• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ekologia błękitnych maruderów, Santiago, Chile

  26.06.2012. 16:17
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  W dniach 5 - 9 listopada 2012 r. w Santiago, Chile, odbędzie się wydarzenie pt. "Ekologia błękitnych maruderów" (Ecology of Blue Straggler Stars).

  Błękitni maruderzy to gwiazdowe osobliwości, które odkryto w bardzo zróżnicowanych środowiskach. Są gwiazdami ciągu głównego w gromadach otwartych lub kulistych o znacznie większej jasności i błękitności niż gwiazdy w punkcie odejścia od głównego ciągu gromady. Błękitni maruderzy - gwiazdy odkryte po raz pierwszy w 1953 r. - nadal stanowią przedmiot intensywnych badań.

  Wydarzenie zgromadzi teoretyków, specjalistów i obserwatorów, aby uzyskać pełny obraz postępów w tej dziedzinie. W programie przewidziano rozszerzone recenzje na zaproszenie organizatorów, dyskusje i prezentacje plakatowe.

  Za: CORDIS

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Błękitni maruderzy – gwiazdy, które są znacznie gorętsze i bardziej błękitne, niż inne gwiazdy gromady o tej samej jasności, przez co wydają się znacznie młodsze. Znajdują się zatem w innej części diagramu Hertzsprunga-Russella niż pozostałe gwiazdy. Ich istnienie wydaje się być niezgodne z teorią ewolucji gwiazd, ponieważ gwiazdy w gromadzie, które powstały mniej więcej w tym samym czasie, powinny tworzyć specyficzny bardzo wąski, dobrze określony pas, z pozycją gwiazdy w tym pasie zależną od jej masy. Błękitni maruderzy znajdują się poza tym pasem i wyglądają jak gwiazdy znacznie młodsze. Gwiazdy te po raz pierwszy zaobserwował Allan Sandage w 1953 roku w gromadzie Messier 3. Biskupi Santiago de Chile – ordynariusze rzymskokatolickiej archidiecezji Santiago de Chile, rezydujący w Santiago. W 1840 diecezja Santiago de Chile została podniesiona do rangi archidiecezji i od tamtego czasu godność tą sprawują arcybiskupi. LAN Airlines - chilijskie narodowe linie lotnicze z siedzibą w Santiago. Są największymi liniami lotniczymi w Chile i jednymi z największych w Ameryce Południowej. Głównym hubem jest Port lotniczy Santiago de Chile.

  Uniwersidad Metropolitana de Cieccias de la Educación – chilijska wyższą uczelnia specjalizująca się w dziedzinie nauk pedagogicznych i znajdującą się w Santiago. LAN Express – chilijska linia lotnicza z siedzibą w Santiago. Głównym węzłem jest port lotniczy Santiago de Chile.

  Pedro Mario Ossandón Buljevic (ur. 16 października 1957 w Santiago) – chilijski duchowny katolicki, biskup pomocniczy Santiago de Chile od 2012. Region Metropolitalny (hiszpański: Región Metropolitana de Santiago) – jeden z 15 regionów Chile. Stolicą tego regionu i Chile jest Santiago. Większość centrów handlowych i administracyjnych znajduje się w tym regionie. Znajduje się tam główny międzynarodowy port lotniczy w Chile - Port Lotniczy Arturo Merino Benitez.

  Evelyn Rose Matthei Fornet (ur. 11 listopada 1953 w Santiago) – chilijska polityk. Minister Pracy i Opieki Społecznej w latach 2011-2013. Kandydatka koalicji UDI i Odnowa Narodowa w wyborach prezydenckich w 2013 roku. Sky Airline - chilijska linia lotnicza z siedzibą w Santiago. Obsługuje połączenia krajowe z portu lotniczego Santiago de Chile. Jest drugą co do wielkości linią lotniczą w kraju. Linia została założona w 2001.

  Corporación de Fútbol Profesional de la Universidad de Chile jest jednym z najpopularniejszych klubów piłkarskich w Chile, mającym swą siedzibę w stolicy państwa Santiago. Najczęściej używaną nazwą dla klubu jest jego przydomek - "La U".

  Corporación Club de Deportes Santiago Morning - chilijski klub piłkarski z siedzibą w mieście Santiago, stolicy państwa.

  Port lotniczy Santiago de Chile – międzynarodowy port lotniczy położony w pobliżu Santiago. Jest największym portem lotniczym w Chile. W 2006 obsłużył 6 977 942 pasażerów.

  Dodano: 26.06.2012. 16:17  


  Najnowsze