• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Gra miejska Edwarda w Warszawie

  24.08.2010. 00:19
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Nie tylko historycy mogą wziąć udział w organizowanej w Warszawie przez Dom Spotkań z Historią "Grze miejskiej Edwarda". Gra odbędzie się 28 sierpnia w godz. 14.00-17.00. Jej przystanki znajdą się m.in. w biurach, urzędach i kawiarniach warszawskiego Śródmieścia.

  Jak zapowiadają organizatorzy, gra będzie okazją do przypomnienia sobie, czym była "dekada Gierka" oraz sposobem na poszerzenia wiedzy o latach 70. minionego wieku. Choć PRL aspirowała do pozycji dziesiątej potęgi gospodarczej świata, to już w latach 1974-1975 zaczął się głęboki kryzys, zarówno struktur władzy, jak gospodarki, która nie była sobie w stanie poradzić z głodem mieszkaniowym, niedoborem mięsa i innych artykułów - przypomina DSH.

  Uczestnicy gry będą musieli skompletować dokumenty pozwalające ubiegać się o własne mieszkanie. Każda drużyna na odpowiednim formularzu będzie musiała uzyskać wszystkie niezbędne do jego złożenia pieczątki i wpisy. Zdobycie każdego z nich będzie się wiązało z wykonaniem zadania.

  Miejsce rozpoczęcia gry i więcej informacji na stronie: www.gra.dsh.waw.pl.

  "Gra miejska Edwarda" to impreza towarzysząca wystawie fotograficznej "Cztery pory Gierka. Polska 1970-1980 w zdjęciach z Agencji FORUM". Ekspozycję otwiera ilustrowana kronika dekady Gierka od grudnia 1970 do września 1980 r. Część opisowa to teksty z epoki - listy, fragmenty raportów i sprawozdań, cytaty prasowe ("Trybuna Ludu", "Przekrój", "Kobieta i Życie"), dowcipy, hasła propagandowe. Na ponad 150 zdjęciach autorstwa m.in. Chrisa Niedenthala, Jana Morka, Sławka Biegańskiego, Macieja Osieckiego czy nestora polskich fotoreporterów, Aleksandra Jałosińskiego, zaprezentowana została Polska lat 70. - sceny z życia codziennego oraz wydarzeń społeczno-politycznych.

  Wystawę można oglądać w Domu Spotkań z Historią przy ul. Karowej 20 w Warszawie do końca października. ESZ

  PAP - Nauka w Polsce

  agt/

  Czy wiesz ĹĽe...? (beta)
  Ławeczka Jana Nowaka-Jeziorańskiego − pomnik znajdujący się przy ul. Czerniakowskiej 178 A w Warszawie na skraju Parku Marszałka Edwarda Śmigłego-Rydza. Ruch Odrodzenia Gospodarczego im. Edwarda Gierka (ROG) – polska partia polityczna o programie socjalistycznym. Założył ją 17 grudnia 2004 prof. Paweł Bożyk (partię zarejestrowano 14 marca 2005). Największe struktury terenowe zlokalizowane są w Zagłębiu i w Warszawie. Ugrupowanie bierze aktywny udział w pracach Kongresu Porozumienia Lewicy. Przasnysz (łac. Azymopolis) – miasto i gmina miejska w województwie mazowieckim, w powiecie przasnyskim, nad Węgierką. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do województwa ostrołęckiego.

  Sezon NHL 2013/2014 będzie 96. sezonem gry National Hockey League, a 97. jej działalności. Pierwsze mecze sezonu odbędą się 1 października 2013 roku. W tym dniu odbędzie się trzy spotkania. Drugi sezon z rzędu nie odbędą się spotkania w Europie, również NHL All-Star Game nie odbędzie się w zamian zawodnicy ligi NHL będą uczestniczyć w turnieju olimpijskim w Soczi. Hokeiści wrócą na tafle w Ameryce 26 lutego. 1 stycznia odbędzie się NHL Winter Classic, który został przełożony z powodu lokautu. Dodatkowo obędzie się jeszcze pięć innych spotkań na otwartych stadionach w ramach NHL Stadium Series oraz Heritage Classic. Sezon zasadniczy zakończy się 13 kwietnia 2013 roku. C9 Rondo Daszyńskiego – budowana, początkowa stacja (od strony zachodniej) centralnego odcinka II linii metra warszawskiego w rejonie skrzyżowania ul. Prostej i Towarowej (rondo Daszyńskiego) w kierunku zachodnim, przy czym tunel poprowadzony będzie pod ul. Prostą.

  Rondo Daszyńskiego – budowana, początkowa stacja (od strony zachodniej) centralnego odcinka II linii metra warszawskiego w rejonie skrzyżowania ul. Prostej i Towarowej (rondo Daszyńskiego) w kierunku zachodnim, przy czym tunel poprowadzony będzie pod ul. Prostą. PROSZĘ O USUNIĘCIE TEJ GRAFIKI Z TEGO MIEJSCA I NIE UMIESZCZANIE (CHOĆ TO NARUSZA LICENCJĘ) ŻADNEGO ZDJĘCIA MOJEGO AUTORSTWA W PROPOZYCJACH. SZCZERZE MÓWIĄC POMYSŁ JEST TAKI SOBIE, A WIDZĘ, ŻE ŻADNE ZDJĘCIE (PRZYNAJMNIEJ WEDŁUG NIEKTÓRYCH, I TU AKURAT NIE MÓWIĘ O TEJ FOTCE, BO FAKTYCZNIE JEST TAKA SOBIE) DO WIKIPEDII SIĘ NIE NADAJE. A tak na nawiasem mówiąc, to front (niewidoczny na tym zdjęciu) jest od północy i nigdy nie jest poprawnie oświetlony. Poza tym wyobraziłem sobie ptaka w opise Bena pokazującego sylwetkę i na jednym zdjęciu ukazująca wszystkie detale barwne każdej powierzchni ciała... to chyba KUBIZM. Inicjatywa miała zwiększyć ilość grafiki na Wikipedii, ale chyba zmniejszy. Odechciwa mi się robić zdjęcia jak to wszystko czytam to mi (i pewnie nie tylko) się odechciewa robić cokolwiek. Owszem zdjęcie powinno być reprezentatywne, ale do każdego zdjęcia (nawet tych co zdobywają nagrody typu World Press Photo) można się doczepić, a coś takiego jak "koń ideowy" będący reprezentacją wszystkich koni świata nie istnieje.Radomil 16:36, 2 lip 2004 (CEST)

  Dyskusja wikiprojektu:Wiki Lubi Zabytki: Ktoś powie że styczeń, że nawet nie połowa tego miesiąca, ale myślę że można rozpocząć porządki w projekcie. Pozwoliłem sobie przenieść dyskusję do archiwum, kolejnym krokiem który proponuję jest odświeżenie listy uczestników. Jak ktoś ma napisane "nieaktywny" - usuwamy z listy, będzie przejrzyściej i będzie wiadomo kto chce pomóc zorganizować akcję w 2014. Pzdr. Kapsuglan (dyskusja) 16:17, 11 sty 2014 (CET) Świdnicki Lipiec - pojęcie używane w historiografii nazywające wydarzenia, jakie miały miejsce od 8 lipca 1980 roku na WSK PZL Świdnik w Świdniku. 1 lipca 1980 r. władze PRL, w ramach rządowego programu oszczędnościowego, mającego na celu zahamowanie przejawów kryzysu ekonomicznego, wprowadziły podwyżkę cen niektórych gatunków mięsa i wędlin. Podwyżki nie podano do publicznej wiadomości, usiłując przeprowadzić ją „po cichu”. Reakcja społeczna była natychmiastowa. Wybuch niezadowolenia miał swoje głębsze źródło, wynikał z zawiedzenia społecznych nadziei, które na początku lat siedemdziesiątych rozbudziła w społeczeństwie „propaganda sukcesu”, lansowana przez nową rządzącą ekipę I sekretarza KC PZPR Edwarda Gierka.

  Festiwal Kultury Słowiańskiej i Cysterskiej w Lądzie - festiwal, który co roku odbywa się w Lądzie, przy zrekonstruowanym grodzie wczesnośredniowiecznym oraz w lądzkim klasztorze. Teren oraz najbliższe otoczenie grodu stanowią scenerię, w której organizatorzy przybliżają dorobek wczesnośredniowiecznej Polski i Słowiańszczyzny. W ciągu dwóch dni prezentowane są dawne rzemiosła, pokazy uzbrojenia i walk, inscenizacje historyczne, sceny z życia codziennego dawnych Słowian oraz zajęcia edukacyjne dla dzieci. Podczas IV już festiwalu odbywały się także koncerty muzyki dawnej (koncert zespołu „Kwartet Jorgi”, zespołu „Abalienatus”, koncert międzynarodowej grupy "Schola Teatru Węgajty”, koncert zespołu „Percival” z Lubina, zespołu „Redlin" z Jastrzębiej Góry, a także występ „Swarzęckiej Orkiestry Flażoletowej Muzyka i Taniec”).

  Teksty i preteksty – książkowy zbiór artykułów i recenzji krytycznoliterackich Wojciecha Skalmowskiego (1933-2008), publikowanych pod pseudonimem "Maciej Broński" na łamach paryskiej "Kultury" w latach 1970-1980. Teksty różnorodne tematycznie, nie przeznaczone pierwotnie do druku w książce, stanowią, według przedmowy autora, komentarz do dekady lat 70. XX w. w kulturze i literaturze. Publikacja została wydana z inicjatywy Jerzego Giedroycia przez Instytut Literacki w Paryżu, w serii: Biblioteka "Kultury" (tom 340). Podzielona jest na trzy części: "Polska", "Rosja", "Zachód".

  Dąb Kongresowy – dąb w Puszczy Białowieskiej; obwód na wysokości 130 cm od podstawy pnia – 636 cm (2009 r.), wysokość 32 m. Drzewo bez wyraźnych objawów zamierania. Od połowy lat 60. obwód drzewa powiększył się o ok. 50 cm. Dąb ten rośnie w pobliżu wiaty ogniskowej położonej prawie dokładnie w geograficznym centrum Puszczy Białowieskiej, gdzie w 1973 roku zorganizowana ognisko dla ówczesnych przywódców PRL-u: Edwarda Gierka i Piotra Jaroszewicza.Od tamtej pory to miejsce ogniskowe nazywane jest "Gierkówką". 24 kwietnia 1997 roku "Gierkówkę" odwiedzili uczestnicy V Kongresu Leśników Polskich i z tej okazji drzewo drzewo zostało nazwane "Dębem Kongresowym". W jego otoczeniu rośnie kilka mniejszych dębów, być może potomków Dębu Kongresowego. Osiedle Łukasiewicza – jedno z osiedli Płocka, zbudowane w latach 1970-1980 w technologii "wielkiej płyty" między ulicami Łukasiewicza, Gwardii Ludowej, Tysiąclecia i Bielską. Wielka płyta pochodziła z tymczasowej, początkowo, wytwórni, którą w 1970 roku ulokowano przy ulicy Rembielińskiego.

  Peter Alexander Rupert Carington, 6. baron Carrington KG, GCMG, CH (ur. 6 czerwca 1919 w Londynie) – konserwatywny polityk brytyjski. W latach 1963-1970 i 1974-1979 przewodził konserwatystom w Izbie Lordów. Od 20 czerwca 1970 r. do 8 stycznia 1974 r. był ministrem obrony w rządzie Edwarda Heatha. Od 5 maja 1979 r. do 5 kwietnia 1982 r. był ministrem spraw zagranicznych w rządzie Margaret Thatcher. Następnie – do 1988 r. – był sekretarzem generalnym NATO. 17. edycja turnieju Kajotbet Hockey Games została rozegrana w dniach 26-29 kwietnia 2012 roku. Wzięło w nim udział cztery reprezentacje:Czech, Szwecji, Finlandii i Rosji. Każdy zespół rozegra po trzy spotkania, a łącznie odbędzie się sześć spotkań. Pięć spotkań odbędzie się w hali Kajot Arena w Brnie, jeden mecz rozegrano się w hali Jubileuszowy Pałac Sportu w Petersburgu.

  Turniej olimpijski w hokeju na lodzie mężczyzn podczas XXII Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Soczi będzie dwudziestą drugą edycją w historii i odbędzie się w dniach od 12 do 23 lutego 2014 roku. Do rywalizacji przystąpi 12 drużyn, podzielonych na trzy grupy. Turniej obejmować będzie trzydzieści spotkań: 18 w fazie grupowej, 4 w rundzie kwalifikacyjnej, cztery ćwierćfinały, dwa półfinały oraz po jednym meczu o brązowy oraz złoty medal. W każdej z nich zmagania toczyły się systemem kołowym (tj. każdy z każdym, po jednym meczu). Po zakończeniu tego poziomu rozgrywek rozpocznie się decydująca faza pucharowa. W pierwszej rundzie zagra osiem najgorszych zespołów fazy grupowej, systemem: 5-12, 6-11, 7-10, 8-9. Zwycięzcy tych par awansują do ćwierćfinałów, w których już wcześniej znajdą się najlepsze cztery zespoły fazy grupowej. Do finału awansują dwie drużyny, które zwyciężą w spotkaniach półfinałowych. Maciek Nabrdalik (ur. w 1980 r. w Częstochowie) – polski fotoreporter, członek prestiżowej amerykańskiej agencji VII Photo, laureat polskich i międzynarodowych konkursów fotografii prasowej. Jego zdjęcia były prezentowane m.in. na wystawach w Nowym Jorku, Pradze i Warszawie.

  Katedra Badań Niemcoznawczych Uniwersytetu Łódzkiego: Powołana do życia 15 lutego 1993 roku Katedra Badań Niemcoznawczych jest samodzielną jednostką naukowo-dydaktyczną, działającą przy Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politologicznych Uniwersytetu Łódzkiego, która specjalizuje się zarówno w analizie zagadnień dotyczących polityki, historii, kultury, geografii, gospodarki Niemiec, Austrii i Szwajcarii, jak i w nauczaniu języka niemieckiego, postrzeganego jako narzędzie w poznawaniu, zrozumieniu i badaniu szeroko pojętych procesów politycznych, społeczno-kulturowych dokonujących się w krajach niemieckiego obszaru językowego w skali globalnej, państwowej oraz lokalnej.

  Dodano: 24.08.2010. 00:19  


  Najnowsze