• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Europejskie inicjatywy w środowisku morskim - przyszłe możliwości, technologie i synergie cywilno-wojskowe, Nikozja, Cypr

  05.07.2012. 15:49
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  W dniach 18 - 19 października 2012 r. w Nikozji, Cypr, odbędzie się wydarzenie pt. "Europejskie inicjatywy w środowisku morskim - przyszłe możliwości, technologie i synergie cywilno-wojskowe" (European initiatives in the maritime environment - future capabilities, technologies and civil-military synergies).

  Konferencja poświęcona będzie promowaniu inicjatyw europejskich w środowisku morskim, kontynuowaniu bieżących działań na rzecz zintegrowanego monitoringu morskiego oraz szerszym zagadnieniom morskim. Dyskusje skoncentrują się na potrzebie europejskiego podejścia oraz na identyfikacji synergii cywilno-wojskowych. W programie znajdą się również aktualne zagadnienia dotyczące potencjału oraz kwestii badawczo-technologicznych, a także sposobu wspierania potencjału europejskiego przez przemysł okrętowy.

  Za: CORDIS

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Kościół Najświętszego Serca Jezusa w Bukowie Morskim – kościół parafialny w Bukowie Morskim. Świątynia należy do parafii polskokatolickiej w Bukowie Morskim. Znajduje się na liście Europejskiego Szlaku Cystersów. Osady morskie - są to utwory powstałe na powierzchni Ziemi, w środowisku morskim, w wyniku nagromadzenia materiału organicznego lub skalnego przez różne czynniki. Autonomiczny pojazd podwodny – autonomiczny robot poruszający się pod wodą, znany także pod nazwą Unmanned Undersea Vehicles (UUV) oraz Autonomous Underwater Vehicle (AUV). Wyposażony w systemy umożliwiające mu samodzielne poruszanie się w środowisku wodnym bez ingerencji człowieka jest wykorzystywany w przemyśle morskim, badaniach naukowych i przez wojsko.

  Traktat gwarancyjny – jedno z porozumień podpisanych w 1959 po negocjacjach brytyjsko-grecko-tureckich dotyczących przyszłości Cypru, regulujący kształt przyszłego niepodległego państwa cypryjskiego oraz gwarantujący jego suwerenność. Osady litoralne – osady powstałe w środowisku morskim na głębokości do 60 m., w bezpośrednim sąsiedztwie brzegu morskiego. W strefie tej tworzą się głównie osady pochodzenia mechanicznego: piaski, żwiry.

  Otwarty Uniwersytet Cypru (gr. Ανοικτό Πανεπιστήμιο Κύπρου tur: Kıbrıs Açık Üniversitesi) – państwowy uniwersytet na Cyprze, mający swoją siedzibę w Nikozji, stolicy wyspy. Zgodnie z ideą "Otwartego Uniwersytetu" poświęcony jest wyłącznie zagadnieniom kształcenia ustawicznego oraz kształcenia na odległość. Andreas Pitsillides, gr. Αντρέας Πιτσιλλίδης (ur. 7 sierpnia 1962 w Nikozji) – cypryjski polityk, teolog, wykładowca akademicki, od 2013 poseł do Parlamentu Europejskiego.

  Andreas Pitsilidis, gr. Ανδρέας Πιτσιλλίδης (ur. 9 czerwca 1977 w Nikozji) – cypryjski polityk, teolog, wykładowca akademicki, poseł do Parlamentu Europejskiego VII kadencji. Antoni Grocholski (1767-1808), herbu Syrokomla – komisarz Komisji Porządkowej Cywilno-Wojskowej województwa bracławskiego, rotmistrz Kawalerii Narodowej w 1789 roku, członek konfederacji targowickiej w 1792 roku.

  Wilcze stado (ang.: wolfpack, niem.: das Wolfsrudel) – termin określający taktykę działań zespołów okrętów podwodnych przeciwko morskim jednostkom pływającym przeciwnika, w tym konwojom morskim, stosowaną w czasie II wojny światowej przez niemieckie U-Booty podczas bitwy o Atlantyk oraz przez flotę podwodną USA przeciwko japońskiej żegludze na Pacyfiku.

  Komisje Porządkowe Cywilno-Wojskowe – kolegialne organ administracji terenowej (o charakterze samorządowym) w Rzeczypospolitej.

  Eleni Mawru, Eleni Mavrou (gr. Ελένη Μαύρου) (ur. 1961 w Kirenii) – polityk cypryjski, w latach 2001–2006 deputowana do Izby Reprezentantów, a w roku 2004 deputowana do Parlamentu Europejskiego, od 2 stycznia 2007 roku burmistrz Nikozji, pierwsza w historii burmistrz Nikozji płci żeńskiej, członek Postępowej Partii Ludzi Pracy.

  Dodano: 05.07.2012. 15:49  


  Najnowsze