• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Europejska premiera nowego monitora Barco na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym

  03.12.2008. 17:52
  opublikowane przez: Maksymilian Gajda

  Dla radiologów, specjalistów od obrazów medycznych, personelu medycznego i nie tylko, wszechstronny 20-calowy monitor z 2 milionami pikseli, szerokimi kątami widzenia oraz technologią BLOS zapewniającą stałą jasność w całym okresie użytkowania - to charakterystyka nowego monitora medycznego LCD Barco MDRC-2120. Europejska premiera monitora miała miejsce 20 listopada br. podczas konferencji o obrazowaniu medycznym na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym.

  Urządzenie należy do rodziny nowych monitorów referencyjnych Barco i przeznaczone jest nie tylko do przeglądania zdjęć oraz trójwymiarowych wizualizacji medycznych, ale także innych niż medyczne danych i multimediów. Równie dobrze sprawdzi się w stacji diagnostycznej radiologów, co w laboratorium, na ostrym dyżurze, chirurgii, podczas intensywnej terapii, w prywatnej praktyce, czy pokoju konsultacyjnym. Monitor zgodny jest ze standardem DICOM, co gwarantuje zachowanie odpowiedniej skali szarości, lepsze odwzorowanie obrazów medycznych i co za tym idzie, zwiększa poprawność stawianych prze lekarzy diagnoz.

  Barco MDRC-2120 obsługuje rozdzielczość 1600x1200 pikseli, pionowe i poziomie kąty widzenia wynoszą 178 stopni, jasność 300 cd/m², a kontrast 700:1. Monitor wyróżnia m.in. zastosowanie technologii BLOS (Backlight Output Stabilization), która przyspiesza gotowość do pracy monitora, zapewnia stałą jasność i spójność obrazu w całym okresie użytkowania. Urządzenie ma rozwiązania zwiększające żywotność, zmniejszające zużycie energii i ułatwiające jego obsługę oraz 5-letnią gwarancję. Monitor automatycznie przechodzi w stan spoczynku, gdy nie jest używany, wyposażony jest w solidny, odporny na nadmierną eksploatację panel LCD, który można łatwo obracać w pionie i poziomie (tryb panoramiczny lub portretowy) oraz przesuwać do góry i na dół. Wraz z monitorem oferowany jest system MediCal QAWeb, oprogramowanie do dokładnej kalibracji obrazu.

  "Co wielokrotnie podkreślano na konferencji i czego przykładem jest nowy monitor, przejście na radiologię cyfrową, niezaprzeczalnie korzystniejszą dla lekarzy i pacjentów od starszej analogowej wersji, nie musi wiązać się z gigantycznymi kosztami. To inwestycja, która zaowocuje zwiększeniem efektywności leczenia, komfortu pracy lekarzy i pacjentów. Przykład placówek nie tylko z Europy Zachodniej i Stanów Zjednoczonych, ale także niektórych krajów Europy Środkowej, znacznie bardziej zaawansowanych w cyfrowej medycznej rewolucji od Polski pokazuje, że korzyści szybko zrekompensują nakłady", - podsumowuje Patrick Salenbien, Manager Emerging Markets at Barco n.v.

  Uczestnicy spotkania mieli okazję zobaczyć na żywo zdjęcia medyczne wyświetlane przy użyciu przeglądarek medycznych firmy Pixel na wielkoformatowych monitorach LCD serii HD oraz 19-calowym monitorze przeznaczonym na salę operacyjną. Oprócz monitorów Barco, swoje nowości pokazała firma NEC. Wśród nich znalazły się m.in. para monitorów medycznych do cyfrowej mammografii 5MP, para monitorów monochromatycznych 3MP, przeglądowe monitory serii 90 skalibrowane według standardu DICOM. Ponadto duży ekran do sali operacyjnej NEC MultiSync 4020, wielkoformatowy ekran DICOM-owy - NEC Multeos oraz DICOM-owe projektory medyczne NEC-a serii NP - NP3151, NP901, NP905.

  Spośród zaprezentowanych technologii na uwagę zwracał monitor Barco Coronis Fusion 6MP (widoczny na zdjęciu obok), pierwszy na świecie 30-sto calowy diagnostyczny, kolorowy monitor LCD obsługujący rozdzielczość 3280 x 2048, gwarantującą 6 milionów pikseli. Urządzenie, dedykowane w szczególności do systemów archiwizowania i transmisji obrazów (PACS), pozwala na analizę z największa dokładnością zdjęć CT, MR, echo czy też klisz radiologicznych, znacznie ułatwiając pracę m.in. radiologom i rentgenelogom. Dzięki wykorzystaniu najnowszej wersji zaawansowanej technologii LCD - In-Plane Switching - IPS-Pro (odmiany TFT LCD, charakteryzującej się równoległym ułożeniem ciekłych kryształów w jednej płaszczyźnie w komórkach ekranu), umożliwił wygenerowanie o ok. 50 proc. wyższego kontrastu i jasności, niż dotychczasowe rozwiązania, zapewniając większe kąty widzenia i żywsze kolory.

  Konferencja o najnowszych trendach technologicznych i prawnych w obrazowaniu medycznym, była szansą na wymianę poglądów z wybitnymi postaciami polskiej radiologii. Spotkanie miało na celu uświadomienie praktykom medycyny korzyści z użycia najnowszych rozwiązań teleinformatycznych. Lekarze radiolodzy, specjaliści od obrazowania i przedstawiciele firm zajmujących się sprzedażą i integracją rozwiązań z dziedziny medycyny cyfrowej, oprócz najnowszych technologii, mogli zapoznać się także z prawnymi aspektami inwestowania w zaawansowany sprzęt do obrazowania medycznego.

  Organizatorami wykładów byli: II Zakład Radiologii Klinicznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego - Pracownia MR Laboratorium Obrazowania Biologicznego i Medycznego CZT BIM, specjalizowany dystrybutor rozwiązań IT Veracomp SA, oraz wiodący na świecie producenci monitorów medycznych Barco i NEC Display Solutions. W spotkaniu uczestniczyli również firma Pixel Technology, producent oprogramowania oraz firma Timko, producent mammografów. Głównym patronem medialnym była Openmedica.pl, pozostałymi zaś Medicina Futura, PrawoiMedycyna.pl, Servis.pl, oraz Wydawnictwo Termedia.

  Czy wiesz że...? (wersja beta)

  Dodano: 03.12.2008. 17:52  


  Najnowsze