• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Doktoranci i studenci UW niepoprawnie o Mickiewiczu

  10.02.2012. 07:19
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Rozmaitym aspektom innowacyjnej działalności Mickiewicza, zarówno w obszarze literatury, jak i religii czy polityki przyjrzą się studenci i doktoranci Uniwersytetu Warszawskiego (UW) podczas sesji naukowej pod hasłem "Mickiewicz niepoprawny". Spotkanie odbędzie się 16 i 17 lutego w Muzeum Literatury w Warszawie.

  "Hasło przewodnie konferencji rozumiemy szeroko, uznając za wartościowe wszystkie jego znaczenia. Tym samym zapraszamy do ukazywania niepoprawnego Mickiewicza nie tylko jako skandalisty i burzyciela, lecz także artysty-nowatora, reformatora religijnego, śmiałego publicysty i bezkompromisowego polityka oraz do uznania za znaczące popełnianych przez niego pomyłek, przeinaczeń i przeoczeń" - piszą w studenckim portalu kulturalnym "Niewinni Czarodzieje" organizatorzy konferencji, członkowie Koła Mickiewiczologicznego UW.

   

  Przypominają, że Tadeusz Boy-Żeleński napisał, że "obcując tyle lat z brązowym Mickiewiczem, zanadto zapomnieliśmy o jego demonizmie". Dlatego - jak zapewniają - pragną przerwać zmowę milczenia o wszystkich, nie tylko z ducha diabolicznych, przejawach niepoprawnej działalności Mickiewicza i przyczynić się do urzeczywistnienia postulatu Boya, aby teksty autora "Dziadów" były czytane pod ławką.

  Studenci i doktoranci zaznaczają, że pisanie o Mickiewiczu fascynującym, wzbudzającym żywe emocje nie może oznaczać rezygnacji z wymogu naukowości i umiejscowienia własnych rozpoznań w kontekście tradycji mickiewiczologicznej.

  Opiekę naukową nad konferencją i publikacją sprawuje prof. Andrzej Fabianowski. Wystąpienia i dyskusje odbędą się w sali audiowizualnej Muzeum Literatury im. A. Mickiewicza.

  Więcej informacji na stronie: http://niewinni-czarodzieje.pl/mickiewicz-niepoprawny-konferencja-naukowa-16-17-02

  PAP - Nauka w Polsce

  kol/ agt/ bsz


  Czy wiesz ĹĽe...? (beta)
  Eduardas Piurko – tłumacz, pedagog, (jęz. polski-litewski-rosyjski). Jest tłumaczem Sejmu Republiki Liewskiej, uczestnikiem programu „Pokonać wieżę Babel”. Przekazał cały szereg materiałów i książek o Adamie Mickiewiczu Muzeum Literatury w Odessie, Muzeum Adama Mickiewicza w Wilnie, Muzeum Literatury w Warszawie, Muzeum Kinematografii w Łodzi, Instytutowi Polskiemu w Wilnie, Ambasadzie Republiki Litewskiej w Warszawie. Janusz Odrowąż-Pieniążek (ur. 2 lipca 1931 w Opatowicach) – polski historyk literatury, muzeolog, w latach 1972–2009 dyrektor Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie. Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie – muzeum historii literatury powstało w 1950, działalność rozpoczęło w 1952.

  Chór Kameralny Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu - powstał w 1992, od początku jego dyrygentem jest prof. Krzysztof Szydzisz. Tworzą go studenci, absolwenci oraz młodzi pracownicy naukowi UAM. Adam Mauersberger (ur. 3 września 1910 w Warszawie, zm. 3 września 1988) – polski historyk, krytyk literacki, eseista, tłumacz, w latach 1957-1969 dyrektor Muzeum Adama Mickiewicza w Warszawie (obecnie Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza).

  Poznań Linguistic Meeting - cykliczna międzynarodowa konferencja językoznawcza organizowana przez Wydział Anglistyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Muzeum Adama Mickiewicza w Nowogródku (biał. Дом-музей Адама Міцкевіча ў г.Навагрудку) – muzeum poświęcone twórczości Adama Mickiewicza, mieści się w odbudowanym dworze Mickiewiczów w Nowogródku.

  Kamienica Winklerowska, Balcerowska – czterokondygnacyjna i trzytraktowa kamienica wzniesiona w XV wieku, znajdująca się w Warszawie, przy Rynku Starego Miasta nr 20. Posiada wnętrza połączone z sąsiadującym budynkiem nr 18, gdzie zlokalizowane jest Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza. Na parterze kamienicy znajdują się fragmenty malowideł z pierwszej połowy XVI wieku (Oblicze Chrystusa adorowane przez dwa anioły). Maria Adamczyk (ur. 1938, zm. 12 października 2013) – polska filolog, specjalista w zakresie historii literatury staropolskiej i teorii literatury, profesor doktor habilitowany Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

  Muzeum Adama Mickiewicza w Paryżu – polskie muzeum z siedzibą w Paryżu, założone w 1903 przez syna poety Władysława Mickiewicza; najstarsze muzeum mickiewiczowskie; mieści się w gmachu Biblioteki Polskiej na Wyspie Świętego Ludwika.

  Józef Tomasz Pokrzywniak (ur. 16 stycznia 1947 w Czempiniu) – polski historyk literatury, profesor nauk humanistycznych, w latach 2005-2012 dziekan Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, członek Rady Naukowej Instytutu Badań Literackich PAN, przewodniczący Uniwersyteckiej Komisji Akredytacyjnej.

  Prelekcje paryskie – cykl wykładów Adama Mickiewicza na temat literatury słowiańskiej w Collège de France w Paryżu w latach 1840-1844 (cztery roczne kursy). Wykłady zostały spisane przez słuchaczy i wydane jeszcze za życia Mickiewicza. Przetłumaczono je na wiele języków. Mickiewicz redagował pierwsze wydania i opatrywał je przedmowami. Izba Pamięci Adama Mickiewicza w Budziszewku – małe muzeum upamietniające pobyt Wieszcza Narodu Polskiego Adama Mickiewicza w Budziszewku.

  Instytut Wschodni Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (IW UAM) - interdyscyplinarna jednostka organizacyjna Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, jeden z 6 instytutów i katedr tworzących Wydział Historyczny UAM. Instytut powstał w 1991. Prowadzi działalność naukowo-dydaktyczną i organizuje studia z dziedziny wschodoznawstwa. Instytut wydaje publikacje naukowe, w tym czasopismo Sprawy Wschodnie. Konferencja sztokholmska ONZ obradowała w 1972 pod hasłem: "Mamy tylko jedną ziemię". Podczas tej konferencji ochrona środowiska podniesiona została do rangi podstawowej funkcji państwa. Pojawił się termin polityka ochrony środowiska. Konferencja wskazała na konieczność powołania wyspecjalizowanej agencji przy ONZ zajmującej się zagadnieniami ochrony środowiska. Tak oto powstał UNEP. Podczas Konferencji ustalono także Deklarację Konferencji Narodów Zjednoczonych w Sprawie Naturalnego Środowiska Człowieka. Deklaracja ta składa się ze Wstępu i 26 Zasad.

  Dodano: 10.02.2012. 07:19  


  Najnowsze