• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Emisje dwutlenku węgla w lotnictwie 2013, Londyn, Wlk. Brytania

  15.02.2013. 11:49
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  W dniach 19 - 20 lutego 2013 r. w Londynie, Wlk. Brytania, dobędzie się wydarzenie pt. "Emisje dwutlenku węgla w lotnictwie 2013" (Aviation Carbon 2013).

  Od 2012 r. emisje w międzynarodowym lotnictwie są włączone do unijnego systemu handlu uprawnieniami do emisji (EU ETS). System dotyczy w równym stopniu unijnych linii lotniczych, jaki i tych spoza UE. Emisje powstające w czasie lotów do lub z Islandii, Lichtensteinu i Norwegii również są nim objęte.

  Wydarzenie posłuży za forum do dyskusji nad wpływem propozycji zawieszenia na rok EU ETS w stosunku do lotów pozaeuropejskich, zarówno jeżeli chodzi o operatorów samolotów, jak i rynek uprawnień do emisji dwutlenku węgla. Posunięcie to nie zostało jeszcze całkowicie zgłębione, bowiem istnieją potencjalne implikacje dla wszystkich linii lotniczych i operatorów odrzutowych samolotów biznesowych obsługujących loty europejskie.

  Za: CORDIS

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Europejski System Handlu Emisjami (UE ETS), — znany także jako "wspólnotowy rynek uprawnień do emisji dwutlenku węgla (CO2)" lub system ETS. Jest pierwszym i największym systemem handlu emisjami CO2 na świecie. UE ETS jest dzisiaj jedynym rynkiem emisji CO2 opartym na wiążącym krajowym i regionalnym ustawodawstwie (dyrektywa ETS Unii Europejskiej). Od reformy strukturalnej dyrektywy ETS, przyjętej w Pakiecie Energetyczno-Klimatycznym 12 grudnia 2008 przez kraje Unii Europejskiej, obowiązuje zakup uprawnień do emisji CO2 (EUA) na giełdzie przez firmy przemysłu energochłonnego i wytwarzania energii elektrycznej po wykorzystaniu przyznanej puli uprawnień przyznanym Państwom Członkowskim UE.Od 2012, handel uprawnieniami do emisjami CO2 (EUA) odbywa się głównie na giełdzie ICE w Londynie i EEX we Frankfurcie. Unia Europejska jak i Państwa Członkowskie wprowadzają nowe uprawnienia na rynek emisji CO2 przez aukcje na giełdach ICE i EEX na podstawie rozporządzeń przyjetych przez Komisję Europejską. W Polsce, rejestr uprawnień do emisji CO2 jest prowadzony przez Krajowy Ośrodek Bilansowania i Zarządzania Emisjami (KOBIZE) podlegający Ministrowi Środowiska. Coral Sun Airways – jedna z dwóch linii lotniczych Kiribati (druga to Air Kiribati), utworzone w styczniu 2009. Linie, podobnie jak Air Kiribati prowadzą jedynie połączenia krajowe, obsługując wszystkie 17 portów lotniczych na Wyspach Gilberta, przy użyciu dwóch samolotów Britten-Norman Islander. Rozważa się zakup jednego z nowych, większych samolotów, zdolnych do odbywania lotów na Wyspy Feniks i Line Islands. Obecnie nie ma krajowych ani międzynarodowych lotów do tych odległych archipelagów na wschód od Wysp Gilberta. SprintAir - grupa kapitałowa skupiająca cztery spółki SprintAir SA, SprintAir Cargo Sp. z o.o., SprintAir Aviation School Sp. z o.o. oraz zarejestrowaną na Litwie UAB SprintAir Kaunas. Spółki grupy SprintAir świadczą usługi na szeroko pojętym rynku lotniczym, specjalizując się zarówno w przewozach ładunków, realizując operacje na zlecenie kontrahentów takich jak UPS, TNT oraz Poczta Polska, jak i w lotach pasażerskich o charakterze rozkładowym i czarterowym. Od czerwca 2011 r. SprintAir realizuje regularne pasażerskie połączenie lotnicze na trasie Zielona Góra - Warszawa, od listopada tego samego roku - w charakterze podwykonawcy Polskich Linii Lotniczych LOT – przewoźnik wykonuje codzienne loty z i do Bydgoszczy. W kwietniu 2013 r. rozpoczął, również na zlecenie PLL LOT, obsługiwać codzienne połączenie Warszawa - Katowice. SprintAir dysponuje flotą 15 samolotów Saab 340A (w wersji towarowej, pasażerskiej oraz QC - quick change), 2 samolotów typu Let L-410 oraz 2 samolotów szkolnych Diamond DA20 Katana. Bazą operacyjną jest Lotnisko Chopina w Warszawie.

  German Masters 2013 − szósty rankingowy turniej snookerowy w sezonie 2012/2013. Rozegrany został w dniach 30 stycznia - 3 lutego 2013 roku. Miejscem rozegrania była ponownie hala Berlin Tempodrom w stolicy Niemiec. Faza pucharowa rozgrywek Ligi Europy UEFA 2012/2013 rozpoczęła się 14 lutego 2013 i została zakończona meczem finałowym, który odbył się na Amsterdam ArenA w Amsterdamie 15 maja 2013. trofeum zdobyła Chelsea Londyn po zwycięstwie z Benficą Lizbona 2:1.

  World Open 2013 − ósmy rankingowy turniej snookerowy w sezonie 2012/2013. Rozegrany został w dniach 25 lutego - 3 marca 2013 roku w Haikou (Chiny). Masters 2013 − nierankingowy turniej snookerowy, rozegrany został w Alexandra Palace w Londynie (Anglia) w dniach 13-20 stycznia 2013 roku.

  Emirates SkyCargo - linie lotnicze cargo mające bazę w Dubaju, w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, będące częścią pasażerskich linii Emirates. Rozpoczęły działalność w 1985 roku i obsługują loty do 20 portów lotniczych w 15 krajach. Ponadto, posiadają dostęp do dodatkowych 79 portów lotniczych, obsługiwanych przez Emirates. Linie należą w całości do rządu Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Emirates SkyCargo posiadają siedem szerokokadłubowych samolotów cargo. W 2009 roku wygenerowały 17,2% dochodu linii Emirates. Welsh Open 2013 − siódmy rankingowy turniej snookerowy w sezonie 2012/2013. Rozegrany został w dniach 11 - 17 lutego 2013 roku w Newport Centre w Newport (Walia).

  Riverside South - kompleks dwóch wieżowców budowanych we wschodnim Londynie, w Wielkiej Brytanii, w kompleksie biurowym Canary Wharf. Według planów budynek będzie posiadał 45 kondygnacji, oraz około 237 metrów wysokości. Zostanie otwarty w 2013 roku.

  KASHUE: KASHUE – Krajowy Administrator Systemu Handlu Uprawnieniami do Emisji, instytucja inwentaryzująca emisje gazów cieplarnianych w Polsce zgodnie z zobowiązaniami Polski wobec UNFCCC i UE na zlecenie Ministra Środowiska. Umiejscowiona w Instytucie Ochrony Środowiska w Warszawie.

  15. ceremonia wręczenia Orłów za rok 2012 odbyła się 4 marca 2013 roku w Teatrze Narodowym w Warszawie. Ogłoszenie nominacji nastąpiło 7 lutego br. Polskie Nagrody Filmowe zostały wręczone w 18 kategoriach. Sezon 2012/2013 Pucharu Świata Juniorów w saneczkarstwie rozpoczął się 7 grudnia 2012 roku w norweskim mieście Lillehammer. Ostatnie zawody z tego cyklu zostały rozegrane 16 lutego 2013 roku na torze w Winterbergu.

  Do No Harm – amerykański dramatyczny serial telewizyjny wyprodukowany i nadawany przez telewizję NBC od 31 stycznia 2013 roku. Premierowy odcinek serialu został wyemitowany tuż po premierze Rockefeller Plaza 30. Pomysłodawcą serialu jest David Schulner. 8 lutego 2013 roku po emisji dwóch odcinków NBC ogłosiło koniec produkcji.. Stacja NBC ogłosiła, że pozostałe 11 odcinków zostaną wyemitowane od 29 czerwca 2013 roku. Liga Mistrzów UEFA (2012/2013)/Faza kwalifikacyjna: Artykuł prezentuje szczegółowe dane dotyczące rozegranych meczów mających na celu wyłonienie grupy drużyn piłkarskich, które wezmą udział w fazie grupowej Ligi Mistrzów UEFA 2012/2013.

  Zrównoważona energia – efektywność energetyczna i energia odnawialna są uznawane za dwa filary zrównoważonej polityki energetycznej. Obie strategie muszą być rozwijane równocześnie, aby stabilizować i redukować emisje dwutlenku węgla oraz innych zanieczyszczeń. Wydajne używanie energii jest kluczowe dla spowalniania wzrostu zapotrzebowania na energię, tak by rosnące dostawy czystej energii mogły powodować głębsze redukcje w wykorzystaniu paliw kopalnych. Jeśli konsumpcja energii będzie rosła zbyt szybko, rozwój energii odnawialnej nie nadąży, by osiągnąć ten cel. Analogicznie, jeśli źródła czystej energii nie staną się powszechnie dostępne, spowolniony wzrost popytu w niewystarczającym stopniu przełoży się na ograniczenie całkowitych emisji węgla; potrzebne jest także zmniejszenie udziału węgla w źródłach energii. W związku z tym zrównoważona polityka energetyczna wymaga większych zobowiązań zarówno w odniesieniu do wydajności jak i źródeł odnawialnych.

  Dodano: 15.02.2013. 11:49  


  Najnowsze