• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Filozofowie o dialektyce samotności i wspolnotowości

  09.06.2010. 06:19
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Instytut Filozofii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Zakład Filozofii Chrześcijańskiej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz toruński oddział Polskiego Towarzystwa Filozoficznego zapraszają w dniach 10 - 11 czerwca na konferencje naukową ,,Dialektyka samotności i wspólnotowości".


  Uczestnicy konferencji będą dyskutować m.in. na następujące tematy: samotność czy wspólnota - czy to dobra alternatywa? Czy istotnie samotność jest klęską człowieka? Czy każda postać wspólnoty i nastawień wspólnotowych istotnie wyzwala z samotności? Czy bycie sobą (autentyczność) możliwe jest tylko w samotności, czy raczej we wspólnocie, a może kształtuje się na ich przecięciu? Czy życie w samotności fałszuje i wypacza ludzką egzystencję, czy też fałsz ów i wypaczenia pochodzą z życia wspólnotowego?

  Dyskusja odbędzie się w Hotelu Uniwersyteckim. Początek o godz. 12.00. ESZ

  PAP - Nauka w Polsce

  bsz


  Czy wiesz ĹĽe...? (beta)
  Samotność we dwoje - polski film psychologiczny z 1968 roku na podstawie opowiadania Karola Ludwika Konińskiego Straszny czwartek w domu pastora. Samotność – zjawisko subiektywnie odczuwane, stan emocjonalny człowieka wynikający najczęściej z braku pozytywnych relacji z innymi osobami. Często ma wydźwięk negatywny. Opowiem Wam Jej historię − trzeci singiel promujący płytę Łez pt. W związku z samotnością. Do utworu nakręcono teledysk koncertowy.

  Niebieska sukienka − czwarty singiel promujący drugi studyjny album Łez pt. W związku z samotnością. Utwór stał się radiowym przebojem. Nakręcono do niego teledysk, który znalazł się na koncertowym DVD zespołu. Nie czekaj na jutro – czwarta płyta zespołu Łzy, wydana 5 czerwca 2003 roku. Jest drugą, obok W związku z samotnością, która osiągnęła największą sprzedaż ze wszystkich wydawnictw zespołu.

  Komora ciszy - komora dźwiękoszczelna wykorzystywana do badań przyszłych astronautów na odporność na klaustrofobię, samotność oraz uwięzienie. Komora ma ściany, sufit i podłogę wyłożone materiałami pochłaniającymi dźwięki. Samotność liczb pierwszych (wł. La solitudine dei numeri primi, ang. The Solitude of Prime Numbers) – włosko-francusko-niemiecki film dramatyczny z 2010 roku w reżyserii Saverio Costanzo oraz powstały na podstawie powieści Paolo Giordano Samotność liczb pierwszych. Wyprodukowany przez włoskie studio Medusa Film. W filmie występują Alba Rohrwacher, Luca Marinelli i Isabella Rossellini. Film był nominowany do nagrody Złotego Lwa na 67. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji.

  Sound Of Solitude - dwudziesty pierwszy singel Myslovitz (pierwszy z albumu Korova Milky Bar (ang.)), wydany w kwietniu 2003. Jest to singel Długość dźwięku samotności w wersji anglojęzycznej. S@motność w sieci (znana także jako Samotność w sieci oraz S@motność w sieci. Tryptyk) – powieść miłosna autorstwa Janusza Leona Wiśniewskiego wydana 5 września 2001 roku przez wydawnictwo Prószyński i S-ka oraz Wydawnictwo Czarne. Dwa lata później pojawiła się S@motność w sieci. Tryptyk – specjalna wersja książki z komentarzami autora i fanów oraz z postepilogiem.

  Dawca nasienia (także dawca spermy) – mężczyzna, który oddaje próbkę swojej spermy celem wykorzystania zawartych w niej plemników do zapłodnienia metodą in vitro bądź inseminacji domacicznej komórek jajowych kobiety, która nie może (niepłodność) bądź nie ma z kim (samotność) począć dziecka. Pojęcie to może także opisywać mężczyznę zgadzającego się na stosunek z samotną, obcą mu kobietą zamierzającą począć, urodzić i wychować dziecko bez jego udziału. Mężczyzna taki jest odpowiednikiem matki zastępczej.

  Srebrne i czarne – uważany za najlepszy tom poezji autorstwa Jana Lechonia. Jego sukces został uwieńczony nagrodą Polskiego Towarzystwa Wydawców. Tematyką zupełnie się różni od poprzedniego tomu Karmazynowy poemat. Podejmuje tematykę samotności, miłości, śmierci i tragizmu życia ludzkiego.

  Sir Thomas Daniel "Tom" Courtenay (ur. 25 lutego 1937 w Kingston upon Hull w Anglii) – angielski aktor. Sławę przyniosły mu role Colina Smitha w filmie Samotność długodystansowca (1962) i Paszy Antipowa w filmie Doktor Żywago (1965). W lutym 2001 Królowa Elżbieta II nadała aktorowi szlachectwo za 40 lat pracy w kinie i teatrze. Jest doktorem honoris causa Uniwersytetu w Hull . W 1992 roku zagrał polskiego antropologa Bronisława Malinowskiego w serialu Kroniki młodego Indiany Jonesa. Konstanty wraca do domu - komiks internetowy autorstwa Katarzyny "Panny N." Witerscheim, pierwotnie opowiadający historię tytułowego powrotu. W metaforyczny sposób pokazuje oderwanie od rzeczywistości, wyobcowanie, samotność i inne patologie i problemy współczesnych społeczeństw.

  Quirkyalone - pochodzący z języka angielskiego neologizm określający osobę żyjącą w pojedynkę i przedkładającą taki rodzaj życia, nad szukanie partnera tylko po to, aby żyć w związku i uniknąć samotności. Jednocześnie jednak taka osoba nie ma nic przeciwko stałym i sformalizowanym związkom. Anachoretyzm (z stgr. ἀναχωρέω anachoreo – „oddalam się, odchodzę”) – forma religijności znana w chrześcijaństwie, judaizmie, hinduizmie, buddyzmie oraz islamie. Anachoreta udaje się w odosobnienie, by pędzić ascetyczne życie w samotności, modląc się, umartwiając i kontemplując.

  Layne Staley, właśc. Layne Thomas Staley (ur. 22 sierpnia 1967 w Kirkland, zm. 5 kwietnia 2002 w Seattle) – amerykański muzyk, kompozytor, wokalista i autor tekstów. Przez niemalże cały okres swojej działalności muzycznej związany z grupą Alice in Chains, której był współzałożycielem. Znany z szerokiej skali głosu, która wynosiła do 3,5 oktawy. Teksty pisane przez Staleya często miały charakter dekadencki, melancholijny, przez co były określane mianem „mrocznych”, gdyż poruszały takie wątki jak ból, depresja, samobójstwo, samotność czy uzależnienie. Bananowa masakra - masakra pracowników firmy United Fruit Company, która miała miejsce 6 grudnia 1928 r. w mieście Ciénaga w Kolumbii. Nieznana do dziś liczba osób została zabita (przypuszczalnie od 47 do 2000), po wysłaniu przed rząd wojsk, aby zakończyć miesięczny strajk zorganizowany przez związek pracowniczy, w celu zapewnienia lepszych warunków pracy. Rząd USA zagroził zbrojną interwencją marynarki, w przypadku niewywiązania się rządu kolumbijskiego z ochrony interesów firmy United Fruit. Gabriel García Márquez napisał powieść Sto lat samotności, która luźno nawiązywała do tych tragicznych wydarzeń, podobnie jak Álvaro Cepeda Samudio w swojej powieści La casa grande.

  Fuga mundi - pojęcie używane w teologii życia zakonnego oznaczające "oderwanie od świata" poprzez nawrócenie i dobrowolne przyjęcie postawy samotności, wyrzeczenia i modlitwy. Pojęcie "Fuga mundi" często rozumiane jest błędnie jako ucieczka od świata albo nawet pogarda dla świata. Jar of Flies – trzeci minialbum amerykańskiej grupy muzycznej Alice in Chains, wydany 25 stycznia 1994 roku. Wydawnictwo ukazało się nakładem wytwórni fonograficznej Columbia. Album Jar of Flies jest swego rodzaju kontynuacją akustycznego i melancholijnego brzmienia z płyty Sap, choć zawiera nieco więcej partii gitar elektrycznych. Album wypełniło łącznie siedem kompozycji, utrzymanych w stylistyce rocka alternatywnego oraz elementów blues rocka. Głównym autorem tekstów został wokalista grupy Layne Staley, który napisał 4 z 7 kompozycji. Teksty pisane przez wokalistę mają w głównej mierze charakter przygnębienia, opowiadają o samotności, śmierci, poczuciu zdrady. Reszta utworów jest autorstwa gitarzysty Jerry’ego Cantrella. Album Jar of Flies jest także pierwszym wydawnictwem na którym wystąpił nowy basista zespołu Mike Inez, który zastąpił na tym stanowisku Mike’a Starra. Album został nagrany w przeciągu tygodnia w London Bridge Studio w Seattle.

  Dodano: 09.06.2010. 06:19  


  Najnowsze