• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Dyktando Mistrzów 21 lutego - w dzień języka ojczystego

  19.02.2010. 21:50
  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak

  Szesnaścioro dotychczasowych mistrzów i wicemistrzów polskiej ortografii, wyłonionych w 14 zorganizowanych dotąd w Katowicach Ogólnopolskich Dyktandach, zmierzy się 21 lutego w kolejnym dyktandzie, rywalizując o tytuł arcymistrza języka polskiego.

  21 lutego przypada ustanowiony przez UNESCO w 1999 r. Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Jak zaznaczyła podczas poniedziałkowej konferencji prasowej pomysłodawczyni katowickich dyktand, wicemarszałek senatu Krystyna Bochenek, Dyktando Mistrzów będzie formą uhonorowania tego święta.

  W dotychczasowych 14 edycjach Dyktand wyłoniono łącznie 25 mistrzów i wicemistrzów polskiej ortografii (niektórzy wicemistrzowie zdobywali ten tytuł kilkukrotnie, dla innych był to etap do tytułu mistrzowskiego). Zaproszenia do imprezy mistrzowskiej wysłano do wszystkich, pozytywnie odpowiedziało 16 osób.

  W Dyktandzie Mistrzów wystartują m.in. ubiegłoroczny Mistrz Polskiej Ortografii, czwarty w historii katowickiego dyktanda laureat, który nie popełnił w tekście żadnego błędu, 52-letni Jan Chwalewski z Pabianic, a także trzykrotny wicemistrz (w latach 2003, 2006 i 2009) 30-letni Aleksander Meresiński z Kielc.

  Dyktando Mistrzów odbędzie się w niedzielę przed południem w Bibliotece Śląskiej w Katowicach. Tekst dla mistrzów przygotowuje prof. Andrzej Markowski, który - jak zaznaczyła Bochenek - "ma wielki kłopot, ponieważ (mistrzowie - PAP) to osoby często znające pisany język polski w stopniu doskonałym".

  Jeżeli będzie trzeba, najlepsi z mistrzów, którzy napiszą tekst prof. Markowskiego tak samo, staną do dogrywki prowadzonej do pierwszego błędu. Przewodniczącym jury - jak przy kolejnych edycjach Dyktanda - będzie prof. Walery Pisarek, wspomagany przez profesorów Jerzego Bralczyka, Jerzego Podrackiego i Edwarda Polańskiego.

  Arcymistrz Polskiej Ortografii otrzyma czek na 10 tys. zł i okolicznościową szarfę. Zostanie też posadzony na monumentalnym tronie.

  W ostatnim czasie w Katowicach - obok Ogólnopolskiego Dyktanda - zorganizowano szereg imprez popularyzujących język polski, m.in. przed rokiem młodzież z ponad 30 szkół z regionu napisała w historycznej Sali Sejmu Śląskiego dyktando inaugurujące ogólnopolską akcję "Moda na polski". Kilka miesięcy wcześniej wręczono też tytuły Ambasadora Języka Polskiego - przyznane za zasługi w krzewieniu pięknej, poprawnej i etycznej polszczyzny.

  "Chcemy traktować język nie akcyjnie, tylko przypominać o nim w sposób możliwie nośny - istotą sprawy jest to, by zainteresować nim możliwie dużo osób" - wyjaśniła Bochenek przyznając też, że o dyktando dla najlepszych dopytywali w ostatnich latach sami mistrzowie.

  Katowickie Dyktando to najstarsza i największa w Polsce popularna impreza promująca kulturę języka polskiego, wymyślona przez obecną wicemarszałek Senatu, a wówczas dziennikarkę radiową Krystynę Bochenek. Wraz z uczestnikami niedzielnej imprezy dotychczas napisało je ponad 52 tys. osób, nie licząc tych, którzy pisali tekst przez komunikator Gadu-Gadu lub w domu, dzięki transmisji w radiu i telewizji.

  UNESCO ustanowiło 21 lutego Międzynarodowym Dniem Języka Ojczystego na pamiątkę wydarzeń w Bangladeszu, gdzie w 1951 r. zginęło 5 studentów domagających się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego, a także dla podkreślenia wyjątkowego znaczenia różnorodności językowej dla świata.

  Źródło:
  PAP - Nauka w Polsce

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Ogólnopolskie Dyktando – najstarsza i największa impreza promująca kulturę języka polskiego. Jej uczestnicy piszą tekst specjalnie opracowany na tę okazję przez znanych polskich językoznawców. Osoba, która popełni najmniejszą liczbę błędów lub napisze dyktando bezbłędnie, otrzymuje tytuł Mistrza Polskiej Ortografii. Twórcą Ogólnopolskiego Dyktanda była wieloletnia dziennikarka radiowa, następnie senator i wicemarszałek Senatu, Krystyna Bochenek, zmarła tragicznie w katastrofie lotniczej w Smoleńsku 10 kwietnia 2010 roku. Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego (Międzynarodowy Dzień Dziedzictwa Językowego)) – coroczne święto obchodzone 21 lutego, które zostało ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999 roku. Jego data upamiętnia wydarzenia w Bangladeszu, gdzie w 1952 roku pięciu studentów uniwersytetu w Dhace zginęło podczas demonstracji w której domagano się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego. Według UNESCO, niemal połowa z 6000 języków świata jest zagrożona zanikiem w ciągu 2-3 pokoleń. Od 1950 r. zaniknęło 250 języków. Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego ma w założeniu dopomóc w ochronie różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego. Dyktanda czyli w jaki sposób wujek Staszek wówczas Michasia – dziś Michała – uczył pisać bez błędów – zbiorek zabawnych dyktand wymyślanych przez Stanisława Lema dla siostrzeńca żony pisarza – Michała Zycha – jako pomoc w nauce ortografii. Po raz pierwszy wydany nakładem wydawnictwa Przedsięwzięcie Galicja w roku 2001.

  Mistrz Mowy Polskiej – program społeczny, którego celem jest popularyzacja języka polskiego i uhonorowanie nagrodami osób, które, według powszechnie uznanych kanonów, zasługują na miano Mistrzów Mowy Polskiej. Uroczystość jest obecna w mediach dzięki transmisjom Telewizji Polskiej i Polskiego Radia, które obejmując patronatem kolejne edycje, promują i relacjonują imprezę. Dyktando (łac. dicto - dyktuję) - rodzaj sprawdzianu polegający na zapisaniu ze słuchu dyktowanego tekstu. Oceniana jest poprawność zapisu pod względem zgodności z zasadami ortografii i interpunkcji. Najczęściej dyktanda przeprowadzane są w szkołach.

  Polskie transkrypcje języka chińskiego – szereg transkrypcji języka chińskiego na alfabet łaciński opracowanych przez polskich autorów z myślą o użytkownikach języka polskiego, w sposób najbardziej zbliżony do polskiej ortografii oraz oryginalnej wymowy. W przeciwieństwie do transkrypcji zachodnich, żadna z nich nie uzyskała statusu uniwersalnej, dlatego w ostatnich latach polscy wydawcy coraz częściej stosują spopularyzowaną przez chińskie władze oficjalną transkrypcję hanyu pinyin. Brak transkrypcji uniwersalnej sprawia, że w polskim piśmiennictwie nie istnieje pisownia ujednolicona nazw chińskich, co utrudnia osobom nieobeznanym z tą problematyką np. porównywanie różnych źródeł. Wojewódzki Konkurs Ortograficzny "Dyktando" – konkurs ortograficzny przeznaczony dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych oraz policealnych województwa lubelskiego, organizowany przez Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Tarnogórze. Odbywa się on rokrocznie od 2001 r.; wcześniej przeprowadzono dwa razy konkurs o zasięgu lokalnym. Patronat objęli: Katedra Języka Polskiego KUL, Lubelski Kurator Oświaty i Starosta Powiatu Krasnostawskiego.

  Lech Poznań (kajakarstwo) – nieistniejąca sekcja polskiego klubu Lech Poznań. Sekcja kontynuowała tradycje Grona Miłośników Sportu z pod poznańskiego Lubonia, które zostało założone w 1931 roku. Sekcja wychowała dziewięciu mistrzów Polski i dwunastu wicemistrzów Polski w kajakarstwie oraz zdobywców trzydziestu pięciu tytułów mistrzów Wielkopolski. Największe sukcesy zdobywali na początku lat 50. i połowie lat 60 XX wieku. W 1968 roku sekcja kajakowa KKS Lech Poznań została przekazana poznańskiej Warcie. Szkoła Języka i Kultury Polskiej – jednostka Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Powstała w 1991 roku jako Letnia Szkoła Języka, Literatury i Kultury Polskiej, a aktualną nazwę nosi od końca 1996 roku.

  Lista mistrzów Ultimate Fighting Championship - chronologiczna lista wszystkich dotychczasowych mistrzów amerykańskiej organizacji promującej MMA UFC.

  Liga Mistrzów UEFA 2013/2014 – 22. sezon Ligi Mistrzów UEFA (59. turniej ogólnie, wliczając Puchar Europy Mistrzów Klubowych).

  Liga Mistrzów UEFA 2014/2015 – 23. sezon Ligi Mistrzów UEFA (60. turniej ogólnie, wliczając Puchar Europy Mistrzów Klubowych). Centrum Scenografii Polskiej to oddział Muzeum Śląskiego w Katowicach mieszczący się w budynku Centrum Kultury Katowice im. Krystyny Bochenek przy placu Sejmu Śląskiego. Założone w 1991 jest ziszczeniem marzeń Zenobiusza Strzeleckiego, scenografa i teoretyka scenografii, który apelował o miejsce gromadzące ślady dokonań polskich scenografów. Jedyna w Polsce placówka zajmującą się gromadzeniem i ekspozycją eksponatów związanych ze scenografią teatralną. W Centrum urządzane są tylko czasowe wystawy tematyczne w dziedzinach powiązanych z teatrem i sztukami scenicznymi.

  Dodano: 19.02.2010. 21:50  


  Najnowsze