• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Gdańsk/ Wystawa szabel i bagnetów z okazji Święta Niepodległości

  10.11.2011. 22:04
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl


  Ponad 100 szabel i bagnetów używanych przez wojska w całej Europie składa się na wystawę, która zostanie otwarta w piątek w Muzeum Strefa Historyczna Wolne Miasto Gdańsk. Ekspozycję pt. ,,Hej, kto Polak... Szable i bagnety" przygotowano z okazji 93 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
  ,,Na wystawie zaprezentujemy broń białą produkowaną m.in. we Francji, Niemczech czy Rosji, ale też w Południowej Ameryce, a używaną w całej Europie począwszy od drugiej połowy XIX wieku po okres II wojny światowej" - powiedział PAP Piotr Mazurek prezes Towarzystwa Przyjaciół Gdańska, sprawującego pieczę nad muzeum.

  Jak wyjaśnił Mazurek, bardzo duża część eksponatów prezentowanych na wystawie, znajdowała się na wyposażeniu różnych formacji polskiego wojska. Można więc będzie obejrzeć choćby francuską szablę, która była używana przez Polaków w okresie II Rzeczpospolitej, polski kordzik oficerski z tego okresu czy bagnet używany przez Legiony Polskie utworzone przez Józefa Piłsudskiego.

  Kolekcję broni białej uzupełniają także inne elementy dawnego wyposażenia polskiego żołnierza, w tym np. przedwojenny nieśmiertelnik czy pas ,,kościuszkowca" z 1. Dywizji Piechoty, która walczyła m.in. pod Lenino.

  Na wystawie nie zabraknie też gdańskich akcentów. Znajdują się wśród nich bagnet wyprodukowany w okresie Wolnego Miasta Gdańska w gdańskiej wytwórni karabinów czy książeczki wojskowe oraz inne militarne dokumenty z tego samego czasu.

  Jak poinformował Mazurek przy okazji organizacji wystawy Muzeum wydało też specjalną pocztówkę przedstawiającą polskich oficerów z szablami. ,,Dla chętnych przygotowaliśmy też pamiątkową pieczęć" - dodał Mazurek.

  Niemal wszystkie eksponaty, jakie złożą się na ekspozycję ,,Hej, kto Polak... Szable i bagnety" pochodzą ze zbiorów gdańskiego kolekcjonera współpracującego z Muzeum Strefa Historyczna Wolne Miasto Gdańsk. ,,Hobbysta chce pozostać anonimowym, zapragnął jednak by z okazji Święta Niepodległości z tymi bardzo ciekawymi zbiorami mogli zapoznać się wszyscy zainteresowani historią" - dodał Mazurek.

   

  Wernisaż wystawy zaplanowano na piątek 11 listopada. Tego dnia wstęp jest bezpłatny. Ekspozycja czynna będzie do 27 listopada.

  PAP - Nauka w Polsce

  aks/ ls/bsz  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Strefa Historyczna Wolnego Miasta Gdańska – placówka edukacyjno-muzealna o charakterze historycznym, prezentująca eksponaty z okresu Wolnego Miasta Gdańska; oddział Towarzystwa Przyjaciół Gdańska. Ekspozycję wzbogacają akcenty multimedialne – stare filmy dokumentalne pokazujące Gdańsk; odtwarzany jest także oryginalny hymn Wolnego Miasta Gdańska z lat 30. "Für Danzig" autorstwa Paula Enderlinga. Muzeum Historyczne Miasta Gdańska – do 2000 r. istniejące pod nazwą Muzeum Historii Miasta Gdańska. Instytucja gromadząca zbiory dokumentujące historię Gdańska od średniowiecza do XX wieku. Muzeum zostało utworzone 31 marca 1970 uchwałą Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej jako oddział Muzeum Pomorskiego w Gdańsku. Muzeum Polskiego Rocka – ekspozycja muzealna, z tymczasową siedzibą w pubie Gazeta Rock Cafe, przy ul. Tkackiej 7/8 w Gdańsku.

  Muzeum Bursztynu w Gdańsku – muzeum rzemiosła w Gdańsku, założone w 2000, oddział Muzeum Historycznego Miasta Gdańska; dokumentuje historię bursztyniarstwa w Polsce. Panienka z okienka – fikcyjna postać gdańskiej mieszczanki odwołująca się do popularnej powieści historycznej Jadwigi Łuszczewskiej (Deotymy). W ostatnich latach postać "Panienki z okienka" jest wykorzystywana w charakterze oficjalnej promocji miasta Gdańska. W castingu na "Panienkę z Okienka" (organizowanym przez Muzeum Historyczne Miasta Gdańska) mogą brać udział wszystkie gdańszczanki od 18 do 23 roku życia. Zwyciężczyni castingu reprezentuje w stylowym ubiorze z XVII wieku miasto Gdańsk na najważniejszych uroczystościach miejskich. W letnim sezonie turystycznym w Gdańsku można ją spotkać na ulicy Długiej, przy Długim Targu i przede wszystkim w Sieni Gdańskiej Nowego Domu Ławy, siedzibie gdańskich patrycjuszy.

  Dyptyk Winterfeldów – gotycki dyptyk zamówiony około 1430 przez gdańską rodzinę Winterfeldów do ich kaplicy św. Jakuba w Bazylice Mariackiej w Gdańsku, którą ufundowali w 1423. W świątyni tej znajdował się do II wojny światowej, a po 1945 trafił do zbiorów warszawskiego Muzeum Narodowego, gdzie znajduje się do dnia dzisiejszego. Duchowieństwo gdańskiej Bazyliki Mariackiej zabiega o rewindykację dzieła i umieszczenie go w pierwotnym miejscu jego wystawienia. Muzeum Kryminalistyki – muzeum w Gdańsku, mieści się przy ul. Bażyńskiego 6 w budynku Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego. Jedyna w Polsce placówka tego rodzaju.

  Gimnazjum Polskie w Gdańsku, od 1935 Gimnazjum im. J. Piłsudskiego Macierzy Szkolnej w Gdańsku, zwane gamają – szkoła średnia kształcąca młodzież na poziomie maturalnym, działająca w Gdańsku (na terenie Wolnego Miasta Gdańska), w latach 1922–1939. Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku – muzeum powstałe w 1979 poświęcone byłej Poczcie Polskiej w Wolnym Mieście Gdańsku, obecnie jeden z oddziałów Muzeum Historycznego Miasta Gdańska (do 2003 Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu).

  Wolne Miasto Gdańsk (fr. Ville libre de Dantzig) – autonomiczne terytorium obejmujące miasto Gdańsk i okolice, istniejące w latach 1807–1814. Wolne Miasto Gdańsk znajdowało się pod protektoratem Prus i Saksonii, choć faktyczny protektorat sprawowała nad nim Francja. O jego utworzeniu zdecydował podpisany 9 lipca 1807 r. pokoju w Tylży. Powstanie Wolnego Miasta poprzedziło długotrwałe oblężenie Gdańska przez wojska napoleońskie. W 1813 miasto zostało ponownie oblężone, tym razem przez wojska pruskie i rosyjskie. Niemal roczne oblężenie miasta doprowadziło do ogromnych strat. 2 stycznia 1814 Francuzi poddali miasto, co de facto oznaczało koniec istnienia wolnego miasta. Na kongresie wiedeńskim w 1815 zdecydowano o likwidacji Wolnego Miasta Gdańska.

  Konwencja polsko-gdańska, zwana potocznie "Konwencją paryską", konwencja zawarta w Paryżu 9 listopada 1920 r. przez Rzeczpospolitą Polską i przedstawicieli Wolnego Miasta Gdańska (w organizacji) w wykonaniu postanowień traktatu wersalskiego o ustanowieniu Wolnego Miasta Gdańska i szczególnych prawach Polski w Wolnym Mieście (art.104-108 traktatu). Konwencja regulowała prawa Polski w Gdańsku i wzajemne stosunki prawne Polski i Wolnego Miasta Gdańska w sprecyzowaniu postanowień traktatu wersalskiego (Art.104 traktatu).

  Gulden gdański – waluta wprowadzona w 1923 r. w Wolnym Mieście Gdańsku w miejsce marki niemieckiej, która obowiązywała jako legalny środek płatniczy do końca 1923 r. Wcześniej gulden gdański obowiązywał w okresie napoleońskim, kiedy po raz pierwszy utworzono Wolne Miasto Gdańsk. Gdański Park Naukowo-Technologiczny im. prof. Hilarego Koprowskiego – park technologiczny powstały w 2006 r. Założycielem i właścicielem GPN-T jest Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna sp. z o.o. GPN- To ośrodek badawczy, mieszczący się w centrum Gdańska, współpracujący z Samorządem Województwa Pomorskiego, miastem Gdańsk oraz Politechniką Gdańską i Gdańskim Uniwersytetem Medycznym.

  Muzeum Archeologiczne w Gdańsku – placówka muzealna, utworzona w 1953 jako dział Muzeum Pomorskiego w Gdańsku. W czerwcu 1958, po uzyskaniu własnej siedziby, przekształcona została w Oddział Archeologiczny. Od 1 stycznia 1962 funkcjonuje jako samodzielne muzeum. Gromadzi zbiory dokumentujące: pradzieje północnej Polski, kulturę materialną mieszkańców Gdańska i Pomorza Gdańskiego, od wczesnego Średniowiecza po czasy nowożytne; bursztyn i wyroby z bursztynu, od pradziejów po współczesność; kulturę materialną dawnych i obecnych mieszkańców Sudanu. Gdańska Macierz Szkolna (przed 1938 oficjalnie: Macierz Szkolna w Gdańsku) – polska organizacja oświatowa w Wolnym Mieście Gdańsku, w latach 1921–1939.

  Muzeum Rybołówstwa w Helu – oddział Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku. Muzeum mieści się w przejętym przez państwo poewangelickim kościele świętych Piotra i Pawła z XV wieku. Budynek muzeum usytuowany jest w samym centrum miasta, nieopodal portu, w posiadaniu Centralnego Muzeum Morskiego znajduje się od roku 1972.

  Dodano: 10.11.2011. 22:04  


  Najnowsze