• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Fizyka zagości na krakowskich Plantach

  08.05.2011. 19:47
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Plenerową wystawę plakatów pt. "Fizyka bliżej nas" będzie można oglądać na krakowskich Plantach od 10 maja. Wystawę przygotowano z okazji 90-lecia istnienia Polskiego Towarzystwa Fizycznego.

  Jak informuje dr Małgorzata Nowina-Konopka z Instytutu Fizyki Jądrowej PAN, na plakatach pokazano fascynujące zjawiska fizyczne ze szczególnym uwzględnieniem ich zastosowań w życiu codziennym.

  "Wiele miejsca poświęcono zastosowaniom osiągnięć fizyki dla medycyny: od odkrycia promieni Roentgena, poprzez rezonans magnetyczny, tomografię komputerową aż do najnowocześniejszej - wprowadzonej ostatnio w Krakowie - terapii hydronowej" - wyjaśnia dr Nowina-Konopka.

  Kilka plakatów przedstawia możliwości stwarzane przez pojedyncze atomy i cząsteczki tworzące tzw. nanostruktury i materiały o własnościach pozwalających na uzyskanie coraz mniejszych pamięci magnetycznych, nanoukładów elektronicznych o wielorakim zastosowaniu.

  "Przyjęte przez całą ludzkość z entuzjazmem lasery, światłowody, sieć komputerowa to inne przykłady osiągnięć fizyków, o których nie zawsze się pamięta podziwiając efekty świetlne podczas imprez plenerowych, czy korzystając z internetu" - zauważa naukowiec

  Jak zapowiada, na wystawie będzie można obejrzeć również plakaty o nadprzewodnictwie, badaniach kalorymetrycznych, mikroskopowych, badaniach własności mechanicznych, wodoru jako paliwa przyszłości. Nie zabraknie też plakatu o fizyce środowiska.

  Tematyka wystawy obejmuje również najbardziej aktualne zagadnienia współczesnej fizyki - od astrofizyki po fizykę cząstek elementarnych i wczesnego wszechświata.

  Kilka plakatów poświęcono uczelniom kształcącym fizyków oraz instytucjom, w których mogą pracować fizycy.

  Wystawę "Fizyka bliżej nas" przygotowały Krakowski Oddział Polskiego Towarzystwa Fizycznego, Instytut Fizyki Jądrowej, Uniwersytet Jagielloński, Akademia Górniczo-Hutnicza, Politechnika Krakowska i Uniwersytet Pedagogiczny. Patronat nad wystawą objął prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

  Plakaty zostaną ustawione na krakowskich Plantach między ulicami św. Anny a Gołębią i będą eksponowane od 10 maja do 31 lipca. Uroczyste otwarcie wystawy odbędzie się 10 maja o godz. 11 w Collegium Witkowskiego, przy ul. Gołębiej 13.

  PAP - Nauka w Polsce

  ekr/ agt/bsz


  Czy wiesz że...? (wersja beta)

  Nagroda Sakurai (J. J. Sakurai Prize for Theoretical Particle Physics) – nagroda Amerykańskiego Towarzystwa Fizycznego przyznawana za wybitne osiągnięcie w teorii fizyki cząstek elementarnych. Nagroda ta uważana jest za jedną z najbardziej prestiżowych w dziedzinie fizyki. Przyznawana jest corocznie od 1985 roku.

  Paweł Tomasz Jochym (ur. 1966) – polski fizyk, zajmujący się fizyką komputerową i fizyką teoretyczną. Pracownik Instytutu Fizyki Jądrowej PAN w Zakładzie Komputerowych Badań Materiałów.

  Instytut Problemów Jądrowych im. Andrzeja Sołtana – instytut naukowy istniejący w latach 1982 - 2011 zajmujący się badaniami z dziedziny fizyki subatomowej (fizyka cząstek elementarnych i fizyka jądrowa, fizyka plazmy gorącej, itp.) oraz stosowaniem metod fizyki jądrowej i produkcją odpowiednich urządzeń dla rozmaitych gałęzi nauki i gospodarki, w tym zwłaszcza medycyny. Po włączeniu w jego skład Instytutu Energii Atomowej POLATOM nadano mu nazwę Narodowe Centrum Badań Jądrowych.

  Instytut Problemów Jądrowych im. Andrzeja Sołtana – instytut naukowy istniejący w latach 1982 - 2011 zajmujący się badaniami z dziedziny fizyki subatomowej (fizyka cząstek elementarnych i fizyka jądrowa, fizyka plazmy gorącej, itp.) oraz stosowaniem metod fizyki jądrowej i produkcją odpowiednich urządzeń dla rozmaitych gałęzi nauki i gospodarki, w tym zwłaszcza medycyny. Po włączeniu w jego skład Instytutu Energii Atomowej POLATOM nadano mu nazwę Narodowe Centrum Badań Jądrowych.

  II Powszechna Wystawa Krajowa „Konkurencyjna Polska” (PWK Konkurencyjna Polska) – jubileuszowa wystawa osiągnięć gospodarczych, naukowych, kulturalnych i obywatelskich Polski, zorganizowana w Poznaniu z okazji 25-lecia odzyskania wolności (1989-2014). Odbywała się 2-15 czerwca 2014 na terenach Międzynarodowych Targów Poznańskich. Nazwą nawiązuje do Powszechnej Wystawy Krajowej, która odbyła się w Poznaniu w 1929 z okazji 10-lecia Polski odrodzonej. Patronat nad wystawą objął prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski.

  Krzysztof Parlinski (ur. 20 marca 1940 w Chorzowie) – polski fizyk, specjalista teoretycznej fizyki ciała stałego, profesor Instytutu Fizyki Jądrowej PAN.

  Henryk Niewodniczański (ur. 10 grudnia 1900 w Wilnie, zm. 20 grudnia 1968 w Krakowie) - polski fizyk, specjalista w fizyce jądrowej, twórca i dyrektor Instytutu Fizyki Jądrowej w Krakowie (od 1988 noszącym jego imię). Profesor fizyki na uniwersytetach: Poznańskiego (1937-1939), Wrocławskiego (1945-1946), Jagiellońskiego (od 1946), członek PAU i PAN.

  Dodano: 08.05.2011. 19:47  


  Najnowsze