski, a swoje mecze rozgrywają na nim drużyny IFK Norrköping oraz IK Sleipner. Stadion może pomieścić 19 414 widzów. Został wybudowany w 1903 roku. Gościł także parę meczów Mistrzostw Świata 1958.

  Błękit na fladze stanowej Oklahomy oznacza lojalność wobec władz federalnych i ich nadrzędność. Tarcza indiańska jest symbolem ochrony, a skrzyżowane na niej kalumet (fajka pokoju) z gałązką oliwną wyrażają dążenie do pokoju. Utrzymywanie pokoju – jeden z głównych instrumentów Organizacji Narodów Zjednoczonych, służący szeroko rozumianemu zapewnieniu pokoju i bezpieczeństwa. Jednym z celów ONZ jest utworzenie takich warunków, które zapewnią trwały pokój i bezpieczeństwo. Dla zapewnienia tego celu ONZ jest upoważniona do stosowania odpowiednich środków dla zapobiegania oraz usuwania zagrożeń i naruszeń pokoju, a także tłumienia aktów agresji. W przypadku zaistnienia sytuacji zagrożenia Rada Bezpieczeństwa ONZ decyduje o podjęciu misji pokojowej.

  Gołąbek pokoju - symbol pokoju między narodami, używany przez różne ruchy pokojowe po II wojnie światowej, szczególnie chętnie przez sterowaną przez komunistów "Światową Radę Pokoju" i organizacje jej podległe. Norrköpings rådhus (pol. Ratusz w Norrköping) – budynek administracyjny położony przy Tyska torget w Norrköping. Został wzniesiony w latach 1907–1910 według projektu architekta Isaka Gustafa Clasona jako siedziba rady miasta i sądu miejskiego pierwszej instancji. Od 1971 roku jest siedzibą rady gminy Norrköping.

  Norrköpings stadsmuseum (pol. Muzeum Miejskie w Norrköping) – muzeum poświęcone historii przemyslu tekstylnego, otwarte w roku 1981 w mieście Norrköping.

  Åby – miejscowość (tätort) w Szwecji, położona w północno-wschodniej części regionu Östergötland, ok. 7 km na północ od Norrköping w pobliżu drogi E4. Druga pod względem zaludnienia miejscowość (tätort) gminy Norrköping.

  Oś dla Pokoju (ang. Axis for Peace) konferencja pokojowa zorganizowana z inicjatywy międzynarodowej organizacji non-profit Sieć Woltera w celu konsolidacji środowisk przeciwnych konfliktom zbrojnym. Aktywiści przygotowujący przedsięwzięcie, już wcześniej oddani sprawie krzewienia pokoju na świecie, odnosili się do działań które mogłyby sprawić iż głos antywojennych społeczników byłby słyszalny i wyraźny. Allsvenskan (1937/1938): Sezon 1937/1938 był 14. sezonem Allsvenskan - najwyższej klasy rozgrywkowej w Szwecji. Tytułu nie obroniła drużyna AIK Solna. Nowym mistrzem Szwecji został zespół Sleipner Norrköping, dla którego było to pierwsze mistrzostwo w historii. Tytuł króla strzelców zdobył Curt Hjelm, który w barwach Sleipner Norrköping strzelił 13 goli.

  Norrköping (wym. [ˈˈnɔrʃøːpɪŋ]) – miasto w Szwecji. Siedziba władz administracyjnych gminy Norrköping w regionie Östergötland. Położone nad rzeką Motala niedaleko jej ujścia do Bråviken, zatoki Morza Bałtyckiego. Około 83 561 mieszkańców. Nazywane jest Manchesterem lub Pekinem Szwecji. Norrköpings centralstation – stacja kolejowa w Norrköping, w regionie Östergötland, w Szwecji. Stacja została otwarta w 1866.

  Gmina Norrköping (szw. Norrköpings kommun) to jedna z 290 szwedzkich gmin. Gmina położona jest w regionie Östergötland, siedzibą jej władz jest Norrköping. Sven Axbom (ur. 15 października 1926 w Norrköping, zm. w 8 kwietnia 2006 w Torsås) - szwedzki piłkarz, obrońca. Srebrny medalista MŚ 1958. Długoletni zawodnik IFK Norrköping.

  Allsvenskan (1956/1957): Sezon 1956/1957 był 33. sezonem Allsvenskan - najwyższej klasy rozgrywkowej w Szwecji. Tytułu nie obroniła drużyna IFK Norrköping. Nowym mistrzem Szwecji został zespół []. Tytuł króla strzelców zdobył Harry Bild, który w barwach IFK Norrköping strzelił 19 goli.

  Dodano: 05.06.2012. 17:26  


  Najnowsze