• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Dzień informacji o Wspólnej Inicjatywie Technologicznej Czyste niebo, Turyn, Włochy

  30.04.2010. 17:12
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Dnia 6 maja w Turynie, Włochy, odbędzie się dzień informacji poświęcony piątemu zaproszeniu do składania wniosków w ramach Wspólnej Inicjatywy Technologicznej (WIT) "Czyste niebo".

  Celem wydarzenia jest poinformowanie o treści następnego zaproszenia w ramach "Czystego nieba", które zostanie ogłoszone 30 kwietnia 2010 r. Uczestnicy będą mogli dowiedzieć się, jak przygotować dobrą propozycję, jak wygląda proces ewaluacji oraz jakie kwestie związane z administracją i kontraktami należy uwzględnić. Poszczególne tematy w ramach WIT "Czyste niebo" przedstawiają się następująco: - ekologiczny samolot regionalny;
  - systemy ekologicznej obsługi;
  - inteligentne stałe skrzydła;
  - ekologiczne i zrównoważone silniki;
  - eko-projektowanie;
  - ekologiczny helikopter.

  WIT "Czyste niebo" to największy jak dotąd europejski projekt badawczy, którego budżet jest rozdzielony na lata 2008-2013 pomiędzy Komisję Europejską i przedsiębiorstwa.

  Przyśpieszenie prac nad nowym, ekologicznym projektowaniem jest niezbędne, by chronić środowisko. Dotyczy to zwłaszcza samolotów, których okres użytkowania wynosi 30 lat a projektowania - nawet dziesięć. Przyśpieszony proces badawczy realizowany w ramach inicjatywy "Czyste niebo" daje możliwości szybszych postępów we wdrażaniu ekologicznych technologii w lotnictwie.

  Za: CORDIS

  Czy wiesz ĹĽe...? (beta)
  Czyste niebo (org. Чистое небо, Czistoje niebo) – radziecki melodramat z 1961 roku w reż. Grigorija Czuchraja. S.T.A.L.K.E.R.: Czyste Niebo (ukr. S.T.A.L.K.E.R.: Чисте небо, S.T.A.L.K.E.R.: Czyste nebo; ang. S.T.A.L.K.E.R.: Clear Sky) – gra komputerowa z gatunku first-person shooter stworzona przez ukraińską firmę GSC Game World, prequel gry S.T.A.L.K.E.R.: Cień Czarnobyla. Niebo – część atmosfery lub przestrzeni kosmicznej widzianej z powierzchni dowolnego obiektu astronomicznego. Czasami niebo definiowane jest również jako gęsta powłoka atmosferyczna planety.

  Uranos (także Uran, Niebo; gr. Οὐρανός Ouranós, łac. Uranus, Caelus ‘niebo’) – w mitologii greckiej bóg i uosobienie nieba. Ulica Karolkowa w Warszawie - jedna z głównych ulic osiedla Czyste, biegnąca od zbiegu ulic Szarych Szeregów i Przyokopowej do ul. Józefa Mireckiego.

  Gmina Czyste – dawna gmina wiejska istniejąca na przełomie XIX i XX wieku w guberni warszawskiej. Siedzibą władz gminy było Czyste (obecnie część Warszawy). Daleko od nieba (oryg. Far from Heaven) – amerykański dramat obyczajowy z 2002 roku. Remake filmu Wszystko, na co niebo zezwala Douglasa Sirka z 1955 roku.

  Wielkie Czyste – wieś w Polsce położona w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie chełmińskim, w gminie Stolno. Miejscowość wchodzi w skład sołectwa Małe Czyste. Isten – najwyższy bóg pogańskich Węgrów. Stwórca i władca świata, dobry, choć mało aktywny. Zamieszkuje niebo znajdujące się powyżej czubka drzewa będącego osią wszechświata. Można się do niego dostać wspinając się po jego głównym konarze.

  Zachmurzenie jest to stopień pokrycia nieba przez chmury. Do jego określania stosuje się skalę od 0 do 8 (8 oznacza pełne zachmurzenia, 0 - brak). Przy podawaniu stopnia zachmurzenia podaję się także rodzaj i gatunek chmur.

  Orvandil – żeglarz-tułacz, zamieszkujący często odwiedzane przez Thora krańce Jotunheimu. Gdy pewnego razu zmarzł mu palec u stopy, Thor oderwał go i rzucił w niebo – odtąd jest znany jako konstelacja Oriona ("Palec Orvandila").

  Barwy pastelowe - barwy jasne, łagodne, spokojne, niekrzykliwe, niejaskrawe, nieintensywne, często zawierające dużą domieszkę bieli. W skład barw pastelowych wchodzą zarówno barwy czyste, jak i zmieszane. Ulica Kolejowa w Warszawie – jedna z ulic warszawskiej Woli znajdująca się na osiedlu Czyste. Jest przedłużeniem ul. Prądzyńskiego, biegnącym od skrzyżowania z ul. Sławińską do ulicy Towarowej. Obecnie ulica stanowi objazd dla pojazdów osobowych w związku z budową metra i zamknięciem ulicy Kasprzaka

  Prywatne niebo - polska komedia o perypetiach bohatera, który z dnia na dzień staje się bogaty. Mając pieniądze, zaczyna żyć w luksusie, lecz ciągle mu czegoś brakuje. Niebo, piekło... ziemia (tytuł oryg. Nebo, peklo... zem) – słowacki film dramatyczny z 2009 roku w reżyserii Laury Sivákovej.

  Kłykciny kończyste (brodawki weneryczne, brodawki płciowe, łac. condylomata acuminata) – należą do grupy schorzeń wywoływanych przez wirusy brodawczaka ludzkiego (ang. human papillomavirus – HPV). Wilk (łac. Lupus, dop. Lupi, skrót Lup) – jedna z konstelacji nieba południowego, w całości widoczny na południe od równoleżnika 35° N. W Polsce widoczny częściowo zimą. Jest jednym z 48 gwiazdozbiorów opisanych przez Ptolemeusza. Liczba gwiazd dostrzegalnych nieuzbrojonym okiem: około 70.

  Dodano: 30.04.2010. 17:12  


  Najnowsze