• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Dyskusja panelowa na temat etycznych aspektów leczenia opartego na RNAi

  14.12.2011. 17:37
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  W dniu 3 grudnia w Berlinie (Niemcy) odbędzie się publiczna dyskusja panelowa na temat etycznych aspektów terapii genowej opartej na interferencji RNA (RNAi).

  Podczas dyskusji zostaną omówione korzyści i zagrożenia związane z terapią opartą na wyciszaniu ekspresji genów w porównaniu z innymi, bardziej konwencjonalnymi sposobami leczenia ciężkich chorób, takich jak choroby nowotworowe, zwyrodnienie komórek nerwowych i przewlekłe stany zapalne. W panelu wezmą udział zarówno przedstawiciele społeczności naukowej, jak i specjaliści w dziedzinie bioetyki.

  Dyskusję zorganizowano w ramach finansowanego przez UE projektu RIGHT (ang. RNA interference technology as human therapeutic tool - technologia wykorzystująca interferencję RNA jako narzędzie w leczeniu ludzi).

  Za: CORDIS

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  RISC (ang. RNA-induced silencing complex) - kompleks zbudowany z białek i RNA, który bierze udział w wyciszaniu ekspresji genu w procesie interferencji RNA (RNAi). Terapia fotodynamiczna (PDT) – forma leczenia, w której wykorzystuje się nietoksyczne związki światłoczułe, które po ekspozycji na specyficzny rodzaj światła, stają się toksyczne dla komórek nowotworowych i innych chorych komórek. PDT wykazuje również zdolność do zabijania komórek mikroorganizmów, w tym bakterii, grzybów i wirusów. PDT jest powszechnie stosowana w leczeniu trądziku. Jest ona stosowana klinicznie do leczenia wielu schorzeń, w tym związanego z wiekiem zwyrodnienia plamki żółtej i nowotworów złośliwych. Jest uznanawana jako strategia leczenia, która jest zarówno mało inwazyjna jak i minimalnie toksyczna. Polemika (gr. pólemos – wojna, spór; także od przymiotnika polemikós – wojowniczy, wrogi) – dyskusja (pisemna lub słowna) na sporny dla jej stron temat, najczęściej na temat związany z polityką, sportem, religią, socjologią, sztuką, literaturą itp.

  Interferencja RNA (RNAi, z ang. RNA interference) – zjawisko wyciszania albo wyłączenia ekspresji genu przez dwuniciowy RNA (dsRNA, z ang. double stranded RNA) o budowie i sekwencji zbliżonej do sekwencji DNA wyłączanego genu. Wyłączenie może się odbywać na trzech poziomach: a) degradacja mRNA; b) blokowanie translacji mRNA; c) prawdopodobnie również przez indukcję epigenetycznego wyciszenia genu. miRNA (mikroRNA) – jednoniciowe cząsteczki RNA o długości ok. 21-23 nukleotydów, regulujące ekspresję innych genów. miRNA kodowane są przez genom komórki, jak normalne geny, i transkrybowane przez RNA polimerazę II, tak samo, jak mRNA. Prekursorem są niewielkie RNA, o strukturze spinki do włosów, które ulegają obróbce podobnie do siRNA. Wchodzą w skład kompleksów rybonukleoproteinowych blokujących specyficznie translację mRNA i nadają im specyficzność. W odróżnieniu od siRNA, miRNA nie posiadają 100%-owej identyczności sekwencji do docelowego mRNA. miRNA są zaangażowane w negatywną regulację ekspresji genów podczas rozwoju; ocenia sie, ze biorą udział w regulacji 30% ludzkich genów. Są mediatorami mechanizmu interferencji z translacją mRNA (RNAi).

  Hipertermia ogólnoustrojowa – zwana również hipertermią całego ciała (ang. Whole Body Hyperthermia - WBH) jako metoda wspomagająca leczenie onkologiczne oparta jest na naturalnych reakcjach żywego organizmu na wysoką temperaturę. Mechanizmy te, które naturalnie wykształciły się do walki z poważnymi schorzeniami, mogą być z powodzeniem wykorzystywane do leczenia oraz niesienia ulgi w terapii chorób przewlekłych i złośliwych. Hipertermia ogólnoustrojowa całego ciała oznacza temperaturę ciała, która jest wyższa od normalnej. Wysoka temperatura ciała jest często spowodowana chorobami, takimi jak gorączka lub udar cieplny. Jednak kontrolowane wywołanie hipertermii ogólnoustrojowej w warunkach medycznych, jest skutecznie stosowane jako terapia w leczeniu różnych schorzeń, przede wszystkim zmian nowotworowych. Po przeczytaniu dyskusji do pierwszych dwóch wersji doszedłem do wniosku, że nie ma sensu próbować wprowadzić niczego nowego w tej propozycji, bo to wywoła zbyt wiele kontrowersji. Zamiast tego proponuję po prostu opisać praktykę, i nic więcej --> stąd myślę, że można by sobie podarować podpisy adminów zgadzających się na dłuższą blokadę. Zresztą była sonda (na okoliczność wersji Nuxa), która pomysł raczej odrzuciła. Ta wersja zasad ma, moim zdaniem, przede wszystkim przejść (Lcamtuf w głosowaniu do 1 wersji mówił chyba ironicznie o roku 2011...), bo dopiero wtedy będzie podstawa do prowadzenia dyskusji na temat ewentualnych zmian. Tak długo, jak długo nie będzie ustalonych zasad, żadne zmiany nie będą mogły się udać, bo nawet, jeżeli zostanie w Barze (w co wątpię) ustalony jakiś konsensus, i tak nie będzie on musiał być przestrzegany. Co innego, jeśliby dyskusja na temat zmiany istniejących zasad zakończyła się powodzeniem - wtedy rezultat zostałby wprowadzony w życie. Na razie obowiązuje prawo zwyczajowe, i trzeba je po prostu spisać.

  siRNA (small interfering RNA) – dwuniciowe cząsteczki RNA o długości ok. 20-25 par zasad, które powodują wyciszanie ekspresji genów o homologicznej sekwencji (interferencja RNA - RNAi). Powstają przez pocięcie dwuniciowego RNA (np. wirusowego) w komórce przez enzym Dicer na fragmenty odpowiedniej długości. Krótkie siRNA wiążą się z kompleksem białkowym o aktywności rybonukleazy zwanym RISC. Kompleks ten wiąże się z komplementarną do siRNA cząsteczką mRNA i tnie ją na kawałki, uniemożliwiając w ten sposób powstanie kodowanego przez nią białka. Zazwyczaj - w przeciwieństwie do miRNA - sekwencja siRNA jest w 100% komplementarna z sekwencją docelowego mRNA. Rośliny (i inne organizmy eukariotyczne) wykorzystują mechanizm interferencji RNA powodowany przez siRNA do obrony przed wirusami. Ponadto sztuczne siRNA wykorzystywane są w biologii molekularnej, prowadzone są też badania nad zastosowaniem ich w medycynie. Archiwa: Dyskusja do 2007-11-02→ Dyskusja do 2008-07-09→ Dyskusja do 2008-11-01→ Dyskusja do 2009-01-01→ Dyskusja do 2009-04-01→ Dyskusja do 2009-09-01→ Dyskusja do 2010-01-02→ Dyskusja do 2010-04-01→ Dyskusja do 2010-09-30→ Dyskusja do 2010-12-31→ Dyskusja do 2011-09-01→ Dyskusja do 2012-01-01→ Dyskusja do 2012-07-01

  Praca dzieci oznacza stałe zatrudnienie dzieci jako najemników. Wiele międzynarodowych organizacji uważa taką praktykę za wyzysk. W wielu krajach jest nielegalna. Zjawisko to występowało w historii w różnym nasileniu. Publiczna dyskusja na ten temat występowała wraz z początkami działania szkół publicznych, podczas rewolucji przemysłowej oraz w związku z pojawieniem się postulatów na temat praw dziecka i pracownika.

  Dyskusja wikipedystki:Orlandina: Hej :) Witaj na Wikipedii, bardzo się cieszę, że rozbudowujesz hasło Peru - dobra robota! Jeśli potrzebowałabyś jakiejś pomocy lub miała pytania związane z edytowaniem, chętnie ci pomogę, wystarczy, że napiszesz do mnie na mojej stronie dyskusji. Póki co oznaczyłam twoje zmiany i są już widoczne w artykułach, cofnęłam jedynie linki do hiszpańskiej Wikipedii przy nazwiskach literatów w haśle Peru - lepiej zostawić tam czerwone linki do polskiej Wikipedii, dzięki czemu będzie widać, że nie ma hasła, co może zachęci kogoś do jego napisania :) Tak czy inaczej - dobra robota w tym artykule. Mam nadzieję, że będzie ci się miło pracowało na Wikipedii. Pozdrawiam serdecznie Magalia (dyskusja) 12:37, 7 paź 2012 (CEST)

  Dyskusja Wikipedii:Wersje zweryfikowane: Na stronie "Wrsje zweryfikowane" znajduje sie zapis: "Obecnie w polskiej Wikipedii nie ma wersji zweryfikowanych. Ich wprowadzenie zostało odrzucone w pierwszych dniach dyskusji nad wersjami oznaczonymi."Gdzie mozna przejrzeć te dyskusję, i może warto wrócić do pomysłu? Tym bardziej, ze jak wynika z tej informacji, została "odrzucona w pierwszych dniach", czyli bez należytej dyskusji --Matrek (dyskusja) 23:12, 10 lis 2009 (CET) Dyskusja (od łac. discussio, aby to omówić) – jeden ze sposobów wymiany poglądów na określony temat, popartych argumentami, prowadzona w gronie dwóch lub więcej osób. Dyskusja może mieć formę ustną (komunikacja werbalna) lub pisemną. W wyniku dyskusji dochodzi do ścierania się różnych poglądów związanych z różnymi punktami widzenia osób prowadzących dyskusję. Określenie zbieżnego (wspólnego) stanowiska, o ile do tego dojdzie, może mieć formę kompromisu lub konsensu.

  Craig Cameron Mello (ur. 19 października 1960 w Worcester, Massachusetts) – amerykański biochemik, profesor medycyny molekularnej na Uniwersytecie Massachusetts, wraz z Andrew Fire laureat Nagroda Nobla w dziedzinie medycyny w 2006 roku "za odkrycie mechanizmu interferencji RNA, które może mieć zastosowanie w terapii genowej".

  Dodano: 14.12.2011. 17:37  


  Najnowsze