• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ekspozycja Kość i złoto - początki sztuki egipskiej w Bielsku-Białej

  20.02.2010. 20:01
  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak

  Wystawę fotografii ilustrującą najnowsze, sensacyjne odkrycia polskich archeologów na terenie Egiptu można oglądać do 28 marca w Galerii Zamkowej "Baszta" w Muzeum w Bielsku-Białej. Autorem prezentowanych fotografii jest Robert Słaboński.

  24 skrzynie wypełnione zabytkami, które odkryli Polacy w Tell el-Farcha w Delcie Nilu z przyczyn formalnych muszą pozostać w Egipcie. Wystawa jest więc niepowtarzalną okazją wejrzenia w świat narodzin najstarszej cywilizacji świata.

  Fotografie ukazują najbardziej spektakularne odkrycia dokonane podczas badań wykopaliskowych w latach 2006-2008.

  Na zdjęciach znajdują się unikatowe, nieznane z tak wczesnego etapu dziejów Egiptu, złote posążki władców, kościane figurki zwierząt i bóstw, biżuteria oraz przedmioty codziennego użytku.

  Wystawę uzupełniają fotografie obrazujące trud codziennych prac wykopaliskowych powadzonych w barwnym świecie współczesnego Egiptu. Dodatkową atrakcją jest możliwość obejrzenia ciekawej impresji filmowej poświęconej badaniom wykopaliskowym, autorstwa Krzysztofa Kowalskiego.

  Ekspozycji będą towarzyszyć warsztaty plastyczne dla dzieci i młodzieży poświęcone początkom sztuki egipskiej. Katalog z wystawy wraz z komentarzem można pobrać w formacie PDF (60,3 MB) pod adresem: http://www.muzarp.poznan.pl/muzeum/download/Kosc_i_zloto.pdf

  Prace zespołu archeologów tworzących Polską Ekspedycję do Wschodniej Delty Nilu - z Muzeum Archeologicznego w Poznaniu i Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie przy współpracy z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW prowadzone od kilkunastu lat - odbiły się szerokim echem w świecie naukowym.

  Kierownikami projektu są: prof. dr hab. Krzysztof Ciałowicz oraz dr Marek Chłodnicki. Wykopaliska Polaków na stanowisku Tell el-Farcha opisywano m.in. na łamach National Geographic. Badania mają przełomową rangę w studiach nad początkami sztuki i cywilizacji starożytnego Egiptu.

  Niewątpliwie największe znaczenie naukowe mają odkrycia dotyczące jednych z najstarszych w dziejach cywilizacji egipskiej obiektów: browaru, mastaby (grobowca dostojnika egipskiego) oraz monumentalnej budowli o charakterze rezydencjonalnym.

  W sezonie wykopaliskowym 2010 badacze z Tell el-Farcha otrzymali grant badawczy prestiżowej, znanej na całym świecie instytucji - National Geographic.

  Źródło:
  PAP - Nauka w Polsce

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Tell el-Farcha – stanowisko archeologiczne położone w północno-wschodniej Delcie Nilu (Egipt) ok. 120 km na północny zachód od Kairu, ok. 10 km od współczesnego miasta El Senbellawein i ok. 15 km od starożytnego Mendes, które odegrało znaczącą rolę w historii upadku Tell el-Farcha. Cleveland Museum of Art (CMA) – muzeum sztuk pięknych położone w Cleveland przy 11150 East Boulevard w obrębie tzw. University Circle. Jest jednym z wiodących muzeów amerykańskich, oferuje darmowy wstęp na stałą ekspozycję. Jego zbiory obejmują dzieje działalności artystycznej człowieka na przestrzeni ok. 6000 lat, począwszy od starożytnego Egiptu aż do czasów współczesnych. Misją Cleveland Museum of Art jest wypełnianie podwójnej roli: jako jednego z najbardziej wszechstronnych muzeów sztuki na świecie oraz jako jednej z głównych instytucji społecznych i kulturalnych północno-wschodniego Ohio. Budynek muzeum wraz z otaczającym go parkiem został wpisany na listę National Register of Historic Places. Muzeum Petriego, właściwie Muzeum Archeologii Egipskiej Petriego (ang. Petrie Museum of Egyptian Archeology) – muzeum historii starożytnej Egiptu noszące imię angielskiego egiptologa prof. Williama Flindersa Petriego. Jest muzeum uniwersyteckim pod pieczą Instytutu Archeologii Uniwersytetu College London (UCL) w Londynie.

  Muzea w Łodzi: Wśród licznych placówek muzealnych, które znajdują się w Łodzi, jest m.in. Muzeum Sztuki – z unikatową w skali Europy, gromadzoną od lat 30. XX w., kolekcją sztuki nowoczesnej, Centralne Muzeum Włókiennictwa – posiadające (w zabytkowym gmachu Białej Fabryki Ludwika Geyera) największą w Polsce kolekcję tkaniny artystycznej, Muzeum Historii Miasta Łodzi (w pałacu Izraela Poznańskiego, jednego ze współtwórców XIX-wiecznej potęgi przemysłowej miasta), czy Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne – z zabytkami regionu łódzkiego oraz dużą kolekcją numizmatyczną – z monetami, wśród których wiele prezentowanych ocalało tylko w kilku lub kilkunastu egzemplarzach na świecie. Narodowe Muzeum Sztuki, Architektury i Projektowania (norw. Nasjonalmuseet for kunst, arkitektur og design) – muzeum znajdujące się w Oslo, powstałe 11 lutego 2003 z połączenia czterech dotychczasowych muzeów: Galerii Narodowej (Nasjonalgalleriet), Muzeum Sztuki Współczesnej (Museet for samtidskunst), Muzeum Architektury (Nasjonalmuseet – Arkitektur) oraz Muzeum Sztuki Użytkowej (Kunstindustrimuseet). 1 lipca 2005 w skład nowej placówki włączono również Wystawy Państwowe (Riksutstillinger). Muzeum posiada największe w Norwegii zbiory sztuki plastycznej (malarstwo, grafika, rysunek, rzeźba), architektury (rysunki, fotografie, modele) i designu (sztuka użytkowa). Ozdobą kolekcji muzeum jest jedna z wersji znanego obrazu Edvarda Muncha Krzyk.

  National Museum Cardiff (pol. Muzeum Narodowe w Cardiff) – muzeum i galeria sztuki poświęcone historii Walii. Jest położone w centrum Cardiff w Cathays Park. Budynek, w którym mieszczą się zbiory muzealne, został oficjalnie otwarty w 1927 roku. W zbiorach muzeum znajdują się eksponaty z dziedziny archeologii, geologii i historii naturalnej Walii oraz kolekcja dzieł sztuki. Ashes and Snow to multimedialne przedsięwzięcie autorstwa kanadyjskiego artysty Gregory Colberta, składające się z fotografii, filmów i powieści – listów z podróży, które wszystkie razem opowiadają historię o wrażliwości ludzi i zwierząt oraz o jedności ich świata. Ashes and Snow, mające postać "nomadycznego muzeum", przemierza świat, nie mając wyznaczonej daty zakończenia prezentacji. W kolejnych miejscach przeznaczenia muzeum to budowane jest od początku: kontenery służące do przewożenia fotografii i wyposażenia na czas wystawy stają się ścianami budynku Muzeum, a przed wyruszeniem w dalszą drogę składane z powrotem. Do tej pory wystawa została zaprezentowana w takich miastach jak Wenecja, Nowy Jork, Santa Monica, Tokio i Meksyk, a obejrzało ją już ponad 10 milionów osób, co stawia Ashes and Snow na pierwszym miejscu najliczniej odwiedzanych na świecie wystaw żyjącego artysty.

  Sterling and Francine Clark Art Institute (w skrócie The Clark) – muzeum sztuki oraz instytut naukowo-badawczy w Williamstown. Posiada w swych zbiorach wyjątkowe dzieła sztuki europejskiej i amerykańskiej (malarstwo i rzeźba), zbiory grafiki i rysunku, angielskich wyrobów ze srebra i porcelany, oraz wczesnych fotografii. Najbardziej znane jest z kolekcji obrazów francuskich impresjonistów. Przy muzeum działa też biblioteka specjalizująca się w historii sztuki i centrum konserwacji dzieł sztuki Williamstown Art Conservation Center. Muzeum Fotografii im. Władysława Bogackiego – nieistniejące już muzeum w Krakowie prowadzone przez istniejące od 1902 roku Krakowskie Towarzystwo Fotograficzne. Muzeum prowadzone było głównie w formie galerii i przekształcone zostało w placówkę o nazwie Galeria Krakowskie Towarzystwo Fotograficzne "Nafta". Ta placówka muzealno-galeryjna dała również początek obecnie istniejącemu Muzeum Historii Fotografii w Krakowie.

  Joachim Śliwa (ur. 1940) – prof. dr. hab. Uniwersytetu Jagiellońskiego; zajmuje się zagadnieniami sztuki i archeologii Egiptu i Bliskiego Wschodu. Od roku 1998 kieruje Zakładem Archeologii Egiptu i Bliskiego Wschodu UJ. Przewodniczący Rady Naukowej Zakładu Archeologii Śródziemnomorskiej PAN w Warszawie. W 1975 obronił rozprawę habilitacyjną. W 1995 roku otrzymał tytuł profesora zwyczajnego

  Galerie sztuki współczesnej (ang. contemporary art gallery), również Galeria współczesna - instytucja o komercyjnym charakterze, gdzie sztuka współczesna wystawiana jest z przeznaczeniem na sprzedaż. Określenie galeria sztuki jest powszechnie używane w znaczeniu muzeum sztuki, natomiast "galeria sztuki współczesnej" uzywana jest w znaczeniu komercyjna galeria sztuki. Typowym przykładem takiej galerii jest Gallery Row w Los Angeles, a w Polsce dla przykładu można wymienić Galeria 2 Światy w Krakowie. Szczególnym przypadkiem galerii współczesnej jest vanity gallery, gdzie pobiera są opłaty od artystów za wystawiania ich pracy.

  Budynek Muzeum Historii Fotografii w Krakowie – wpisana do rejestru zabytków w 1996 roku niewielka willa przy ul. Józefitów 16, w której mieści się Muzeum Historii Fotografii im. Walerego Rzewuskiego, gromadzące eksponaty z dziedziny fotografii, jej historii i techniki oraz sztuki fotograficznej. Muzeum założone zostało 31 grudnia 1986 roku. Wystawa starożytności i zabytków sztuki w Krakowie – wystawa obiektów o charakterze archeologicznym, historycznym i artystycznym, która odbyła się w Pałacu Lubomirskich przy ul. św. Jana w Krakowie na przełomie 1858 i 1859 r.

  Smithsonian American Art Museum and the Renwick Gallery (pol. Muzeum Sztuki Amerykańskiej im. Smithsona i Galeria Renwicka) – galeria sztuki w Waszyngtonie, założona w roku 1829 przez Johna Vardena. Smithsonian American Art Museum jest jednym z najstarszych amerykańskich muzeów sztuki. Jego zbiory wzięły swój początek z darów pochodzących z kolekcji prywatnych i od organizacji artystycznych istniejących w stolicy kraju przed założeniem Smithsonian Institution w 1846 roku. Muzeum z biegiem lat powiększało swe zbiory stając się ośrodkiem naukowym i miejscem zachowania dziedzictwa kulturowego Ameryki. Obecnie jego kolekcja składa się z prac reprezentujących wszystkie dziedziny sztuki, powstałych w okresie ponad 300 lat. Muzeum posiada jedną z największych kolekcji sztuki amerykańskiej na świecie (ponad 41 000 dzieł). Obecnie Smithsonian American Art Museum tworzy jeden kompleks muzealny razem z założoną w 1972 Renwick Gallery. W historycznym budynku muzeum mieści się ponadto National Portrait Gallery. Detroit Institute of Arts (DIA) – muzeum sztuk pięknych położone w Detroit przy 5200 Woodward Avenue w odległości ok. 5 km od centrum miasta, w pobliżu Uniwersytetu Wayne State. W jego skład wchodzi ponad 100 galerii mających obecnie powierzchnię 61 130 m². W efekcie zakończonej w 2007 modernizacji powierzchnia wzrosła o 5388 m². Zbiory sztuki Detroit Institute of Arts, obejmujące dzieje działalności artystycznej człowieka od starożytnego Egiptu do czasów współczesnych, należą do sześciu największych zbiorów sztuki w Stanach Zjednoczonych. Budynek muzeum został uznany jako jeden z najcenniejszych architektonicznie na terenie Detroit i bezdyskusyjny punkt orientacyjny miasta. Pierwotny budynek, zaprojektowany przez Paula Philippe’a Creta jest flankowany przez skrzydła północne i południowe. Fasady budynków zostały wykonane głównie z białego marmuru. Detroit Institute of Arts wraz z Biblioteką Publiczną Detroit (Detroit Public Library) i Horace H. Rackham Education Memorial Building stanowi część centrum kulturalno-historycznego (Cultural Center Historic District) miasta Detroit, wpisanego na listę Miejsc Historycznych USA (National Register of Historic Places).

  Dodano: 20.02.2010. 20:01  


  Najnowsze