• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Dzień Dawcy Szpiku 10.03.2011. Studenci w Walce Przeciw Białaczce

  06.03.2011. 11:15
  opublikowane przez: Maksymilian Gajda

  10 marca 2011 Fundacja DKMS Polska organizuje "Dzień Dawcy Szpiku " Studenci w Walce Przeciw Białaczce", którego celem jest propagowanie idei dawstwa szpiku oraz rejestracja potencjalnych dawców. Inicjatorem organizacji Dnia Dawcy jest Pan Maciej Solecki - student Uniwersytetu Jagiellońskiego, który zaangażował się w organizację Dnia Dawcy po tym jak jego koleżanka Natasza Grądalska zachorowała na białaczkę. Natasza ma to szczęście i znalazła swojego "bliźniaka genetycznego", w tym momencie jest przygotowywana do przeszczepienia od dawcy niespokrewnionego w warszawskiej Klinice przy ulicy Banacha. Wieczorem po Dniu Dawcy odbędzie się koncert Hard Rock’owy w klubie Indigo Pub, zespoły, które zagrają to: Hmanbazooka, HellHaven, Paradygmat.

  Akcję Dnia Dawcy wspiera również studentka Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie Pani Klaudia Kalisz., która zarejestrowała się jako potencjalny dawca szpiku kostnego w roku 2009 podczas Dnia Dawcy w Nowym Sączu. Pani Klaudia znalazła swojego "bliźniaka genetycznego" i oddała swoje komórki macierzyste dla 26 letniej kobiety z Anglii dając jej tym samym szanse na nowe życie. Włączając się w przygotowania Dnia Dawcy swym przykładem zachęca innych do tego, aby zarejestrować się jako potencjalny dawca szpiku kostnego podczas Dnia Dawcy w Krakowie i być może dać komuś najcenniejszy dar jakim jest życie. W załączniku znajduje się plakat specjalnie przygotowany na Dzień Dawcy Szpiku wraz ze zdjęciem Pani Klaudii z pobrania komórek macierzystych.

  W Polsce co godzinę ktoś dowiaduje się, że ma białaczkę. Dla co drugiego chorego nie znajduje się zgodny genetycznie niespokrewniony dawca. W Polsce zarejestrowanych jest około 150 tyś. potencjalnych dawców szpiku, jednak nasz kraj ma potencjał na co najmniej milion zarejestrowanych osób. Dlatego tak wiele jeszcze jest do zrobienia. Razem możemy więcej!

  Kto może zostać dawcą?

  Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). Rejestracja polega na pobraniu 4 ml krwi i zajmuje tylko chwilę. Na podstawie pobranej krwi zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepu. Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL. .

  "Dzień Dawcy Szpiku w Krakowie " Studenci w Walce Przeciw Białaczce"

  Data: 10 marca 2011 r.
  Godzina: 10.00 " 16.00

  Miejsce: Miasteczko Studenckie AGH Dom Studencki nr 3 "AKROPOL"
  ul. Tokarskiego 1, 30-072 Kraków
  Miejsce: Kampus Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie
  ul. Rakowiecka 27, 31-510 Kraków

  Koncert po Dniu Dawcy
  Data: 10 marca 2011 r.
  Miejsce: Indigo Pub
  ul. Floriańska 26, 31-021 Kraków

  Patronat honorowy:
  Wojewody Małopolskiego Stanisław Kracik
  Marszałka Województwa Małopolskiego Marek Sowa
  Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski

  Partnerzy akcji:
  Parlament Studencki Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie
  Uczelniana Rada Samorządu Studentów Akademii Górniczo Hutniczej
  Uniwersytet Jagielloński Colegium Medium Katedra Kliniki Hematologii
  Szpital Uniwersytecki w Krakowie
  Akademicki Koło PCK i Klub Honorowych Dawców Krwi
  Samorząd studencki Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie
  Uczelniana Rada Samorządu Studentów Uniwersytetu Rolniczego
  Samorząd Studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego
  Samorząd Studentów Akademi Muzycznej w Krakowie
  Samorząd Studentów Politechniki Krakowskiej
  Samorząd Studentów Uniwersytetu Pedagogicznego
  Samorząda Studentów Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie
  Samorząd Studentów Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego
  JOBMAN.PL Praca Tymczasowa


  Fundacja DKMS Polska zarejestrowana została 28 listopada 2008 roku, jako niezależna organizacja typu non-profit. DKMS ma swoje korzenie w Niemczech, gdzie powstała z prywatnej inicjatywy w 1991 roku. Od tego czasu DKMS Niemcy stał się największą baza potencjalnych dawców na świecie (ponad 2 100 000). DKMS Polska rozpoczęła swoją działalność 25 lutego i do dnia dzisiejszego udało się nam zarejestrować ponad 117 000 potencjalnych dawców. Fundacja DKMS Polska jest największą bazą potencjalnych dawców szpiku w Polsce. 41 naszych dawców oddało już swoje komórki macierzyste ratując życie tym, którzy potrzebują tego najbardziej.

  Czy wiesz że...? (wersja beta)

  Dzień Dawcy Szpiku – święto dawstwa szpiku i leczenia nowotworów krwi obchodzone w Polsce od 2002 roku. W dniu dawcy szpiku kostnego pokazuje się ludzi, którzy oddali szpik i komórki krwiotwórcze po to, by dać szansę chorym na powrót do zdrowia.

  Fundacja DKMS – Baza Dawców Komórek Macierzystych Polska - fundacja założona 28 listopada 2008, zajmująca się przeszczepami szpiku kostnego i komórek krwiotwórczych. Nazwa pochodzi od zarejestrowanej w Niemczech Deutsche Knochenmarkspenderdatei - Niemieckiej Bazy Dawców Szpiku, która jest jej fundatorem i instytucją wspierającą, tzw. firma matka

  Studencki Festiwal Informatyczny (w skrócie SFI ) – konferencja informatyczna odbywająca się co roku w Krakowie, począwszy od 2005 r. Jest organizowana przez studentów dla studentów, licealistów, pracowników branży IT oraz pasjonatów informatyki i nowinek technicznych. Wykłady i warsztaty prowadzą twórcy technologii informatycznych oraz specjalistami z branży IT – z Polski i ze świata. Organizatorami Studenckiego Festiwalu Informatycznego są studenci czterech krakowskich uczelni: Akademii Górniczo-Hutniczej, Politechniki Krakowskiej, Uniwersytetu Ekonomicznego oraz Uniwersytetu Jagiellońskiego zgrupowani w kołach naukowych działających przy wydziałach wyżej wymienionych uczelni. Studencki Festiwal Informatyczny jest inicjatywą non-profit. Uczestnicy nie ponoszą żadnych opłat za udział. Każdorazowo festiwal odbywa się w Krakowie w budynkach uniwersyteckich wymienionych uczelni wyższych.

  Przeszczepienie wątroby – wszczepienie biorcy wątroby pochodzącej od dawcy niespokrewnionego lub fragmentu wątroby od dawcy spokrewnionego.

  Przeszczepienie wątroby – wszczepienie biorcy wątroby pochodzącej od dawcy niespokrewnionego lub fragmentu wątroby od dawcy spokrewnionego.

  Fundacja Przeciwko Leukemii powstała w maju 2000 roku organizacja non-profit zajmująca się pozyskiwaniem potencjalnych dawców szpiku, propagowaniem wiedzy na temat nowotworów układu krwiotwórczego oraz opieką nad ludźmi chorymi na "białaczki" oraz ich rodzinami.

  Koło Przyrodników Studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego (w skrócie KPStUJ, historyczne nazwy: Towarzystwo Biblioteki Uczniów Nauk Matematyczno-Przyrodniczych przy Uniwersytecie Jagiellońskim, Kółko Przyrodników Uczniów Uniwersytetu Jagiellońskiego) – jedno z najstarszych, studenckich kół naukowych w Polsce. Zostało założone 14 kwietnia 1884 roku w Krakowie na Uniwersytecie Jagiellońskim przez trzech asystentów Wydziału Filozoficznego UJ: Michała Siedleckiego, Jarosława Łomnickiego i Józefa Grzybowskiego. Koło działa do dnia dzisiejszego skupiając w swym gronie studentów zainteresowanych przyrodą i badaniami terenowymi.

  Dodano: 06.03.2011. 11:15  


  Najnowsze