• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Giełda kooperacyjna technologii i biznesu, Płowdiw, Bułgaria

  31.08.2010. 14:37
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  W dniach 29-30 września 2010 r. w Płowdiw, Bułgaria, odbędzie się giełda kooperacyjna w dziedzinie technologii informacyjnych i komunikacyjnych (TIK) oraz automatyki.

  Na wydarzenie złoży się jednodniowe seminarium i dzień poświęcony wcześniej umówionym spotkaniom dwustronnym.

  W czasie jednodniowego seminarium odbędą się prezentacje i dyskusje na temat możliwości finansowych dostępnych dla klastrów i stowarzyszeń, najlepszych praktyk w zarządzaniu klastrami, relacji z interesariuszami i możliwości sieciowania klastrów oraz współpracy międzynarodowej.

  Drugi dzień będzie poświęcony zaplanowanym wcześniej dwustronnym spotkaniom przedsiębiorców i przedstawicieli organizacji. Uczestnicy będą mogli spotkać się z potencjalnymi europejskimi partnerami, promować swoje usługi i produkty oraz szukać nowych technologii i produktów.

  Organizatorem konferencji jest Fundacja Badań Stosowanych i Komunikacji w porozumieniu z Europejską Siecią Przedsiębiorczości - Bułgaria.

  Za: CORDIS

  Czy wiesz ĹĽe...? (beta)
  Giełda kooperacyjna jest imprezą organizowaną dla przedsiębiorstwa lub/oraz instytucji/organizacji chcących nawiązać między sobą współpracę, przede wszystkim biznesową. Giełda różni się od targów tym, że przedsiębiorca nie stawia własnego stoiska, na którym może promować swoje produkty lub usługi. Minister przedsiębiorczości, handlu i zatrudnienia (irl. Aire Fiontar, Trádála agus Fostaíochta), minister w rządzie Republiki Irlandzkiej stojący na czele Departamentu przedsiębiorczości, handlu i zatrudnienia (ga. An Roinn Fiontar, Trádála agus Fostaíochta). Jego kompetencje obejmują sprawy przedsiębiorczości, zatrudnienia, nowych technologii, handlu wewnętrznego i zagranicznego. Departament ma również za zadanie dbać o gospodarcze interesy Irlandii na forum różnych organizacji międzynarodowych. Innowacyjność gospodarki to zdolność i motywacja przedsiębiorców do prowadzenia badań naukowych polepszających i rozwijających produkcję, do poszukiwania nowych rozwiązań, pomysłów i koncepcji. Innowacje w gospodarce prowadzą do tworzenia nowych produktów, do ulepszania technologii, zwiększenia efektywności i tym samym do zwiększenia konkurencyjności gospodarki wobec innych krajów.

  ERENET (ang. Entrepreneurship Research and Education Network of Central European Universities) - Środkowoeuropejska Uniwersytecka Sieć Badań nad Przedsiębiorczością i Edukacją Przedsiębiorczości z siedzibą w Budapeszcie. Stowarzyszenie ma otwarty charakter, a jego celem jest prowadzenie badań na temat przedsiębiorczości i jej rozowju, współtworzenie i dystrybuowanie programów nauczania oraz materiałów dydaktycznych między środkowo-i wschodnioeuropejskimi uczleniami. Sieć oparta jest na partnerstwie swoich członków. Spin off - przedsiębiorstwo powstałe poprzez wydzielenie się z jednostki macierzystej, którego celem jest komercjalizacja wiedzy naukowej i technologii. Jest to element przedsiębiorczości akademickiej. Dynamiczny rozwój tego typu przedsięwzięć nastąpił w 2 połowie XX w. w USA.

  Andersen Consulting - dawniej departament przedsiębiorstwa doradczego Arthur Andersen, powstał na potrzeby zlecenia od GE w 1953 roku, które to dotyczyło stworzenia studium wykonalności na temat wykorzystywania komputerów do automatyzacji wypłat. Jako pionierzy doradztwa w zakresie nowych technologii i komputeryzacji przedsiębiorstw po dziś dzień zachowali tę specjalizację. Departament ten oddzielił się od Arthur Andersen dopiero w 1989 roku na podstawie umowy, na mocy której 15% dochodów przekazywano Arthur Andersen. W 1998 roku rozpoczęła się prawna batalia o uwolnienie się od umowy z AA. W wyniku werdyktu Międzynarodowej Izby Handlu (2001) uwolniono się od wszelkich zobowiązań wobec AA, zapłacono 1,2 mld $ odszkodowania oraz zmieniono nazwę na Accenture, zaś 19 lipca 2001 Accenture stała się spółką giełdową notowaną na nowojorskiej giełdzie (New York Stock Exchange - NYSE). System Wymiany Informacji na Rynku Wewnętrznym (IMI) jest siecią opartą na technologii informatycznej, która łączy instytucje publiczne na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Został on opracowany przez Komisję Europejską we współpracy z państwami członkowskimi Unii Europejskiej w celu przyspieszenia transgranicznej współpracy administracyjnej. Dzięki IMI organy administracji publicznej na poziomie krajowym, regionalnym i lokalnym mogą znaleźć swoje odpowiedniki w innych krajach oraz wymieniać z nimi bezpośrednio informacje. Zestawy wcześniej zdefiniowanych i przetłumaczonych pytań i odpowiedzi, jak również dostępność tłumaczenia maszynowego umożliwiają korzystanie z własnego języka do komunikowania się. Nie ma potrzeby posługiwania się językiem państwa – partnera.

  Dormushali Saidhodza (bułg.:Дормушали Саидходжа, ur. 16 maja 1986 w Asenowgradzie) – bułgarski piłkarz grający na pozycji napastnika. Obecnie jest zawodnikiem CSKA Sofia. Wcześniej był graczem klubu Botewu Płowdiw, a od stycznia 2007 do czerwca, przez 6 miesięcy wypożyczony był do duńskiego Randers FC. Mistrzostwa Świata w Hokeju na Lodzie II dywizji 2008 odbędą się w dwóch państwach: Rumunii (Miercurea-Ciuc) oraz w Australii (Newcastle). Zawody odbędą się w dniach 7 - 13 kwietnia. Będzie to 12 turniej o awans do II dywizji mistrzostw świata (wcześniej grupy C).

  Festiwal Przedsiębiorczości BOSS – wydarzenie studenckie odbywające się w Polsce od 2004 roku. Podczas VI Edycji w 2009 roku, studenci z 21 miast organizują szkolenia z umiejętności menedżerskich, spotkania z przedsiębiorcami, ludźmi biznesu, politykami i dziennikarzami. Dodatkowo w ramach festiwalu można zobaczyć i usłyszeć twórczość studencką podczas organizowanych imprez w klubach studenckich oraz w centrach handlowych. Organizatorem wydarzenia jest fundacja Studenckie Forum Business Centre Club.

  Sezon NHL 2013/2014 będzie 96. sezonem gry National Hockey League, a 97. jej działalności. Pierwsze mecze sezonu odbędą się 1 października 2013 roku. W tym dniu odbędzie się trzy spotkania. Drugi sezon z rzędu nie odbędą się spotkania w Europie, również NHL All-Star Game nie odbędzie się w zamian zawodnicy ligi NHL będą uczestniczyć w turnieju olimpijskim w Soczi. Hokeiści wrócą na tafle w Ameryce 26 lutego. 1 stycznia odbędzie się NHL Winter Classic, który został przełożony z powodu lokautu. Dodatkowo obędzie się jeszcze pięć innych spotkań na otwartych stadionach w ramach NHL Stadium Series oraz Heritage Classic. Sezon zasadniczy zakończy się 13 kwietnia 2013 roku.

  Instytut Technik Innowacyjnych EMAG jest instytutem badawczym zajmującym się kompleksowym opracowywaniem a także wdrażaniem nowoczesnych urządzeń, systemów oraz technologii. Realizator prac naukowych, badawczo-rozwojowych, konstrukcyjnych i ekspertyz w zakresie elektrotechniki, automatyki przemysłowej, telekomunikacji, systemów monitorowania i urządzeń bezpieczeństwa, systemów sterowania procesami, informatyki technicznej, sieciowych systemów informacyjnych, racjonalnego użytkowania paliw i energii oraz ochrony środowiska. Ofertę EMAG-u uzupełniają: badania specjalistyczne, atestacyjne i certyfikacyjne przeprowadzane w Centrum Badań i Certyfikacji (m.in. w unikatowej Pracowni Badań Kompatybilności Elektromagnetycznej) posiadającym akredytacje PCA, małoseryjna produkcja aparatury i urządzeń oraz usługi serwisowe. EMAG posiada własny ośrodek szkolenia oraz wydaje własne czasopismo naukowo-techniczne "Mechanizacja i Automatyzacja Górnictwa", poradniki, instrukcje i monografie. EMAG to lider wielu segmentów rynku - m.in. w zakresie aparatury i systemów bezpieczeństwa i monitorowania zagrożeń naturalnych, systemów automatyki kontroli parametrów jakościowych węgla. Misją i głównym celem Instytutu EMAG jest opracowywanie nowych innowacyjnych rozwiązań oraz doskonalenie istniejących urządzeń, technologii i systemów przyczyniających się do poprawy efektywności procesów produkcyjnych, wzrostu bezpieczeństwa pracy i jakości życia. Siedziba Instytutu Technik Innowacyjnych EMAG mieści się w Katowicach. Palringo – komunikator internetowy, działający na systemach Windows, Mac OS X, Linux, Windows Mobile, Symbian, iPhone, Blackberry, Android, Bada oraz w technologii Java multilanguage. Oferuje możliwość rozmawiania w grupach, możliwość wczytania lub wykonania zdjęcia, funkcje lokalizacji oraz wiadomości głosowych.

  Perusztica (bułg. Перущица) – miasto w Bułgarii w obwodzie Płowdiw, 22 km na południe od miasta Płowdiw, liczy ok. 5,4 tys. mieszkańców. Interdyscyplinarne Centrum Nowoczesnych Technologii UMK - toruński ośrodek badawczy, którego celem ma być badanie i rozwój nowoczesnych technologii. W zamyśle jego pomysłodawców ma się on przyczyniać do szybszego i sprawniejszego wdrażania innowacyjnych rozwiązań w regionie oraz do rozwijania konkurencyjności przedsiębiorstw i gospodarki lokalnej, jak również ma być on łącznikiem świata nauki ze światem biznesu. Do końca 2012 roku ośrodek będzie wyposażany w specjalistyczną aparaturę. Centrum ma zacząć funkcjonować w 2013 roku.

  Sadowo (bułg. Садово) - miasto w Bułgarii, w Obwodzie Płowdiw, ok. 2,5 tys. mieszkańców (stan z 2006 roku). Większość ludności zatrudniona jest w rolnictwie. Strukturalizacja relacji pracy z podopiecznym – podczas pracy z podopiecznym stosuje się strukturyzacje pracy, polegającą na ustaleniu częstotliwości i długości trwania spotkań, ogólnego planu dotyczącego czasu trwania pracy nad problemem, wskazanie miejsca spotkań. Przy ustalaniu klient powinien mieć duży wpływ na to gdzie każde kolejne spotkanie się odbędzie.

  Gdański Areopag – cykl dyskusji, konferencji, seminariów i koncertów, organizowanych w Gdańsku w latach od 2008 do 2012 przez Forum Dialogu Gdański Areopag, Duszpasterstwo Dziennikarzy oraz Duszpasterstwo Środowisk Twórczych, podczas których poruszane były tematy etyczne i religijne. Spotkaniom towarzyszyły wystawy, prezentacje oraz akcje charytatywne. Georgi Iliew Rusew (ur. 5 września 1981 roku w Warnie), bułgarski piłkarz, grający na pozycji środkowego pomocnika lub napastnika. Od 2008 roku gra w zespole Czerno More Warna. Wcześniej był zawodnikiem CSKA Sofia, Lokomotiwu Płowdiw i także Czerno More Warna, którego jest wychowankiem.

  Dodano: 31.08.2010. 14:37  


  Najnowsze