• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Gdańsk/Międzynarodowa konferencja o Miłoszu

  19.03.2011. 14:19
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl


  ,,Geografii humanistycznej" - znaczeniu różnych miejsc i kultur w twórczości Czesława Miłosza - poświęcona będzie rozpoczynająca się w poniedziałek w Gdańsku międzynarodowa konferencja naukowa, zorganizowana w okazji 100-lecia urodzin poety.
  Głównymi organizatorami dwudniowego seminarium są Uniwersytet Gdański i Nadbałtyckie Centrum Kultury.

  ,,Czym pozostały w pisarstwie Miłosza obrazy północnowschodnich peryferii Europy i przyrody amerykańskiej wobec świata nowoczesnych metropolii? Kim są dla niego Litwini oraz inni Bałtowie? Jak sytuuje się on wobec Rosji, zwłaszcza Dostojewskiego? Miłosz i Skandynawia; Wiliam Blake w twórczości autora +Ziemi Ulro+" - napisała o najważniejszych zagadnieniach konferencji, w przekazanym mediom materiale, jej kurator prof. Małgorzata Czermińska z Uniwersytetu Gdańskiego.

  Przypomniała ona, że Miłosz był w Gdańsku zaledwie kilka razy.

  ,,Jednak to miasto ma swoje miejsce na mapie jego biografii. Od Sierpnia 1980 postrzegał je jako symbol polskiego dążenia do wolności. Tu fragment jego wiersza i cytat z psalmu w jego przekładzie widnieją na Pomniku Poległych Stoczniowców. Nieczęsto się zdarza, by słowa poety drukowane na kartach papieru zostawały wykute z metalu i w kamieniu" - podkreśliła.

  Czermińska zaznaczyła, że z Pomorzem związany jest także los matki noblisty. Weronika Miłoszowa znalazła się tuż po wojnie z falą przesiedleńców z Wileńszczyzny we wsi Drewnica na Żuławach. Zmarła, zaraziwszy się tyfusem od starej Niemki, którą pielęgnowała w chorobie. Jej grób, nieraz odwiedzany przez syna, znajduje się na cmentarzu w Sopocie.

  Konferencja "Czesława Miłosza +Północna Strona+" podzielona została na sześć sesji.

  W pierwszej, zatytułowanej ,,Litwa i Wilno", wystąpi m.in. litewski poeta, eseista i tłumacz Tomas Venclova, który przyjaźnił się z Miłoszem. Podczas tej części konferencji wykłady wygłoszą m.in. prof. Tadeusz Bubnicki z Instytutu Badań Interdyscyplinarnych Artes Liberales Uniwersytetu Warszawskiego (,,Prowincjonalne Wilno Miłosza"), dr Hans Christian Trepte z Uniwersytetu w Lipsku (,,Czy istnieje litewska literatura w języku polskim? Perypetie Czesława Miłosza").

  W sesji drugiej - ,,Prowincje północno-wschodnie" - przewidziano m.in. wykład prof. Swietłany Musijenko z Grodzieńskiego Uniwersytetu Państwowego (,,+Mała ojczyzna+ w świadomości twórczej Adama Mickiewicza i Czesława Miłosza").

  W trzeciej sesji, zatytułowanej ,,Wobec Rosji", swoje odczyty wygłoszą m.in. dr hab. Elżbieta Mikiciuk z UG (,,Miłosz wobec Rosji") i dr hab. Tadeusz Sucharski z Akademii Pomorskiej w Słupsku ("Miłosz i +herezje+ Dostojewskiego").

  ,,Wobec Ameryki" - to czwarta część gdańskiej konferencji z udziałem m.in. mgr Renaty Gorczyńskiej (sekretarz Miłosza w latach 1980-84), która zaprezentuje wykład ,,Czesława Miłosza Ameryka dyplomacji i Ameryka imigracji".

  W sesji piątej ,,Dwaj Miłoszowie - Oskar i Czesław" wystąpią m.in. prof. Rolf Fieguth z Uniwersytetu we Fryburgu w Szwajcarii (,,Oskar i Czesław Miłosz -- dwaj dysydenci nowoczesności") oraz prof. Aleksander Fiut z Uniwersytetu Jagiellońskiego ("Szyfrowanie (w) poezji: Oskar Miłosz i Czesław Miłosz").

  W ostatniej sesji, ,,Swedenborg, Blake, Kierkegaard", swoją wiedzę na temat Miłosza zaprezentują m.in. dr Przemysław Dakowicz z Uniwersytetu Łódzkiego (,,Między +wyobraźnią religijną+ a schizofrenią. Miłosza kłopoty ze Swedenborgiem") oraz dr hab. Grażyna Tomaszewska z Uniwersytetu Gdańskiego ("Gdzie jest północ? Miłosz o przestrzennych zagubieniach").

  Dwie pierwsze sesje konferencji odbywać się będą na Wydziale Filologicznym gdańskiej uczelni, pozostałe cztery - w Ratuszu Staromiejskim, siedzibie Nadbałtyckiego Centrum Kultury. ROP

  PAP - Nauka w Polsce

  hes/bsz


  Czy wiesz że...? (wersja beta)

  Międzynarodowy Festiwal Literacki im. Czesława Miłosza – to święto literatury organizowane co dwa lata, zawsze w maju w Krakowie. Festiwal gości osobistości światowej literatury: poetów i prozaików – w tym laureatów Nagrody Nobla –a także krytyków i tłumaczy. Przez cały tydzień trwają spotkania autorskie, wieczory poetyckie, debaty i spotkania panelowe. Festiwal nie skupia się tylko na osobie Czesława Miłosza – polskiego noblisty i wielkiego poety, ale przede wszystkim prowokuje do dyskusji o kondycji współczesnej kultury widzianej przez pryzmat dzieł literackich.

  Czesław Śpiewa Miłosza – trzeci album studyjny Czesława Mozila, wydany pod pseudonimem Czesław Śpiewa. Wydawnictwo ukazało się 7 listopada 2011 roku nakładem wytwórni muzycznej Mystic Production. Nagrania zadebiutowały na 16. miejscu zestawienia OLiS, zaś tydzień później dotarły do 9. miejsca.

  Grażyna Strumiłło-Miłosz - polska dziennikarka, publicystka i autorka książek dla dzieci, tłumaczka języka rosyjskiego, członkini Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Prywatnie, żona Andrzeja Miłosza i bratowa Czesława Miłosza.

  Krzysztof Kornacki- ur. 1970 r. Dr hab., prof. nadzwyczajny Uniwersytetu Gdańskiego, filmoznawca, pracownik Katedry Kultury i Sztuki Instytutu Filologii Polskiej, specjalizuje się w historii kina polskiego, autor m.in. książek: "Kino polskie wobec katolicyzmu 1945 – 1970" (nominowana do nagrody im. Bolesława Michałka), „Popiół i diament” Andrzeja Wajdy (nagroda „Pióro Fredry”); współredaktor tomu "Poszukiwanie i degradowanie sacrum w kinie oraz Sacrum w kinie: dekadę później"; współzałożyciel i pierwszy prezes Dyskusyjnego Klubu Filmowego Uniwersytetu Gdańskiego „Miłość blondynki”; członek Rady Redakcyjnej czasopisma kultury audiowizualnej „Panoptikum”, nagrodzony medalem Komisji Edukacji Narodowej. Wykładowca m. in. Uniwersytetu Gdańskiego, Gdyńskiej Szkoły Filmowej, Akademii Filmu Polskiego, Akademii Edukacji Filmowej w Ostrołęce.

  Carol Thigpen-Miłosz (ur. 5 kwietnia 1944, zm. 15 sierpnia 2002 w San Francisco) - amerykańska historyk, wykładowca w College of Arts and Sciences na Emory University, od 1992 druga żona Czesława Miłosza.

  Dolina Issy – powieść Czesława Miłosza ukazująca wieś litewską w latach 20. XX wieku. Po raz pierwszy została wydana w roku 1955 w Paryżu. Do napisania tej powieści zainspirowały autora własne wspomnienia z dzieciństwa.

  Czesław Świałkowski (ur. 1883 w Gołańczy, zm. 1959) –polski architekt działający w Wolnym Mieście Gdańsku, w drugiej połowie lat 30. prezes Gdańskiej Macierzy Szkolnej

  Dodano: 19.03.2011. 14:19  


  Najnowsze