• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Historyczna gra w Gieczu

  13.06.2011. 13:19
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Dzieci, młodzież i całe rodziny mogą wziąć udział w grze historycznej, którą 19 czerwca organizuje Muzeum w Gieczu (woj. wielkopolskie). Celem uczestników zabawy będzie znalezienie legendarnego kwiatu paproci.

  Około 21 czerwca rozpoczyna się astronomiczne lato. Nasi słowiańscy przodkowie obchodzili wtedy Noc Kupały. Ludzie świętowali w tym czasie najdłuższy dzień roku. Był to dla nich czas magii, wielkiej radości i zabawy. Z tym dniem wiązało się wiele magicznych zwyczajów i opowieści. Jedna z dawnych legend opowiada o tym, że w Noc Świętojańską zakwita kwiat paproci, który znalazcy przynosi ogromne szczęście i powodzenie.

   

  Na tym podaniu będzie się opierała przygotowana przez Muzeum w Gieczu gra historyczna. Organizatorzy zabawy zapraszają wszystkich, a szczególnie rodziny z dziećmi i młodzież, do przybycia w niedzielę 19 czerwca o godzinie 14.00 do, położonego między Poznaniem, a Środą Wielkopolską, grodziska w Gieczu. W programie przewidziane są gry i zabawy, których celem będzie odszukanie kwiatu paproci.

  Pracownicy Muzeum proszą o wcześniejsze zgłoszenie chęci uczestnictwa w wydarzeniu pod numerem telefonu: 61 285 92 22 lub na adresem e-mailowym: [email protected]

  Zgłoszenia będą przyjmowane do 16 czerwca, a kartę wstępu będzie stanowił bilet rodzinny w cenie 12 zł.

  Muzeum w Gieczu sąsiaduje z grodziskiem z okresu plemiennego. W świetle obecnego stanu badań, Giecz stanowi wyjątek wśród innych piastowskich ośrodków władzy, gdyż jest to jedyny przykład grodu centralnego monarchii piastowskiej o poświadczonej archeologicznie tradycji sięgającej okresu przedpaństwowego.

  PAP - nauka w Polsce

  szz/ agt/bsz


  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Parafia Świętego Jana Chrzciciela w Gieczu – rzymskokatolicka parafia w Gieczu, należy do dekanatu kostrzyńskiego archidiecezji poznańskiej. Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gieczu – rzymskokatolicka parafia w Gieczu, należy do dekanatu kostrzyńskiego archidiecezji poznańskiej. Bogdan Kostrzewski (ur. 2 sierpnia 1915 w Poznaniu, zm. 12 kwietnia 1971 w Poznaniu) - docent, doktor, polski archeolog, muzeolog, długoletni dyrektor Muzeum Archeologicznego w Poznaniu, prowadził wykopaliska w Gieczu. Prywatnie był synem prof drJózefa Kostrzewskiego.

  Kościół świętego Jana Chrzciciela i Matki Bożej Pocieszenia w Gieczu – jeden z dwóch kościołów rzymskokatolickich we wsi Giecz, w powiecie średzkim. Należy do dekanatu kostrzyńskiego. Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Mikołaja w Gieczu – jeden z dwóch kościołów rzymskokatolickich we wsi Giecz, w powiecie średzkim. Należy do dekanatu kostrzyńskiego.

  Kwiat paproci, perunowy kwiat – mityczny, legendarny kwiat, mający zakwitać raz w roku, w czasie przesilenia letniego (najkrótszej nocy z 20 na 21 czerwca). Znalazcy zapewniać miał bogactwo i dostatek, przez co jego poszukiwania stały się stałym elementem obchodów słowiańskiego święta Kupały. Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach powstało w 1979 roku jako Muzeum Zabawkarstwa. Posiada ogromną kolekcję zabawek zarówno historycznych, jak i współczesnych. Mieści się w Kielcach przy placu Wolności 2. Jest to jedna z nielicznych i największa tego typu placówka w Polsce. Kolekcje zabawek można oglądać także w Miejskim Muzeum Zabawek w Karpaczu, Muzeum Zabawek „Bajka” w Kudowie-Zdroju i w Muzeum Zabawek „Bajka” w Krynicy-Zdroju.

  Sandomierskie Oskara Kolberga – 2 tom dzieła Lud. Jego zwyczaje, sposób życia, mowa, podania, przysłowia, obrzędy, gusła, zabawy, pieśni, muzyka i tańce wydany pierwotnie w 1865 w Drukarni J. Jaworskiego w Warszawie. Muzeum Pojazdów Konnych – muzeum w miejscowości Pilaszków działające od 2003. Muzeum posiada 52 pojazdy konne, a wśród nich:

  Muzeum Archidiecezjalne w Poznaniu – muzeum gromadzące szeroko rozumiane dzieła sztuki religijnej i przedmioty świadczące o duchowości człowieka. Jedna z najstarszych tego typu instytucji w kraju i jedna z pierwszych placówek muzealnych w Poznaniu.

  Muzeum Tatry (Muzeum Techniki Tatra, Technické muzeum Tatra) formalnie jest jedną z wystaw Muzeum Regionalnego w mieście Kopřivnice (Koprzywnice) w Czechach (obok Willi Szustali, Muzeum Wójtostwa oraz Muzeum Emila i Dany Zatopków). Jednak ogromne bogactwo i atrakcyjność ekspozycji sprawiają, że wystawa ta jest dominującym elementem muzeum, które właśnie z nią najczęściej jest utożsamiane.

  Berek lub ganiany, goniany – dziecięca gra ruchowa, polegająca na tym, że jedna osoba (nazywana berkiem) musi dotknąć dowolną z pozostałych osób biorących udział w zabawie. Dotknięta osoba staje się berkiem, a poprzedni berek staje się zwykłym uczestnikiem zabawy. W grze może brać udział dowolna liczba osób. Kiedy jest dużo uczestników, mogą być dwa berki. Zabawa nie jest ograniczona w czasie, jednak zazwyczaj kończy się, gdy większość uczestników poczuje się zmęczona. Paprocie jednakozarodnikowe – sztuczna grupa paproci, która w przeciwieństwie do paproci różnozarodnikowych wykształca jednakowe zarodniki, z których rozwijają się jednopienne gametofity (tj. zawierające zarówno męskie, jak i żeńskie organy generatywne). Należą tu wszystkie linie rozwojowe paproci z wyjątkiem rzędu salwiniowców Salviniales. Przy czym zdarza się także, że w warunkach niesprzyjających (głodowych) u paproci normalnie wykształcających obupłciowe gametofity, rozwijają się na nich tylko plemnie i odwrotnie – u salwiniowców w podobnych warunkach mogą wykształcić się z kolei gametofity obupłciowe. W dawniejszych systemach klasyfikacyjnych do paproci jednakozarodnikowych zaliczane były wyłączane teraz z paproci w odrębne taksony nasięźrzałowce i strzelichowe.

  Muzeum Polaków Ratujących Żydów na Podkarpaciu im. Rodziny Ulmów – planowane muzeum w Markowej. Szacowany koszt budowy muzeum to ok. 6,5 mln. Muzeum ma być otwarte w 2013 roku. Żydowskie Muzeum Galicja – muzeum założone w Krakowie przy ulicy Dajwór przez brytyjskiego fotografa Chrisa Schwarza. Oficjalnie otwarte zostało 27 czerwca 2004. Mieści się w odrestaurowanym budynku byłej żydowskiej fabryki mebli. Zajmuje 920 m² powierzchni.

  Musée de la Contrefaçon jest to muzeum poświęcone fałszerstwu i podróbkom. Muzeum jest położone przy rue de la Faisanderie pod numerem 16 w 16. okręgu Paryża. Muzeum jest otwarte codziennie z wyjątkiem poniedziałku. Za wstęp pobierana jest opłata.

  Dodano: 13.06.2011. 13:19  


  Najnowsze