• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Dziesiąta międzynarodowa konferencja nt. sztucznej inteligencji i obliczeń symbolicznych, Paryż, Francja

  29.06.2010. 12:12
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  W dniach 5-6 lipca 2010 r. w Paryżu, Francja, odbędzie się dziesiąta międzynarodowa konferencja nt. sztucznej inteligencji i obliczeń symbolicznych.

  Sztuczna inteligencja (AI) i obliczenia symboliczne (SC) to dwie perspektywy i podejścia do automatyzacji rozwiązywania problemów. Opierają się one na heurystyce i algorytmach matematycznych, przez co są szczególnie interesujące pod kątem rozwiązywania problemów matematycznych. Połączone wykorzystanie sztucznej inteligencji i obliczeń symbolicznych przekłada się na bogactwo wyzwań, pomysłów, teorii i wyników.

  Podczas gdy niezbędne są zaawansowane technologie programistyczne i systemy, to istnieje szerokie spektrum możliwych zastosowań dzięki połączeniu mocy tych dwóch dziedzin w rozwiązywaniu problemów.

  W czasie konferencji poruszone zostaną następujące tematy:
  - AI w symbolicznych obliczeniach matematycznych;
  - komputerowe systemy algebraiczne i automatyczne dowodzenie twierdzeń;
  - symetrie w problemach AI;
  - inżynieryjne, przemysłowe i operacyjne aplikacje badawcze;
  - podstawy i złożoność obliczeń symbolicznych;
  - modelowanie matematyczne systemów wieloagentowych;
  - realizacje systemów obliczeń symbolicznych;
  - języki programowania na potrzeby obliczeń symbolicznych;
  - obliczenia symboliczne na potrzeby systemów ekspertowych i maszynowego uczenia się;
  - obliczenia symboliczne i ontologie;
  - obliczenia logiczne i symboliczne;
  - wdrożenie i problemy wydajnościowe;
  - inteligentne interfejsy;
  - techniki symboliczne w analizie dokumentów.

  Za: CORDIS

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  System algebry komputerowej lub komputerowy system obliczeń symbolicznych (ang. Computer Algebra System lub CAS) – to program komputerowy wspomagający obliczenia symboliczne w matematyce, fizyce i dyscyplinach technicznych. Maxima – program komputerowy typu CAS (systemów algebry komputerowej), które mają wspomagać wykonywanie obliczeń symbolicznych. Głównym składnikiem programu jest interpreter. W informatyce obliczenia ewolucyjne są częścią sztucznej inteligencji (a w szczególności obliczeń inteligentnych).

  Derive – program z rodziny CAS (Computer Algebra System), który pozwala na wykonywanie obliczeń symbolicznych i numerycznych z wielu działów matematyki. Maple – program komputerowy typu CAS służący do wykonywania obliczeń symbolicznych, stworzony w 1981 roku przez Symbolic Computation Group na Uniwersytecie Waterloo w Kanadzie.

  Obliczenia inteligentne – część działu sztucznej inteligencji. Obliczenia inteligentne to grupa heurystycznych algorytmów, takich jak: systemy oparte na logice rozmytej oraz sieć neuronowa i obliczenia ewolucyjne. Metody numeryczne – metody rozwiązywania problemów matematycznych za pomocą operacji na liczbach. Otrzymywane tą drogą wyniki są na ogół przybliżone, jednak dokładność obliczeń może być z góry określona i dobiera się ją zależnie od potrzeb.

  Teoria złożoności obliczeniowej – dział teorii obliczeń, którego głównym celem jest określanie ilości zasobów potrzebnych do rozwiązania problemów obliczeniowych. Rozważanymi zasobami są takie wielkości jak czas, pamięć lub liczba procesorów. Grid.org – był to zbiór kilkunastu projektów internetowych, wykorzystujących zasadę obliczeń rozproszonych, które polegają na wykorzystywaniu mocy obliczeniowej komputerów wolontariuszy w celu wykonania obliczeń potrzebnych do rozwiązania rozmaitych problemów biomedycznych. Powstał w kwietniu 2001 roku pod nazwą United Devices. Projekt oficjalnie zakończył działalność 27 kwietnia 2007 roku.

  Mathematica - komercyjny system obliczeń symbolicznych i numerycznych opracowany w 1988 przez Stephena Wolframa. W ciągu przeszło 20 lat istnienia Mathematica stała się bardzo popularna w środowisku naukowców i inżynierów.

  W teorii obliczeń klasa złożoności to zbiór problemów obliczeniowych o podobnej złożoności obliczeniowej. Najbardziej pospolitą definicją klasy złożoności jest:

  GAP (Groups, Algorithms and Programming) – program typu CAS służącym do przeprowadzania obliczeń na obiektach algebraicznych (zwłaszcza z obliczeniowej teorii grup).

  Dodano: 29.06.2010. 12:12  


  Najnowsze