• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ferie w warszawskim ZOO

  31.01.2010. 17:30
  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak

  Wiele tajemnic zwierząt zdradzą młodzieży pracownicy Warszawskiego Ogrodu Zoologicznego, który podczas ferii zimowych otwiera specjalne infopunkty. Od 1-14 lutego, w ramach akcji edukacyjnej, goście ZOO będą mogli wziąć udział w warsztatach plastycznych i konkursie fotograficznym, w którym nagrodą jest roczny bilet wstępu do ZOO dla dwóch osób.

  Jak informują organizatorzy "Ferii z ZOO", pracownicy będą do dyspozycji zwiedzających w dni powszednie od godz. 10.00 do godz. 13.00. Do końca lutego wszystkie grupy zorganizowane, odwiedzające warszawskie ZOO w dni powszednie otrzymają 50 proc. zniżkę na bilety wstępu, a jeden opiekun na dziesięcioro dzieci zostanie wpuszczony bezpłatnie.

  W ptaszarni będzie można się dowiedzieć wszystkiego o jej mieszkańcach, porozmawiać z papugą o imieniu Edek, obejrzeć kolekcję jaj i uzyskać fachowe porady na temat hodowli i opieki nad ptakami. W herpetarium, czyli w pawilonie z gadami, zostanie zorganizowane spotkanie "oko w oko" z egzotycznymi wężami, jaszczurkami i popularnymi wśród hodowców żółwiami. Będzie nawet okazja, by pogłaskać zwierzęta. Amatorzy bezkręgowców będą mogli zaspokoić swoją ciekawość w insektarium, gdzie pod okiem opiekuna będą się mogli przyjrzeć dokładnie ptasznikom, wijom olbrzymim, karaczanom i patyczakom.

  W słoniarni lub pawilonie dla małp człekokształtnych odbędą się warsztaty plastyczne. Wszystkie prace będą na bieżąco eksponowane na mini wernisażu w hallu głównym słoniarni.

  Organizowany równolegle konkurs "Zima w ZOO" ma zachęcić wszystkich do odwiedzania ogrodu - bez względu na porę roku i ukazać jego zimowe oblicza. Oprócz prawa do darmowego wstępu dla dwóch osób, w konkursie można będzie wygrać zwiedzanie ZOO "od kuchni" w pięcioosobowej grupie i zestaw prezentów. Prace mogą zostać opublikowane na wystawie.

  Zdjęcia przedstawiające Warszawski Ogród Zoologiczny w zimowej scenerii może wykonać każdy. W jury zasiądą: wicedyrektor ZOO Ewa Zbonikowska, kierownik Działu Dydaktycznego Agata Borucka oraz fotograf Ewa Ziółkowska. Prace można składać do 28 lutego w Dziale Dydaktycznym ZOO lub na portierni.

  Źródło:
  PAP - Nauka w Polsce

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  60. Konkurs Piosenki Eurowizji 2015 zostanie zorganizowany w 2015 roku przez austriackiego nadawcę publicznego Österreichischer Rundfunk (ORF), dzięki wygranej austriackiej reprezentantki, Conchity Wurst, z utworem „Rise Like a Phoenix” podczas konkursu w 2014 roku. Będzie to drugi konkurs organizowany przez Austrię, po konkursie w 1967 roku. Organizatorzy nie zdecydowali jeszcze, gdzie odbędą się koncerty konkursowe – o prawo do organizacji stara się siedem austriackich miast. Chociaż początkowo ogłoszono, że konkurs odbędzie się 12, 14 i 16 maja, w informacji dla potencjalnych gospodarzy telewizja ORF zasugerowała, że koncerty odbędą się tydzień później, tj. 19, 21 i 23 maja. Tuzinka - młoda słonica azjatycka, ulubienica warszawiaków, dwunasty słoń urodzony w warunkach ogrodu zoologicznego. Przyszła na świat w 1937 roku w Warszawie, zmarła w 1944 w Niemczech. Jej matką była urodzona dziko słonica Kasia, a ojcem, również dziki, Jaś. Te trzy słonie były chlubą zoo w Warszawie w okresie tuż przed wojną; dyrektorem ogrodu był wówczas Jan Żabiński. W pierwszych miesiącach wojny słonicę wywieziono z Polski, podobnie jak wiele innych zwierząt z warszawskiego zoo. Matka Tuzinki zginęła od bomby we wrześniu 1939 a ojciec został zastrzelony przez personel ogrodu wraz z innymi groźnymi zwierzętami w celu uniknięcia niebezpieczeństwa wydostania się ich na wolność podczas działań wojennych. Po przeczytaniu dyskusji do pierwszych dwóch wersji doszedłem do wniosku, że nie ma sensu próbować wprowadzić niczego nowego w tej propozycji, bo to wywoła zbyt wiele kontrowersji. Zamiast tego proponuję po prostu opisać praktykę, i nic więcej --> stąd myślę, że można by sobie podarować podpisy adminów zgadzających się na dłuższą blokadę. Zresztą była sonda (na okoliczność wersji Nuxa), która pomysł raczej odrzuciła. Ta wersja zasad ma, moim zdaniem, przede wszystkim przejść (Lcamtuf w głosowaniu do 1 wersji mówił chyba ironicznie o roku 2011...), bo dopiero wtedy będzie podstawa do prowadzenia dyskusji na temat ewentualnych zmian. Tak długo, jak długo nie będzie ustalonych zasad, żadne zmiany nie będą mogły się udać, bo nawet, jeżeli zostanie w Barze (w co wątpię) ustalony jakiś konsensus, i tak nie będzie on musiał być przestrzegany. Co innego, jeśliby dyskusja na temat zmiany istniejących zasad zakończyła się powodzeniem - wtedy rezultat zostałby wprowadzony w życie. Na razie obowiązuje prawo zwyczajowe, i trzeba je po prostu spisać.

  Ogród zoologiczny w Opolu – teren ogrodu zlokalizowany jest na Wyspie Bolko, zajmując powierzchnię 20 ha. Znajduje się w nim ponad 1000 zwierząt reprezentujących 227 gatunków (89 gatunków ptaków, 73 gatunki ssaków, 43 gatunki bezkręgowców, po 11 gatunków gadów i płazów), w tym 3 goryle nizinne oraz 4 uchatki kalifornijskie. Zoo posiadało trzy uchatki kalifornijskie, ale w kwietniu 2008 dwie nagle padły. Prawdopodobną przyczyną mogły być zjadane przedmioty rzucane na wybieg uchatek przez zwiedzających. Wstęga Bollingera to narzędzie analizy technicznej wynalezione przez Johna Bollingera na początku lat 80. XX wieku. Powstała ona na podstawie obserwacji, że zmienność cen jest dynamiczna, a nie statyczna. Zadaniem wstęg jest określanie względnych dołków i szczytów cenowych. Czyli według definicji cena osiąga szczyt przy górnej wstędze, a dołek przy dolnej.

  Blog Roku – konkurs organizowany od 2005 roku przez portal Onet.pl, mający na celu wyłonienie najlepszego polskojęzycznego blogu. Początkowo mogli w nim uczestniczyć tylko blogerzy z platformy Blog.onet.pl, od III edycji z 2007 roku konkurs został otwarty na całą polską blogosferę. W konkursie Blog Roku mogą wziąć udział wszyscy blogerzy, bez względu na to w jakiej domenie prowadzą swój blog. Wyboru dokonują zarówno członkowie specjalnie powołanej Kapituły Konkursu, jak i internauci. W każdej z czterech dotychczasowych edycji w jury zasiadały osobowości ze świata kultury i mediów. Park safari – rodzaj ogrodu zoologicznego, komercyjnie prowadzona atrakcja turystyczna. W przeciwieństwie do ogrodu zoologicznego, zwierzęta nie są umieszczone w klatkach, lecz poruszają się swobodnie w wydzielonych dla nich strefach. Goście, będąc w samochodzie lub autobusie, oglądają przedstawicieli różnych gatunków z bliska.

  Egzotarium – pomieszczenie, w którym przetrzymuje się zwierzęta i rośliny egzotyczne. Może pełnić wiele funkcji, najczęściej pełni funkcje edukacyjne i demonstracyjne dla zwiedzających (podobnie jak ogród zoologiczny czy aquarium). Niekiedy może także pełnić funkcję schroniska dla zwierząt egzotycznych czy centrum rehabilitacji gadów i płazów egzotycznych. Ogrodzenie – otoczenie działki lub terenu za pomocą urządzenia ochronnego (płotu, muru, żywopłotu itp.) mające na celu ochronę przed dostępem osób trzecich lub zwierząt niemających prawa wstępu, gdy wstęp może stanowić dla nich zagrożenie lub gdy mogą wyrządzić na terenie szkody materialne.

  Ogród Zoologiczny w Ostrawie – ogród zoologiczny usytuowany w płd.-wsch. części Ostrawy. Głównym celem ogrodu jest ratowanie ginących gatunków. W tym celu uczestniczy w europejskich programach ochrony, takich jak EEP i ESB.

  Turniej olimpijski w hokeju na lodzie kobiet podczas XXII Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Soczi będzie piątą edycją w historii i odbędzie się w dniach od 8 do 20 lutego 2014 roku. Do rywalizacji przystąpi 8 drużyn, podzielonych na dwie grupy. Turniej obejmować będzie dwadzieścia dwa spotkania: 12 w fazie grupowej, 4 w spotkaniach o miejsca 5-8, dwa ćwierćfinały, dwa półfinały oraz po jednym meczu o brązowy oraz złoty medal. W fazie grupowej zmagania toczyły się systemem kołowym (tj. każdy z każdym, po jednym meczu). Po zakończeniu tego poziomu rozgrywek rozpocznie się decydująca faza pucharowa. W ćwierćfinałach zagrają ze sobą zespoły z miejsc 3-4 grupy A oraz 1-2 grupy B. Zwycięzcy tych spotkań spotkają się w półfinałach z dwoma najlepszymi zespołami z grupy A. W spotkaniach decydujących o kolejnych miejscach uczestniczyć będą dwa najgorsze zespoły grupy B oraz drużyny, które przegrają w ćwierćfinale.

  Square Kilometre Array (SKA) – planowana sieć radioteleskopów o całkowitej powierzchni jednego kilometra kwadratowego. Będzie działać w zakresie częstotliwości od 70 MHz do 10 GHz oraz będzie 50 razy bardziej czuła niż jakikolwiek dzisiejszy radioteleskop. Będzie to wymagało bardzo wydajnych centralnych silników obliczeniowych, a także długodystansowych połączeń o przepustowości dziesięciokrotnie większej od dzisiejszego światowego ruchu internetowego. Dzięki temu będzie można badać niebo ponad dziesięć tysięcy razy szybciej niż obecnie. Sieć SKA zostanie zbudowana na półkuli południowej w Republice Południowej Afryki i Australii, gdzie obserwacja naszej galaktyki, Drogi Mlecznej jest najprostsza i gdzie emisja interferencji elektromagnetycznej jest najmniejsza. Budowa SKA ma się rozpocząć w 2016 roku, zakończyć w 2024 roku, a w międzyczasie, w 2020 roku mają zostać przeprowadzone pierwsze obserwacje. Budżet przedsięwzięcia to 1,5 mld euro. Udział państw w Konkursie Piosenki Eurowizji: Udział w Konkursie Piosenki Eurowizji bierze pięćdziesiąt jeden państw. Spośród nich tylko 26 wygrało konkurs. Państwa, które biorą udział w konkursie, należą do European Broadcasting Union (EBU).

  Paris Museum Pass to imienna karta wstępu uprawniająca do bezpłatnego, nieograniczonego oraz bezpośredniego zwiedzania ponad 60 muzeów i zabytków na terenie Paryża oraz w jego okolicach. Posiadacz karty może wchodzić bez kolejki, nieograniczoną ilość razy, nie tracąc czasu na stanie w kolejce do kasy oraz oszczędzając kilkadziesiąt euro na biletach. Wyjątek stanowi jedynie zwiedzanie pałacu w Wersalu, które może odbyć się tylko raz ze względu na ograniczoną ilość zwiedzających. Wstążka św. Jerzego (ros. Георгиевская ленточка, Gieorgijewskaja lentoczka) – społeczna akcja, mająca na celu upamiętnienie i uczczenie bohaterów Dnia Zwycięstwa 9 maja 1945 roku. Akcja polega na noszeniu i umieszczaniu na widocznym miejscu symbolicznych wstążek. Symbol akcji jest miniaturową repliką tradycyjnej Wstęgi św. Jerzego.

  Leśny Ogród Botaniczny "Marszewo" – ogród botaniczny działający na gruntach w zarządzie Nadleśnictwa Gdańsk przy Ośrodku Edukacji Leśnej w Marszewie w Gdyni. Zezwolenie na działalność tej placówki wydane zostało 4 sierpnia 2010 roku. Ogród wyznaczony został na powierzchni 49,69 ha. Koncepcja ogrodu opracowana została na zlecenie Nadleśnictwa Gdańsk przez pracowników naukowych Uniwersytetu Gdańskiego. Z licznych kolekcji tematycznych roślin, jako pierwszy powstał sad starych odmian drzew owocowych. W młodej placówce bezpłatnie realizowana jest edukacja przyrodnicza na leśnej ścieżce przyrodniczej i w interaktywnej sali edukacyjnej. Polsko-Niemiecka Nagroda Dziennikarska im. Tadeusza Mazowieckiego − nagroda przyznawana od 1998 roku w kategoriach prasa, radio i telewizja za najlepsze prace dziennikarskie, które w obiektywny i rzetelny sposób informują o kraju sąsiada i które zostały opublikowane – ukazały się drukiem, zostały wyemitowane bądź udostępnione w Internecie – między 1 stycznia a 31 grudnia roku poprzedzającego wręczenie nagrody. Nagrodzone zostaną prace w kategoriach prasa, radio, telewizja. Laureaci otrzymają trzy równorzędne nagrody w wysokości 5 000 euro.

  Monochromatyczność (mono – jeden, chroma – kolor) określenie promieniowania elektromagnetycznego złożonego z dokładnie jednej częstotliwości (długości fali). W rzeczywistości tak dokładnego promieniowania uzyskać nie można (widmo nigdy nie będzie dokładnie jednym prążkiem).

  Dodano: 31.01.2010. 17:30  


  Najnowsze