• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • E-Zdrowie: Teraźniejszość i Przyszłość

  05.10.2008. 22:50
  opublikowane przez: Maksymilian Gajda

  Servis.pl zaprasza na popularnonaukową konferencję e-Zdrowie: Teraźniejszość i Przyszłość w ramach Śląskich Dni Społeczeństwa Informatycznego. Konferencja odbędzie się 15 października 2008 w Rondzie Sztuki w Katowicach o godz. 11.00. Jesteśmy patronem medialnym tego wydarzenia.


  Pierwsza część spotkania stanowi popularną prezentację technologii informatycznych w szpitalu, a w szczególności diagnostyki obrazowej. Obejmować ona będzie m.in. przedstawienie fizycznych podstaw działania nowoczesnej diagnostyki obrazowej, nowych metod organizacji pracy, takich jak teleradiologia, elektroniczny rekord pacjenta, przepływ pracy oraz znaczenia technologii IT w funkcjonowaniu nowoczesnego szpitala, z punktu widzenia pacjenta.

  Druga część to panel dyskusyjny, którego tematyka obejmuje m.in. nowoczesne technologie informatyczne w funkcjonowaniu szpitala i ich wpływ na perspektywy rozwojowe placówek ochrony zdrowia.

  Harmonogram wykładów

  Część 1. Sesja wykładowa

  1. Godzina 11.00 - 11.20 - Szymon Korzekwa, (Alteris) " Fizyczne Podstawy Działania Nowoczesnej Diagnostyki Obrazowej;

  2. Godzina 11.30 " 11.50 - dr Karol Chrabański (Bureau Veritas) " Sposoby zapewnienia wysokiej jakości oprogramowania dla potrzeb Zdrowia;

  3. Godzina 12.00 " 12.20 - Andrzej Jaromin, (iMed24) " Usługi Medyczne Online Dla Pacjentów

  4. godzina 12.30 " 12.50 - dr nauk med. Wojciech Glinkowski, (Polskie Towarzystwo Telemedycyny, Warszawski Uniwersytet Medyczny) " Najnowsze Osiągnięcia Telemedycyny

  Przerwa w wykładach do godziny 13.30

  5. Godzina 13.40 -14.00 - dr inż. Jacek Kawa, (Politechnika Śląska) " Zadania Komputerowego Wspomagania Diagnostyki Stwardnienia Rozsianego

  6. Godzina 14.10 " 14.30 - Marek Pilch-Kowalczyk, (Alteris, Voxel) " Teleradiologia

  7. godzina 14.40 " 15.00 - dr.George Kowalczyk, (Network Integrated Associates, Alteris) " Informatyka Mobilna w Medycynie
  Część 2. Dyskusja Panelowa Ekspertów Godzina 16.00

  Udział wezmą Prof. dr hab. inż. Ewa Piętka, Prof. dr hab. inż. Zygmunt Wróbel, Dr hab.n.med. Ewa Kluczewska
  oraz goście wygłaszający referaty.

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Kilometr na godzinę – powszechnie stosowana jednostka szybkości lub wartości prędkości, oznaczana km/h. W języku angielskim używane są również oznaczenia kph oraz kmph (przez analogię do mph). Obiekt poruszający się z prędkością 1 km/h w ciągu 1 godziny przebędzie drogę 1 kilometra. Kalendarz babiloński – kalendarz używany w Babilonii, oparty początkowo na obserwacji Księżyca, potem też i Słońca. Zastosowano w nim 7-dniowy tydzień, 12-godzinną dobę (1 godzina babilońska to dwie godziny "nasze"), oraz 60-minutową godzinę. CKM – Centralna Kuźnia Młodych – komediowa seria radiowa, z programu 60 minut na godzinę. W odróżnieniu od innych pozycji Sześćdziesięciu minut na godzinę, CKM miało stale rozwijaną fabułę, zaś pod koniec emisji serii dokształt stał się metaforą fatalnej sytuacji PRL w latach 80.

  Godzina za godziną – polski film obyczajowy, psychologiczny z 1974 roku, zrealizowany na podstawie powieści Andrzeja Twerdochliba. Południe - czas dokładnie w połowie doby, godzina 12:00. Południe oddziela ranek od popołudnia. Antonimem (przeciwieństwem) południa jest północ (godzina 24:00).

  Godzina świetlna – odległość, którą przebywa światło w próżni w ciągu jednej godziny. Według obecnej definicji metra, długość ta wynosi 1 079 252 848 800 metrów, czyli około 1,08 Tm. Odległość Neptuna od Słońca wynosi średnio 4,163 godzin świetlnych. Węzeł (ang.: knot), w skrócie w. (ang.: kn lub kt albo kts) – jednostka miary, równa jednej mili morskiej na godzinę. Stosowana do określania prędkości morskich jednostek pływających, a w części państw i w ruchu międzynarodowym także statków powietrznych (samolotów, śmigłowców, szybowców, balonów). Ponadto w meteorologii – pomocniczo do określania prędkości wiatrów i prądów morskich (zasadniczą jednostką jest m/s). W żegludze śródlądowej używa się kilometrów na godzinę.

  Strumienie – to wielkości gospodarcze (m.in. konsumpcja, produkcja), które mierzy się w pewnych jednostkach czasu (m.in. godzina, dzień, miesiąc). Godzina (h) – jednostka miary czasu, dwudziesta czwarta część doby, dwunasta część dnia lub nocy astronomicznej. Jedna godzina to 4 kwadranse, 60 minut lub 3600 sekund. Godzina nie jest jednostką układu SI, ale jest przez ten układ uznawana.

  Ustawa o czerwonej fladze (Red Flag Act) - potoczna nazwa zarządzenia Locomotives on Highways Act z 1865 roku, które wprowadziło w Wielkiej Brytanii zakaz poruszania się omnibusów parowych bez osoby biegnącej 60 jardów (ok. 55 metrów) przed pojazdem i ostrzegającej innych użytkowników dróg. Człowiek biegnący przed takim omnibusem musiał trzymać w ręku czerwoną chorągiewkę lub - w nocy - latarnię. Ustawa ograniczyła także dopuszczalną prędkość do 2 mil na godzinę (ok. 3 km/h) w mieście i 4 mil na godz. (ok. 6 km/h) poza nim. Bardzo spowolniało to omnibusy, których praktyczna maksymalna prędkość, wynikająca z ich technologicznych uwarunkowań, sięgała 25 km/h.

  Godzina halachiczna - zwana szaa zmanit (godziną okresową), to jedna dwunasta część dnia (czyli czasu od wschodu słońca do jego zachodu). Okres ten zmienia się w zależności od pory roku i tak odpowiednio trwa krócej w zimie, a dłużej w lecie.

  Prędkość obrotowa ciała – liczba obrotów tego ciała wykonywana w jednostce czasu (np.: sekunda, minuta, godzina, dzień, rok). Powszechnie stosowana jako parametr określający własności wszelkiego rodzaju maszyn energetycznych (silników i maszyn roboczych) oraz brył fizycznych (np. planet). Oznaczana jest zazwyczaj literą n. Złota godzina – w fotografii pora dnia po wschodzie oraz przed zachodem słońca, w której występuje szczególne oświetlenie. Słońce emituje wtedy charakterystyczne światło o złotym odcieniu (stąd wynika nazwa). Według wielu fotografów złota godzina jest najlepszą porą do wykonywania zdjęć krajobrazowych ze względu na specyficzny odcień oraz miękkie światło padające od strony nisko położonej tarczy słońca. Wbrew swojej nazwie, czas trwania złotej godziny jest różny i zależny od szerokości geograficznej. Im bliżej równika, tym czas ten będzie krótszy (nawet do kilku minut). Bliżej bieguna czas ten ulega zwiększeniu. W Polsce złota godzina trwa ok 40 minut.

  Dziennik – program informacyjny emitowany w telewizji TV4 od początku jej powstania o godz. 17.45. Co godzina emitowany był także Flesz. W maju 2003 r. program zmienił swoją formę oraz godzinę emisji. Głównymi prowadzącymi byli Hanna Smoktunowicz, Diana Rudnik, Iwona Kutyna i Artur Kaczmarski. Wraz ze zmianami wizerunkowymi zrezygnowano z nadawanego co godzina Flesza retransmitowanego także na antenie Polsatu 2. Emitowany był o godz. 21:00.

  Dodano: 05.10.2008. 22:50  


  Najnowsze