• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ferie na Islandii w Poznaniu

  21.01.2010. 01:14
  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak

  Muzeum Archeologiczne w Poznaniu organizuje 23 stycznia warsztaty i zajęcia o Islandii. Tego dnia będzie można zobaczyć m.in. pokazy walk wikingów i zagrać w tradycyjne islandzkie gry.

  Wątpliwości czy kultura islandzka jest kulturą skandynawską rozwieje Włodzimierz Pessel z Uniwersytetu Warszawskiego, a o mitach i magii dawnej Islandii opowie Leszek Gardeła z Uniwersytetu w Aberdeen w Szkocji. Później odbędzie się wykład o kinie islandzkim oraz pokaz filmów "Dialog" i "Kierunek: Islandia".

  W czasie dnia "Ferii na Islandii" dzieci będą mogły wziąć udział w warsztatach o Islandii: zobaczyć z bliska uzbrojenie, a także zagrać w tradycyjne gry islandzkie. Zapisy na te warsztaty ruszają 22 stycznia. Chęć udziału można zgłaszać telefonicznie lub w kasie Muzeum Archeologicznego.

  Sobotnia impreza odbędzie się w godz. 12.00-19.00.

  Dzień z Islandią towarzyszy wystawie "Skarby wieków średnich", na której prezentowana będzie średniowieczna biżuteria pochodzącą ze zbiorów Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie. Można będzie na niej podziwiać ponad 1000 przepięknych przedmiotów wykonanych ze złota, srebra, brązu i miedzi. Wystawa będzie czynna od 21 stycznia do 9 marca.

  Źródło:
  PAP - Nauka w Polsce

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Reprezentacja Islandii w futsalu – zespół futsalowy, biorący udział w imieniu Islandii w meczach i sportowych imprezach międzynarodowych, powoływany przez selekcjonera, w którym mogą występować wyłącznie zawodnicy posiadający obywatelstwo islandzkie. Za jego funkcjonowanie odpowiedzialny jest Knattspyrnusamband Íslands. Kościół Islandii (isl.: Þjóðkirkjan), Ewangelicko-Luterański Kościół Islandii, Narodowy Kościół Islandii) – luterańska wspólnota religijna obejmująca większość mieszkańców Islandii, jednocześnie kościół narodowy i kościół państwowy Islandii. Na czele Kościoła stoi biskup Islandii, który rezyduje w Reykjaviku. Obecnie jest nim Agnes M. Sigurðardóttir. Kościół w Víðimýri (isl. Víðimýrarkirkja) – kryta darnią świątynia z XIX wieku, znajdująca się we wsi Víðimýri, w pobliżu Varmahlíð w północnej Islandii. Jest jednym z pięciu ocalałych na Islandii kościołów krytych darnią. Dzięki zachowaniu pierwotnej konstrukcji uważana jest za najcenniejszy obiekt XIX-wiecznej architektury islandzkiej. Kościół znajduje się pod opieką Narodowego Muzeum Islandii i został zgłoszony do wpisania na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

  Reprezentacja Islandii w piłce nożnej mężczyzn jest drużyną występującą jako przedstawiciele Islandii w tym sporcie. Mogą grać w niej jedynie osoby posiadające obywatelstwo Islandii. Organizacją odpowiedzialną za kadrę narodową jest Knattspyrnusamband Íslands (KSÍ, pol. Federacja Piłkarska Islandii). Stadionem narodowym reprezentacji jest Laugardalsvöllur w mieście Reykjavík, stolicy wyspy, mieści około 15 000 osób. Varmaland (isl. Ciepło Ziemi) - wieś w Islandii, ok. 100 km na północ od Reykjavíku. Znany jako ośrodek lokalnej turystyki oraz ekologicznej produkcji warzyw, roślin i kwiatów. Są one uprawiane w szklarniach, które korzystają z pobliskich źródeł termalnych i gejzerów. Energię geotermalną wykorzystuje się też jako źródło energii elektrycznej. W wsi występuje zjawisko dnia i nocy polarnej.

  Reprezentacja Islandii w piłce ręcznej kobiet – narodowy zespół piłkarek ręcznych Islandii. Reprezentuje swój kraj w rozgrywkach międzynarodowych. Trenerem jest Júlíus Jónasson. Reprezentację Islandii na Zimowych Igrzyskach Paraolimpijskich 2010 będzie reprezentować jedna zawodniczka, startująca w narciarstwie alpejskim.

  Wybory parlamentarne na Islandii odbyły się 30 czerwca 1946. Były to pierwsze wybory po przyjęciu nowej konstytucji i przekształceniu Islandii w republikę. Eyrarbakki – rybacka miejscowość położona w południowej Islandii, obecnie zamieszkana przez około 577 osób. Od XII w. było to jedno z największych miast Islandii. Dziś miejscowość rozwija się znacznie wolniej niż dawniej. W Eyrarbakki urodził się Bjarni Herjólfsson, pierwszy Europejczyk, który zobaczył lądy Ameryki Północnej.

  Partia Niepodległości (isl. Sjálfstæðisflokkurinn) – islandzka centroprawicowa partia polityczna. Powstała w 1929 z połączenia Partii Liberalnej i Partii Konserwatywnej. Jest zwolenniczką obecności Islandii w NATO, za to sprzeciwia się wejściu Islandii do Unii Europejskiej.

  Reprezentacja Islandii w piłce ręcznej mężczyzn to narodowy zespół piłkarzy ręcznych Islandii. Reprezentuje swój kraj w rozgrywkach międzynarodowych.

  Marteinn Geirsson (ur. 11 lutego 1951) – piłkarz islandzki grający na pozycji obrońcy. W swojej karierze rozegrał 67 meczów w reprezentacji Islandii i strzelił w nich 5 goli. Jest ojcem Pétura Marteinssona, także piłkarza i reprezentanta Islandii. Muzeum Zalewu Wiślanego w Kątach Rybackich – to najmłodszy z oddziałów Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku. Muzeum na swoich wystawach prezentuje historię szkutnictwa i rybołówstwa nad Zalewem Wiślanym. Do najciekawszych eksponatów muzeum należy oryginalny, w pełni wyposażony warsztat szkutniczy rodziny Schmidtów z miejscowości Łaszka k. Sztutowa oraz barkas - jednostka o napędzie żaglowym wykorzystywana do połowów jeszcze w latach 60. ubiegłego wieku. W muzeum można zobaczyć także tradycyjne łodzie rybackie z okolic Zalewu, a także unikatowy ślizg lodowy Ludowy 8 - zwany także od nazwiska konstruktora Weilandem. Muzeum znajduję się przy ulicy Rybackiej.

  Sezon NHL 2013/2014 będzie 96. sezonem gry National Hockey League, a 97. jej działalności. Pierwsze mecze sezonu odbędą się 1 października 2013 roku. W tym dniu odbędzie się trzy spotkania. Drugi sezon z rzędu nie odbędą się spotkania w Europie, również NHL All-Star Game nie odbędzie się w zamian zawodnicy ligi NHL będą uczestniczyć w turnieju olimpijskim w Soczi. Hokeiści wrócą na tafle w Ameryce 26 lutego. 1 stycznia odbędzie się NHL Winter Classic, który został przełożony z powodu lokautu. Dodatkowo obędzie się jeszcze pięć innych spotkań na otwartych stadionach w ramach NHL Stadium Series oraz Heritage Classic. Sezon zasadniczy zakończy się 13 kwietnia 2013 roku. Tour de France 2014 będzie 101 edycją wyścigu. Odbędzie się między 5 a 27 lipca 2014 roku. Będzie składać się z 21 etapów. Wyścig rozpocznie się w Wielkiej Brytanii, gdzie rozegrane zostaną pierwsze trzy etapy.

  Korona islandzka (isl. l.poj. króna, l.mn. krónur) − jednostka monetarna Islandii, dzieli się na 100 aurar. Kod ISO korony islandzkiej to ISK. Na samej Islandii używa się również skrótu IKR lub KR.

  Dodano: 21.01.2010. 01:14  


  Najnowsze