• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Drugie forum innowacji UE-Rosja, Lappeenranta, Finlandia

  20.04.2011. 16:26
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  W dniach 25 - 26 maja 2011 r. w Lappeenranta, Finlandia, odbędzie się drugie forum innowacji UE-Rosja.

  Podpisane w 2010 r. Partnerstwo dla modernizacji UE-Rosja to wspólny program wspierania reform ekonomiczno-społecznych z poszanowaniem demokracji i rządów prawa. Jego priorytetowe obszary obejmują wyrównanie standardów technicznych, promocję zrównoważonej gospodarki niskoemisyjnej i dialog ze społeczeństwem obywatelskim.

  Program konferencji obejmie spotkania potencjalnych partnerów biznesowych, wystawę nt. innowacji i dyskusje przy okrągłych stołach. Odbędą się również sesje poświęcone następującym tematom:
  - UE i Rosja - wspólny rozwój: prezentacja celów politycznych Partnerstwa dla modernizacji UE-Rosja i sposobów wdrożenia ich w życie w formie konkretnych planów;
  - UE i Rosja - wspólna praca: przedstawienie zdobytych doświadczeń i zapotrzebowania przedsiębiorstw na rzecz budowania udanego partnerstwa rosyjskich i europejskich partnerów biznesowych;
  - Dzielenie się wiedzą i doświadczeniami: przegląd konkretnych obszarów szczególnie pożądanej współpracy UE-Rosja: wydajność energetyczna i odnawialne źródła energii, technologie informacyjne i komunikacyjne oraz zdrowie i dobrobyt.

  Za: CORDIS

  Czy wiesz że...? (wersja beta)

  Lappeenranta (szw. Villmanstrand) - miasto, leżące w południowo-wschodniej Finlandii nad jeziorem Saimaa, ok. 30 km od granicy z Rosją. Lappeenranta liczy około 70000 mieszkańców i jest 13. pod względem liczby ludności miastem w Finlandii.

  Dyfuzja innowacji – ostatni etap procesu innowacji, nazywany również upowszechnieniem. Dyfuzja stanowi „proces przyswajania danej innowacji w coraz to nowszych systemach społecznych”. „Dyfuzja innowacji jest procesem rozprzestrzeniania się, upowszechniania innowacji firmie i gospodarce, występującym wówczas, gdy po pierwszym udanym zastosowaniu nowego rozwiązania technicznego lub organizacyjnego następuje jej przyswojenie przez inne przedsiębiorstwa”.

  Stosunki Rosji z Unią EuropejskąStosunki Unia Europejska-Rosja zostały po raz pierwszy sformalizowane 24 czerwca 1994 r., gdy podpisano układ o partnerstwie i współpracy, który wszedł w życie 1 grudnia 1997 r. i obowiązywał przez 10 lat. Regulował on sprawy gospodarcze i handlowe, liberalizując przepływ kapitału, towaru i usług, rozszerzał współpracę naukowo-techniczną, dotyczącą ochrony środowiska i korzystania z przestrzeni kosmicznej, regulował sprawy związane z wymiarem sprawiedliwości i walką z przestępczością oraz ustalił formę dialogu politycznego. W jego wyniku zaczęto odbywać spotkania na szczycie, a od 1998 r. także spotkania ministerialne Rady Współpracy UE-Rosja, której zadanie to coroczne opracowywanie planów współpracy. Utworzono również Parlamentarny Komitet Współpracy, obradujący w składzie przedstawicieli parlamentów.

  Joutseno to miasto w południowo-wschodniej Finlandii tuż przy granicy z Rosją. Posiada prawa miejskie od 1870 roku. Prawie 190 km² jego powierzchni stanowią wody.

  Historia RosjiRosja jest państwem położonym na dwóch kontynentach. Była zamieszkiwana przez plemiona indoeuropejskie oraz azjatyckie.

  Rada NATO-Rosja (ros. Совет Россия-НАТО, СРН; ang. NATO-Russia Council, NRC; fr. Conseil OTAN-Russie, COR; w skrócie NRC). Rada powstała w 2002 roku w Pratica di Mare na mocy ustaleń zawartych w Deklaracji Rzymskiej jako forum dla konsultacji w kwestiach związanych z bezpieczeństwem i współpracą pomiędzy państwami członkowskimi NATO oraz Federacją Rosyjską.

  Boris Rotenberg (ros. Борис Борисович Ротенберг; ur. 19 maja 1986) – fiński piłkarz rosyjskiego pochodzenia grający na pozycji obrońcy w rosyjskim klubie Dinamo Moskwa.

  Dodano: 20.04.2011. 16:26  


  Najnowsze