• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Historia życia świadka katyńskiego na wystawie w Ostrowie Wielkopolskim

  30.04.2011. 12:04
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Unikalne zdjęcia i dokumenty obrazujące drogę życiową jednego ze świadków mordu katyńskiego, ppor. Zbigniewa Rowińskiego, pokazano na wystawie otwartej w Muzeum Miasta Ostrowa Wielkopolskiego  Rowiński - najprawdopodobniej jako jedyny mieszkaniec tego miasta - był świadkiem ekshumacji zwłok pomordowanych oficerów w 1943 roku. W latach 50. zeznawał przed komisją katyńską Kongresu USA. Jego ojciec Stefan był pierwszym po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku burmistrzem Ostrowa.

  "Wystawa jest wyjątkowa, ponieważ jej bohaterem jest ostrowianin z bardzo znanej i zasłużonej rodziny. Był jednym ze świadków powołanych przez okupanta niemieckiego do zbadania zbrodni katyńskiej. Pokazujemy jego los" - powiedział dyrektor ostrowskiego muzeum, Witold Banach.

  Rowiński należał do tych Polaków, którzy po kwietniu 1943 r., tuż po odkryciu grobów katyńskich, zmuszeni przez Niemców, mieli potwierdzić, że zbrodni tej dokonali sowieci - przypomniał Banach.

  Rowiński trafił w czasie wojny do oflagu niemieckiego i stamtąd został przewieziony na miejsce zbrodni w Katyniu, był w gronie pierwszych świadków. "Te ślady były wtedy jeszcze świeże i od samego początku było wiadomo, kto był sprawcą zbrodni" - powiedział dyrektor.

  Z dokumentów i zdjęć pokazanych na ekspozycji można dowiedzieć się, że Rowiński był wyjątkową postacią. "Miał wykształcenie prawnicze, ale był też lotnikiem i miał również pasje twórcze" - podkreślił Banach. Na wystawie można obejrzeć sceny z inscenizacji teatralnych, jakie organizowali polscy oficerowie w oflagu, m.in. Kazimierza Rudzkiego, z którym występował Rowiński.

  Zeznania złożone przed amerykańskim Kongresem uniemożliwiły Rowińskiemu powrót do Polski, ponieważ świadkowie katyńscy byli niewygodni dla nowej, komunistycznej władzy. Zmarł w 1986 r. na emigracji w Londynie. Został pochowany obok swojego ojca, w rodzinnym Ostrowie.

  Ekspozycję można oglądać do końca maja. ZAK

  PAP - Nauka w Polsce

  hes/ .bsz  Czy wiesz że...? (wersja beta)

  Kasa Pożyczkowa Miasta Ostrowa - położony przy placu Stefana Rowińskiego budynek o jednym z najbogatszych w Ostrowie Wielkopolskim wystrojów elewacji.

  Archiwum Robla – dokumenty i przedmioty odnalezione w 1943 roku w trakcie ekshumacji ofiar zbrodni katyńskiej prowadzonej w Katyniu przez władze niemieckie i Komisję Techniczną Polskiego Czerwonego Krzyża.

  Raport Maddena – raport Specjalnej Komisji Śledczej Kongresu Stanów Zjednoczonych do Zbadania Zbrodni Katyńskiej pod przewodnictwem Raya Johna Maddena z Indiany, opublikowany po raz pierwszy w 1952 roku i wskazujący, że odpowiedzialność za zbrodnię katyńską ponosi Związek Radziecki. 4 kwietnia 2003 roku władze polskie otrzymały od Kongresu USA kopię pełnej dokumentacji działań Komisji, liczącą 7 tys. stron (w tym ponad 2 tys. stron protokołów przesłuchań świadków). Komunikat PAP informował:

  Katyński Marsz Cieni – doroczny pochód upamiętniający ofiary zbrodni katyńskiej organizowany w Warszawie z okazji obchodów Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Organizatorem jest Grupa Historyczna Zgrupowanie "Radosław", a wśród patronów byli dotąd między innymi Instytut Pamięci Narodowej, Komitet Katyński, Fundacja "Golgota Wschodu" i Stowarzyszenie Rodzina Katyńska w Warszawie.

  Edward Alfons Gąsiewicz (urodzony 6 listopada 1898 w Warszawie, zmarł 1940 w Lesie katyńskim) – oficer Wojska Polskiego, jedna z ofiar zbrodni katyńskiej.


  Pomnik Ofiar Zbrodni Katyńskiej (Pomnik Ofiar Katynia, Miednoje i Charkowa, więźniów obozów Kozielsk, Starobielsk, Ostaszków) we Wrocławiu – pomnik upamiętniający ofiary zbrodni katyńskiej. Autorem projektu pomnika jest Tadeusz Tchórzewski. Budowany w latach 1994-2000.

  Ray John Madden (ur. 25 lutego 1892 w Waseca w stanie Minnesota, zm. 28 września 1987 w Waszyngtonie) – amerykański prawnik i kongresmen, w latach 1943–1977 członek Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych ze stanu Indiana z ramienia Partii Demokratycznej. W latach 1951–1952 przewodniczący Specjalnej Komisji Śledczej Kongresu Stanów Zjednoczonych do Zbadania Zbrodni Katyńskiej, która w 1952 roku ogłosiła tzw. raport Maddena wskazujący, że odpowiedzialność za zbrodnię katyńską ponosi ZSRR. W 1977 roku wchodził w skład Komitetu Medalu Katyńskiego. Ray J. Madden został pochowany na Narodowym Cmentarzu w Arlington w stanie Wirginia.

  Dodano: 30.04.2011. 12:04  


  Najnowsze