• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Gdzie jest matematyka - konferencja w Soczewce

  24.11.2010. 00:40
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Pod hasłem "Gdzie jest matematyka?" rozpocznie się 26 listopada w Ośrodku Szkoleniowo-Wypoczynkowym w Soczewce koło Płocka trzydniowa konferencja zorganizowana przez Stowarzyszenie na rzecz Edukacji Matematycznej, Instytut Matematyki Uniwersytetu Warszawskiego i Wydział Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej.

  Konferencja jest adresowana do osób zajmujących się szeroko rozumianą edukacją matematyczną. W trakcie odczytów i dyskusji będą przedstawiane zagadnienia, zadania i metody służące nauczycielom podczas lekcji, pomagające w rozbudzaniu zainteresowań matematycznych i pokazywaniu uczniom piękna matematyki.

  Organizatorzy spodziewają się, że w obradach weźmie udział ponad 130 uczestników - uczniów, studentów, nauczycieli i wykładowców przedmiotu. W programie znalazły się referaty m.in. o różnych zasadach indukcji matematycznej, matematyce w sporcie, kombinatoryce, o matematycznych inspiracjach w szaradziarstwie, o budowaniu modeli matematycznych w astronomii i biologii, obliczeniach i innych matematycznych eksperymentach przeprowadzanych przy użyciu komputerów.

  Inspiracją i punktem wyjścia do wielu poruszanych zagadnień będzie opublikowana na oficjalnej stronie konferencji (www.sem.edu.pl) wypowiedź prof. Marka Kordosa z Uniwersytetu Warszawskiego, pt. "Gdzie jest matematyka?" z podtytułem: "Można psa nauczyć gwizdać, ale po co?".

  Autor przekonuje w niej na licznych przykładach, z maturą z matematyki włącznie, że królowa nauk jest wszędzie tam, gdzie dominuje matematyczne myślenie, a nie tam, gdzie się uczy recytować wyuczone na pamięć formułki i mechanicznie przetwarzać formalne wzory.

  Prof. Kordos będzie obecny na konferencji i zainauguruje ją wykładem przypominającym postać i zasługi Martina Gardnera, światowej sławy amerykańskiego dziennikarza i propagatora nauki, popularyzatora matematyki rekreacyjnej, autora licznych na ten temat książek i artykułów, tłumaczonych także na język polski.

  PAP - Nauka w Polsce, Waldemar Pławski

  agt/

  Czy wiesz że...? (wersja beta)

  Dodano: 24.11.2010. 00:40  


  Najnowsze