• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Dni programu EUREKA, Seul, Korea

  08.12.2010. 16:26
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  W dniach 16 - 17 marca 2011 r. w Seulu, Korea, odbędzie się konferencja pt. "Dni programu EUREKA".

  Program EUREKA, uruchomiony w 1985 r., to europejska platforma finansowania badań naukowych i rozwoju. Jako sieć międzyrządowa wspiera zorientowane rynkowo projekty badawcze i rozwojowe realizowane przez przedsiębiorstwa, centra badawcze i uczelnie wyższe we wszystkich sektorach technologicznych. W programie EUREKA uczestniczy 39 członków, w tym Wspólnota Europejska. Dzięki elastycznej i zdecentralizowanej sieci oferuje partnerom projektów dostęp do umiejętności i wiedzy eksperckiej w całej Europie oraz do krajowych, publicznych i prywatnych schematów finansowania.

  Wydarzenie obejmie sesję plenarną, wykłady i seminaria kooperacyjne z udziałem odpowiednich grup EUREKA z takich dziedzin jak elektronika i informatyka, ekologiczne technologie i energia, produkcja przemysłowa i transport, biomedycyna i agrożywność, telekomunikacja oraz materiałoznawstwo i nanotechnologia.

  Wydarzenie ma na celu promowanie programu EUREKA wśród naukowców koreańskich i stworzenie środowiska, w którym europejskie i koreańskie organizacje badawcze mogą się spotkać i omówić potencjalną, przyszłą współpracę w ramach projektów sygnowanych programem EUREKA.

  Za: CORDIS

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Eureka, stolica hrabstwa Eureka. W roku 1990, liczba mieszkańców wyniosła 650. Jest jedynym miastem w tym hrabstwie. Pozostali obywatele rozsiani są po wsiach. Do atrakcji należą: gmach opery zbudowaniej w 1880 roku i przywrócony w 1993 r. oraz Museum Sentinel Eureka, gdzie w 1879 r. znajdowała się redakcja Gazety Sentinel Eureka. Hrabstwo Eureka, jedno z najmniej zaludnionych – w 2000 roku populacja wynosiła 1651 osób. Znajduje się w środkowo-północnej części stanu. Stolicą jest Eureka. Ignacy Waniewicz - redaktor czasopisma politycznego "Po Prostu" od początku jego istnienia. Twórca najstarszego edukacyjnego programu telewizyjnego "Eureka" , jak również międzynarodowej telewizji oświatowej (kierowanej z ramienia ONZ).

  Marek Siudym – polski twórca telewizyjny, współpracownik popularnonaukowego programu telewizyjnego Eureka, a także współtwórca Sondy. Autor wspomnieniowej książki, wydanej pod koniec roku 2012 pt. "18.20 SONDA". Port lotniczy Arcata-Eureka (IATA: ACV, ICAO: KACV) – port lotniczy położony 24 km na północ od Eureki, w McKinleyville w stanie Kalifornia, w Stanach Zjednoczonych.

  Beowawe – region i opuszczone miasto w hrabstwie Eureka. Nazwa znaczy "brama" w języku Indian Paiute. Znajduje się na wysokości 4695 stóp (1431.04 m), przechodzi przez nie Autostrada Stanowa nr 306, na południe od Autostrady Międzystanowej nr 80. Jerzy Wunderlich wł. Włodzimierz Jerzy Wunderlich (ur. 1 października 1930 w Krakowie, zm. 12 kwietnia 2009 w Warszawie) – dziennikarz, popularyzator nauki, znany zwłaszcza jako współtwórca i prezenter magazynów telewizyjnych Eureka i Klinika zdrowego człowieka.

  Lista najwyższych budynków w Melbourne: Melbourne jest jednym z największych miast w Australii. Jest to jedna z bardziej rozpoznawalnych panoram na świecie. Od 2006 wzbogacona o najwyższy w mieście Eureka Tower (drugi co do wysokości w kraju). Gmach ten jest, tak jak większość budowanych obecnie wieżowców na świecie, jest apartamentowcem. Obecnie stoi tu 26 budynków, które można uznać ze wieżowce, ponad 100 metrów ma natomiast ponad 60 budynków. Aż 8 przekracza 200 metrów wysokości, a 4 znajdują się na liście stu najwyższych na świecie. Przed Eureka Tower najwyższy od 1991 roku był tu 120 Collins Street. Tak wysokie budynki powstały tu już jakiś czas temu. Proces ten rozpoczął się w latach 70. Trwał on do początków lat 90., z mniejszym nasileniem w latach 80. Pod koniec lat 90. ponownie zaczęły powstawać wysokie budynki, jednak tym razem już nie były to biurowce jak do tej pory, lecz budynki bądź całkowicie mieszkalne, bądź łączące obie te funkcje. Zaaprobowane są kolejne projekty. Najwyższy z nich jednak ma "zaledwie" 226 metrów wysokości (Prima on Southbank). Grocon Pty Ltd – to duża australijska kompania budownicza, założona, prowadzona, i należąca do rodziny Grollo w Melbourne w Australii. Znana ze swoich widowiskowych budynków jak Eureka Tower i Rialto Towers.

  Eureka Technology Park – utworzony w 2010 r. w Poznaniu park naukowo-technologiczny, który obecnie inkubuje 23 przedsiębiorstwa.

  Gmina Eureka (ang. Eureka Township) – gmina w USA, w stanie Iowa, w hrabstwie Adair. Według danych z 2000 roku gmina miała 123 mieszkańców.

  Prairie Creek Redwood State Park – park stanowy w amerykańskim stanie Kalifornia. Zajmuje teren o powierzchni 57 km² leżący na połnoc od miasta Eureka na terenie hrabstwa Humboldt. Znany z ogromnych okazów sekwoji wieczniezielonych. Masakra Wiyotów – mord jaki miał miejsce w dniu 26 lutego 1860 r. w rejonie Tulawat (Tolowot) w Hrabstwie Humboldt w Kalifornii na wyspie noszącej dziś nazwę Indian Island leżącej w Zatoce Humboldta w pobliżu miasta Eureka. W tym dniu z rąk białych osadników zginęło od 80 do 250 Indian z plemienia Wiyotów.

  Sara Bareilles (ur. 7 grudnia 1979 w Eureka, Kalifornia) – amerykańska wokalistka, kompozytorka i pianistka. Zyskała rozgłos dzięki sukcesowi singla "Love Song", który dotarł na pierwsze miejsce zestawienia Billboard Pop Charts. Rialto Towers - zespół 2 budynków biurowych leżący w centrum Melbourne w Australii. Niższa północna wieża ma 185 m wysokości i 43 kondygnacje. Wyższa wieża osiąga 251 m (63 kondygnacje nad ziemią i 3 podziemne) i jest najwyższym budynkiem biurowym w Australii i na całej półkuli południowej, mierząc do dachu (wyższa od Rialto Eureka Tower jest apartamentowcem). Na 55-tym piętrze (na wysokości 237 m) znajduje się taras widokowy.

  Colin Ferguson (ur. 22 lipca 1972 r. w Montrealu) – kanadyjski aktor filmowy i telewizyjny, znany głównie z ról w serialach Eureka oraz Para za parą. Eureka – amerykański serial science fiction, którego akcja rozgrywa się w sekretnym mieście o tej samej nazwie. Premiera odbyła się w Stanach Zjednoczonych na kanale Sci Fi 18 lipca 2006 roku. W Wielkiej Brytanii oraz Irlandii serial został wyemitowany przez stację Sky One pod nazwą A Town Called Eureka. W Polsce 30 sierpnia 2007 emisję pierwszego sezonu rozpoczął Canal+.

  21st Century Tower (ang. Wieża 21 wieku) - 55- kondygnacyjny budynek budowany w latach 2001 - 2003. Ze swoją wysokością 269 m jest trzecim pod względem wysokości apartamentowcem na świecie. Był najwyższym apartamentowcem na świecie w 2003, ale wyprzedziły go Eureka Tower (Melbourne) i Q1 Tower (Gold Coast). Budowla została postawiona przy Sheikh Zayed Road w Dubaju, w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Michael "Mike" Allan Patton (ur. 27 stycznia 1968 w Eureka w Kalifornii) – amerykański muzyk, kompozytor, wokalista, autor tekstów i multiinstrumentalista, a także producent muzyczny i aktor. Mike Patton znany jest przede wszystkim z wieloletnich występów w rockowej grupie muzycznej Faith No More. Wcześniej był członkiem awangardowej formacji Mr. Bungle.

  Mistrzem Argentyny w roku 1918 został klub Racing Buenos Aires, natomiast tytuł wicemistrza Argentyny zdobył klub River Plate Buenos Aires. Z ligi spadły dwa kluby – Ferro Carril Oeste Buenos Aires i Argentino de Quilmes Buenos Aires. Na ich miejsce awansował jeden klub – Eureka Buenos Aires. Liga zmniejszyła się z 20 do 19 klubów. Steve Cochran, jego prawdziwe nazwisko to Robert Alexander Cochran (ur. 25 maja 1917 Eureka w stanie Kalifornia, USA, zm. 15 czerwca 1965 na łodzi, na Oceanie Spokojnym, niedaleko państwa Gwatemala) − amerykański aktor filmowy i teatralny, syn kalifornijskiego drwala. W 1939 ukończył University of Wyoming, w mieście Larmie.

  Dodano: 08.12.2010. 16:26  


  Najnowsze