• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Genomika i modele szczurów, Cambridge, Wlk. Brytania

  24.08.2012. 17:37
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  W dniach 3 - 6 grudnia 2012 r. w Cambridge, Wlk. Brytania, odbędzie się wydarzenie pt. "Genomika i modele szczurów" (Rat Genomics and Models 2012).

  Naukowcy i badacze polegają na myszach i szczurach z kilku powodów. Jednym z nich jest wygoda: gryzonie są małe, łatwe do pomieszczenia i utrzymania, a także dobrze się dostosowują do nowego otoczenia. Kolejnym jest ich szybka reprodukcja i krótka żywotność rzędu dwóch - trzech lat, co umożliwia obserwację kilku pokoleń myszy w stosunkowo krótkim okresie. Ponadto szczur jest szeroko wykorzystywany jako organizm modelowy do badania zarówno normalnych, jak i chorobowych procesów u człowieka. To idealny model badawczy, gdyż naukowcy dysponują dogłębną wiedzą o jego mechanizmach fizjologicznych.

  Konferencja położy nacisk na wykorzystywanie szczura wędrownego (Rattus norvegicus), powszechnie nazywanego szczurem ulicznym lub kanalizacyjnym. Wykorzystuje się go do badania etiologii złożonych chorób człowieka, takich jak nadciśnienie, cukrzyca, niewydolność nerek, nowotwory i innych. Dyskusje skupią się na generowaniu i anotacji zaktualizowanego genomu referencyjnego szczura oraz na powiązaniu między zmiennością genetyczną, chorobą i/lub fenotypami molekularnymi.

  Za: CORDIS

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Polyplax spinulosa – gatunek wszy z rodziny Polyplacidae. Powoduje wszawicę. Typowy i pospolity pasożyt szczurów z rodzaju Rattus. Najczęściej spotykany w Europie na szczurze wędrownym (Rattus norvegicus) i szczurze śniadym (Rattus rattus). Nadciśnienie złośliwe (łac. hypertonia maligna, ang. malignant hypertension) – ciężka postać nadciśnienia tętniczego przebiegająca z wysokimi wartościami ciśnienia (zazwyczaj 120-140 mmHg rozkurczowego), uszkodzeniem małych naczyń w siatkówce i ostrą, szybko postępującą niewydolnością nerek i serca, a także innych narządów. Pułapka na myszy (inaczej łapka na myszy) – urządzenie służące do łapania lub zabijania małych gryzoni, w szczególności myszy. Większe urządzania tego typu są także stosowane do łapania szczurów. Pierwsza sprężynowa pułapka na myszy została opatentowana w Stanach Zjednoczonych w roku 1897 przez Williama Hookera.

  American Academy of Arts and Sciences (AMACAD) - niezależny ośrodek badawczy znajdujący się w Cambridge (USA), który prowadzi wielodyscyplinarne badania złożonych, jak i wschodzących problemów. Członkowie Akademii są liderami w dyscyplinach akademickich, sztuce, biznesie i sprawach publicznych. Geny kodujące białka mechanizmów naprawy DNA człowieka: DNA komórki jest stale narażone na czynniki uszkadzające. Sprawnie działające mechanizmy naprawy DNA funkcjonują w komórkach organizmów zarówno prokariotycznych jak i eukariotycznych. Badania genomu ludzkiego pozwoliły zidentyfikować szereg genów kodujących białka biorące udział w różnorodnych mechanizmach naprawy DNA. Poznano dotąd ponad 130 genów o takiej, udowodnionej lub prawdopodobnej, funkcji. Nowe geny naprawy DNA są ciągle odkrywane dzięki badaniom porównawczym sekwencji genów człowieka i homologów tych genów u organizmów modelowych, takich jak E. coli i S. cerevisiae. Badania te mają znaczenie dla medycyny, ponieważ do tej pory zidentyfikowano już kilkanaście chorób, w których patogenezie mają udział niesprawne mechanizmy naprawy DNA.

  Niewydolność serca (łac. insufficiaentia cordis) – stan, w którym nieprawidłowa struktura lub funkcjonowanie serca upośledza zdolność do zapewnienia wystarczającego przepływu krwi zgodnie z zapotrzebowaniem organizmu. Nie należy mylić niewydolności serca z niewydolnością krążenia. Do częstych przyczyn niewydolności serca należą: zawał mięśnia sercowego, nadciśnienie, choroba niedokrwienna serca, choroby zastawkowe i kardiomiopatie. Niewydolność serca występująca po raz pierwszy, niezależnie od dynamiki zmian jest określana jako świeża. Inhibitory konwertazy angiotensyny (ang. Angiotensin Converting Enzyme Inhibitors, ACEI) – grupa leków stosowanych w terapii nadciśnienia tętniczego, niewydolności serca, choroby niedokrwiennej serca, cukrzycowej chorobie nerek i nefropatii nadciśnieniowej oraz cukrzycy i zespołu metabolicznego. Pierwszym ACEI wprowadzonym na rynek był kaptopryl. Od tego czasu w terapii znalazło miejsce kilkunastu przedstawicieli tej grupy. Mechanizm ich działania polega na hamowaniu aktywności enzymu konwertującego angiotensynę, a przez to wykazują działanie hipotensyjne, nefroprotekcyjne (hamują białkomocz i postęp niewydolności nerek), przeciwmiażdżycowe. Najczęstszym efektem ubocznym jest kaszel, rzadziej występują: niedociśnienie, hiperkaliemia, niewydolność nerek, obrzęk naczynioruchowy. ACEI są przeciwwskazane u kobiet w ciąży z uwagi na ich teratogenne działanie (kategoria D).

  Dodano: 24.08.2012. 17:37  


  Najnowsze