• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Dotknij Niepodległości w Muzeum Wojska Polskiego

  10.11.2010. 00:25
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Prezentacja historycznego sprzętu wojskowego, spotkania z twórcami filmu "Bitwy Warszawskiej 1920" i przyjęcie defilady formacji reprezentacyjnych Wojska Polskiego i Grup Rekonstrukcyjnych to m.in. wydarzenia, które odbędą się 11 listopada w Muzeum Wojska Polskiego.

  W Święto Niepodległości stołeczne Muzeum Wojska Polskiego już po raz czwarty zorganizuje imprezę z cyklu "Dotknij Niepodległości". Placówka będzie w tym dniu otwarta bezpłatnie w godz. 12-20.

  Na dziedzińcu Muzeum stanie namiot, gdzie zwiedzający będą mogli zapoznać się z historyczną bronią, sprzętem wojskowym i umundurowaniem żołnierzy polskich walczących o niepodległość w wojnie polsko-bolszewickiej 1920 roku. Przybyli do muzeum będą mogli wziąć do ręki prawdziwy karabin czy szablę oraz poczuć na głowie ciężar wojskowego hełmu.

  Zwiedzający placówkę będą mieli też możliwość zapoznania się z bardziej współczesnym sprzętem wojskowym m.in. czołgami, samolotami oraz helikopterami. Planowane są również projekcje filmów o tematycznej patriotyczno-obronnej.

  Na parkingu przez Giełdą Papierów Wartościowych stanie także punkt kontrolny Wojska Polskiego, prezentujący wyposażenie polskich Sił Zbrojnych m.in. czołg PT-91 Twardy oraz wielozadaniowy samochód terenowy Humvee.

  Wczesnym popołudniem z placu Piłsudskiego wyruszy defilada pododdziałów reprezentacyjnych Wojska Polskiego, Straży Granicznej, Policji, Służby Więziennej oraz grup rekonstrukcji historycznych. Traktem Królewskim dotrze ona do Muzeum Wojska Polskiego, gdzie jej uczestników powita m.in. prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

  Po południu na dziedzińcu Muzeum odbędzie się koncert chopinowski. Będzie można tam również obejrzeć wystawę fotogramów z planu filmu Jerzego Hoffmana "Bitwa Warszawska 1920", spotkać się z reżyserem i aktorami oraz zapoznać się ze sprzętem historycznym wykorzystanym w filmie. Dzień zakończy pokaz sztucznych ogni.

  Zwiedzający 11 listopada Muzeum Wojska Polskiego będą mogli również obejrzeć wystawy stałe i czasowe dostępne w placówce. AKN

  PAP - Nauka w Polsce

  abe/bsz

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Park Militarny Rembertów to 70 ha terenów należących do Akademii Obrony Narodowej, na którym swoje miejsce znalazły czołgi, armaty, śmigłowce, samoloty przekazane z Muzeum Wojska Polskiego. Eksponaty zostały odrestaurowane za pieniądze polskiego przemysłu obronnego przez studentów i pracowników Akademii Obrony Narodowej i w ten sposób uratowane przed niszczeniem. Dopełnieniem jest także sprzęt współczesny, czyli wycofane z użytku uzbrojenie i wyposażenie lub makiety. W sąsiedztwie historycznego i współczesnego sprzętu zostały ustawione stoły i ławy ogrodowe, umożliwiające spędzenie wolnego czasu przez zwiedzających, którzy będą przybywać do Parku Militarnego Rembertów. Poza tym, przewiduje się umieszczenie wystaw, cykliczne prezentowanie pokazów wojskowych, koncertów orkiestr i zespołów wojskowych, możliwość spożycia wojskowej grochówki itp.
  Ideą Parku Militarnego Rembertów jest stworzenie w ramach istniejącej infrastruktury AON miejsca, które będzie skupiało młodzież, dorosłych, kombatantów tj. wszystkich, którzy będą chcieli z jednej strony oglądać wystawiony sprzęt wojskowy, wystawy, prezentacje, zapoznać się z historią i współczesnymi realiami wojska, z drugiej – spędzić miło czas w scenerii wojskowej.
  Park Militarny Rembertów otwarty został 1 października 2013 r. w ramach uroczystej inauguracji roku akademickiego 2013/2014. Muzeum Katyńskie – placówka upamiętniająca zbrodnię katyńską otwarta 29 czerwca 1993 roku w Warszawie staraniem środowisk związanych z Rodzinami Katyńskimi oraz dzięki inicjatywie Muzeum Wojska Polskiego. Muzeum Katyńskie jest Oddziałem Muzeum WP, biuro budowy nowej siedziby znajduje się w warszawskiej dzielnicy Żoliborz na terenie Cytadeli Warszawskiej. Janusz Magnuski (ur. 12 sierpnia 1933 – zm. 6 listopada 1999) - polski historyk oraz pisarz, autor książek o historii militarnej II wojny światowej. Specjalizował się głównie w zagadnieniach dotyczących rozwoju militarnej myśli technicznej Polski oraz ZSRR w tym okresie. Nazywano go najczęściej cytowanym autorem w zakresie historii rozwoju radzieckich czołgów. Był jednym z autorytetów w dziedzinie dokumentacji sprzętu wojskowego ze zbiorów Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie.

  Janusz Waldemar Cisek (ur. 1955 w Stalowej Woli) – polski historyk, wykładowca akademicki, dyrektor Instytutu Piłsudskiego oraz Muzeum Wojska Polskiego, były wiceminister spraw zagranicznych. Pomnik Wojskowej Służby Kobiet – znajduje się w Warszawie przed gmachem Muzeum Wojska Polskiego w Alejach Jerozolimskich 3.

  Muzeum Niepodległości w Warszawie – muzeum powstałe 30 stycznia 1990 r. jako Muzeum Historii Polskich Ruchów Niepodległościowych i Społecznych, w wyniku przekształcenia Muzeum Historii Polskiego Ruchu Rewolucyjnego. Muzeum ma swoją siedzibę w Warszawie w Pałacu Przebendowskich-Radziwiłłów, mieszczący się przy al. „Solidarności” 62, ale posiada również oddziały: Kora (broń): Kora – nepalska broń sieczna, rodzaj szabli o zakrzywionej jednosiecznej głowni. Sztych mocno rozszerzony, ścięty dwoma łukowatymi liniami. Kora służyła zarówno jako broń bojowa, jak i ofiarna. Wersja ofiarna ma szerszą głownię. Pochwa kory była dopasowana do kształtu broni, zapinana na guziki, albo bardzo szeroka, tak aby pomieścić najszersze miejsce głowni. W Polsce kory nepalskie posiada w swojej kolekcji Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie oraz Muzeum Narodowe w Krakowie.

  Bronisław Gembarzewski (ur. 30 maja 1872 w Petersburgu, zm. 11 grudnia 1941 w Warszawie) – pułkownik saperów Wojska Polskiego, historyk wojskowości, muzealnik, wieloletni dyrektor Muzeum Narodowego i Muzeum Wojska w Warszawie. Muzeum Polskiej Techniki Wojskowej – oddział Muzeum Wojska Polskiego, mieszczący się w Forcie IX Czerniaków w Warszawie przy ul. Powsińskiej 13, w dzielnicy Mokotów na Sadybie. Od 22 stycznia 2009 ekspozycja muzeum wewnątrz zabudowań jest nieczynna z uwagi na fatalny stan techniczny fortu, jednak ekspozycja plenerowa funkcjonuje normalnie.

  Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie – muzeum w Warszawie, prezentujące zbiory poświęcone historii wojskowości oraz historii Polski, zlokalizowane przy Al. Jerozolimskich 3.

  Airborne Muzeum "Hartenstein" w Oosterbeek (Holandia) opowiada historię Bitwy o Arnhem. W tym miejscu, w byłej kwaterze głównej wojsk Brytyjskich biorących udział w bitwie, dzięki rozległej kolekcji autentycznej broni, umundurowania, wyposażenia, a także wywiadów, zdjęć oraz filmów ukazany jest obraz Bitwy o Arnhem z września 1944 roku. Oprócz wystawianych eksponatów muzeum dysponuje również wielokrotnie nagradzaną Airborne Experience, gdzie zwiedzający wchodzą w sam środek bitwy. Muzeum nie koncentruje się tylko i wyłącznie na pokazaniu bitwy z perspektywy aliantów, ale pokazuje również to wydarzenie widziane oczami żołnierzy niemieckich oraz ludności cywilnej. Muzeum ma uzmysłowić zwiedzającym, że wolność nie jest czymś oczywistym.

  Muzeum Historii Ruchu Rewolucyjnego w Łodzi – muzeum miejskie, gromadzące wszelkiego rodzaju pamiątki z zakresu dziejów polskiego i regionalnego (Łódź i region łódzki) ruchu robotniczego. W niektórych opracowaniach nieprawidłowa nazwa: Muzeum Historii Ruchu Robotniczego w Łodzi. Obecnie Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi. Żywią i Bronią (oryg. żywią y bronią) – dewiza kosynierów z czasów insurekcji kościuszkowskiej, widoczna na ich sztandarze. Sztandar z taką dewizą został nadany oddziałowi kosynierów krakowskich przez Tadeusza Kościuszkę 16 VIII 1794 r. i znajduje się obecnie w zbiorach Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie.

  Dodano: 10.11.2010. 00:25  


  Najnowsze