• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Geodium - nowa atrakcja toruńskiego Planetarium

  17.04.2012. 07:11
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Geodium - interaktywna wystawa dokumentująca dzieje Ziemi - powstała w ramach Planetarium w Toruniu. Otwarcie ekspozycji 23 kwietnia będzie jedną z atrakcji Festiwalu Nauki i Sztuki. 

  "Sala Geodium to druga, po Orbitarium, wystawa interaktywna utworzona w toruńskim Planetarium według własnego, oryginalnego pomysłu. Wystawa Geodium poświęcona jest Ziemi jako planecie" - poinformowała Anna Broniewicz, dyrektor Planetarium w Toruniu.

  Centralnym elementem ekspozycji jest obracający się i odpowiednio oświetlony model kuli ziemskiej o średnicy 2,15 m. Jak podkreślają pracownicy Planetarium, dzięki grze świateł w łatwy sposób będzie można obserwować i przekonać się, dlaczego mamy cztery pory roku, a po dniu następuje noc.

  Wokół globusa ustawiono urządzenia interaktywne. Podobnie jak w istniejącej od 2005 r. sali Orbitarium, również w Geodium będzie można wszystkiego dotykać i samodzielnie eksperymentować. Na stanowiskach będzie można uzyskać wyjaśnienia dotyczące m.in. pola magnetycznego, płyt litosferycznych i trzęsień Ziemi, zjawiska tęczy, cyklonu, a także powstawania wydm, konwekcji, źródeł energii odnawialnej, precesji czy efektu Coriolisa.

  Do dyspozycji zwiedzających będą też dwa stanowiska z kolekcją skał i minerałów. W czterech narożnikach wystawy przygotowano plastyczne instalacje pokazujące, jak na przestrzeni dziejów zmieniała się nasza planeta. Odwiedzający znajdą tam wybuchający wulkan, będący kolebką życia ocean, monumentalny lodowiec i makietę cywilizacji człowieka.

  Geodium ma być dopełnieniem wystaw stałych w Planetarium. Zgodnie z planami zmarłego niespodziewanie rok temu twórcy placówki, Lucjana Broniewicza, stanowić będzie część tryptyku, wraz z działającymi już Planetarium i Orbitarium.

  Planetarium przybliża i objaśnia widzom, w tradycyjny sposób, szczegóły przestrzeni kosmicznej otaczającej Ziemię. Orbitarium to już oryginalny toruński pomysł na popularyzację kosmosu, a podstawą jego realizacji była misja sondy Cassini, której najważniejszym celem było zbadanie Saturna, jego satelitów oraz zrzucenie lądownika o nazwie Huygens na największym z księżyców planety - Tytanie.

  Otwarcie Geodium dla publiczności zaplanowano na 23 kwietnia jako jedną z atrakcji, rozpoczynającego się trzy dni wcześniej Festiwalu Nauki i Sztuki. Jako gościa honorowego otwarcia zaproszono Mirosława Hermaszewskiego. Pierwszy i jedyny dotąd polski kosmonauta był obecny w Toruniu w 1994 roku podczas otwarcia Planetarium i dziewięć lat później podczas otwarcia Orbitarium.

  PAP - Nauka w Polsce

  olz/ hes/  bsz  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Orbitarium – dział Planetarium im. Władysława Dziewulskiego w Toruniu. Otwarte w 2005 roku, mieści się w jednej z sal Planetarium, tematycznie jest związane z misją sondy Cassini-Huygens. Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika w Grudziądzu – planetarium, którego oficjalna nazwa w momencie otwarcia brzmiała: Ludowe Obserwatorium Astronomiczne i Planetarium (LOAiP), zostało powołane w 1964 roku, uchwałą Walnego Zjazdu Delegatów Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii w Krakowie. Istniało wówczas w Polsce tylko jedno duże Planetarium Śląskie w Chorzowie. Planetarium Zeissa w Jenie (Niemcy), Zeiss-Planetarium – najstarsze nieprzerwanie działające planetarium na świecie. Jego budowę rozpoczęto jesienią 1924 r. Planetarium zaprojektowali Hans Schlag (1890–1970) i Johannes Schreiter (1872–1957). Kopułę stanowi żelazno-betonowa konstrukcja utworzona z blisko 8000 metalowych prętów różnej długości. Wewnętrzna średnica kopuły, będąca ekranem na którym wyświetlane są gwiazdy, ma średnicę 23 metrów. Planetarium otwarto 18 lipca 1926 roku.

  Planetarium w Kijowie – planetarium w Kijowie, na Ukrainie. Jest to jedno z największych planetariów w krajach WNP (byłego Związku Radzieckiego). Zostało otwarte w dniu 1 stycznia 1952 roku z inicjatywy naukowca-astronoma Sergija Wseichswiatskiego (1905-1984). Planetarium ma kopułę o średnicy 23,5 m średnicy i 320 miejsc. Planetarium w Belgradzie − jedno z dwóch serbskich planetariów. Utworzone i zarządzane przez Towarzystwo Astronomiczne imienia Ruđera Boškovića. Działa od 1969 (oficjalne otwarcie w 1970).

  Planetarium projektor – urządzenie służące do pokazu ciał niebieskich i ich ruchu na kopule planetarium. Projektor także bywa nazywany planetarium. Mniejsze projektory służą do wyświetlania na kopule ruchów gwiazd, Słońca, Księżyca, planet i różnych mgławic. Większe projektory mogą pokazywać ruchy większych ilości gwiazd i i komet. Pierwotnie do pracy na sufitach planetariów wykorzystywano ekran OMNIMAX MOVIE (znany także jako IMAX DOME). Adler Planetarium (pełna oficjalna nazwa Adler Planetarium and Astronomy Museum) – planetarium i muzeum astronomiczne w Chicago, Illinois. Powstało w 1930 roku i znajduje się przy ulicy Lake Shore Drive, na brzegu jeziora Michigan. Zajmuje powierzchnę ponad 3000 .

  Planetarium w Olsztynie – drugie co do wielkości planetarium w Polsce zlokalizowane przy al. Piłsudskiego w Olsztynie. C2A (Computer Aided Astronomy) – symulator planetarium dla systemu Microsoft Windows. Program pozwala na sterowanie teleskopem za pomocą sterownika ASCOM.

  Planetarium – obiekt lub urządzenie służące do odtwarzania wyglądu nieba w różnych szerokościach geograficznych oraz ruchów ciał niebieskich, a także zespół urządzeń i obiektów przeznaczonych do nauczania i popularyzacji astronomii.

  Zeiss projektor – jeden z projektorów planetarium produkowany przez firmę Carl Zeiss. Stosowany do wyświetlania gwiazd i innych obiektów astronomicznych podczas seansów na kopule planetarium. Z reguły jest on duży i skomplikowany.

  Lucjan Józef Broniewicz (ur. 20 kwietnia 1961 w Bielawach, zm. 7 maja 2011 w Bydgoszczy) – polski historyk, organizator i wieloletni dyrektor toruńskiego Planetarium im. Władysława Dziewulskiego. Projektor gwiazdowy, projektor planetaryjny – urządzenie służące do pokazu ciał niebieskich i ich ruchu na kopule planetarium. Projektor także bywa nazywany planetarium. Mniejsze projektory służą do wyświetlania na kopule ruchów gwiazd, Słońca, Księżyca, planet i różnych mgławic. Większe projektory mogą pokazywać ruchy większych ilości gwiazd i i komet. Pierwotnie do pracy na sufitach planetariów wykorzystywano ekran OMNIMAX MOVIE (znany także jako IMAX DOME).

  TIT Budapesti Planetàrium - planetarium w Budapeszcie, mieszczące się w Népliget, założone w 1977. W latach 1980–2010 mieścił się w nim Lasertheater. TIT Budapesti Planetàrium - planetarium w Budapeszcie, mieszczące się w Népliget, założone w 1977. W latach 1980–2010 mieścił się w nim Lasertheater.

  Planetarium Śląskie – największe i najstarsze planetarium i obserwatorium astronomiczne w Polsce. Zostało założone 4 grudnia 1955 roku w ówczesnym Wojewódzkim Parku Kultury i Wypoczynku (obecnie nazywany również Parkiem Śląskim) położonym w Chorzowie. Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne im. Arego Sternfelda w Łodzi – planetarium i obserwatorium astronomiczne przy ulicy Pomorskiej 16 w Łodzi, założone 1 września 1984 roku.

  Narodowe Centrum Kosmiczne (ang. National Space Centre) - muzeum kosmiczne położone w Wielkiej Brytanii w mieście Leicester. Otwarte 30 czerwca 2001 r. Jedna z najciekawszych atrakcji turystycznych Wielkiej Brytanii. Muzeum poświęcone nauce o kosmosie i astronomii. Centrum składa się z sześciu głównych galerii i wystaw. Atrakcją muzeum jest DIGISTAR 3 kino, planetarium. W środku znajduje się sklep z pamiątkami oraz restauracja, która znajduje się pod dwoma dyszami rakiet Blue Streak i PGM-17 Thor. Greencastle (irl. An Caisleán Nua) – miejscowość w Irlandii nad zatoką Lough Foyle, w hrabstwie Donegal, pierwotnie wioska rybacka u stóp średniowiecznego zamku. Współcześnie część ludności wciąż trudni się rybołówstwem. Od niedawna działa tu przeprawa promowa do położonej po drugiej stronie zatoki miasteczka Magilligan w Irlandii Północnej. W porcie działa też niewielkie Muzeum Morskie i planetarium.

  Zegar astronomiczny – astrarium, zwane również planetarium (sfera armilarna, astrolabium) – mechaniczne urządzenie, komputer analogowy do przedstawienia cykliczności ruchu (okres orbitalny) obiektów kosmicznych w czasie. Planetarium w Toruniu: Planetarium im. W. Dziewulskiego w Toruniu działa od 1994 r. Prezentowane są tu seanse astronomiczne z zakresu wiedzy astronomicznej.

  Dodano: 17.04.2012. 07:11  


  Najnowsze