• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Historyczny konkurs dla młodzieży Rówieśnicy

  17.01.2011. 00:33
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Ogłoszono konkurs "Rówieśnicy" dla uczniów szkół ponadpodstawowych. Nastolatkowie będą m.in. opisywać swoich rówieśników walczących niegdyś o niepodległość państwa lub biorących udział w niezależnej działalności kulturalnej w komunistycznej Polsce.  Zgłoszenia należy nadsyłać do 30 marca. Jednym z organizatorów edukacyjno-filmowego konkursu jest Muzeum Historii Polski.

  W konkursie mogą brać udział pojedyncze osoby lub zespoły, maksymalnie trzyosobowe, koordynowane przez opiekuna (nauczyciela, drużynowego lub inną pełnoletnią osobę).

  "Nastoletni uczestnicy muszą odnaleźć i opisać swoich rówieśników walczących o niepodległość państwa, nie zgadzających się na narzuconą rzeczywistość lub biorących udział w niezależnej działalności kulturalnej w latach 1945-1989" - wyjaśniają organizatorzy.

  Konkurs będzie miał trzy etapy. W pierwszym uczniowie będą tworzyć prace pisemne - w stylu opisu biograficznego - na temat wybranego przez siebie rówieśnika, który był w przeszłości zaangażowany w historyczne wydarzenia.

  Autorzy sześciu najlepszych tekstów przejdą do etapu drugiego, w ramach którego odbędą się warsztaty filmowe, realizowane we współpracy z łódzką "filmówką". W tym etapie prace opisowe będą przekształcane w scenariusze filmowych etiud. Na ich podstawie, dzięki pomocy łódzkiej szkoły, nakręcone zostaną następnie krótkie filmy związane z bohaterami konkursowych prac.

  W ramach etapu trzeciego planowane są pokazy etiud oraz wybór uczestnika konkursu, na podstawie pracy którego powstał najciekawszy film.

  Konkurs będzie rozstrzygnięty w listopadzie.

  Aby wziąć w nim udział, należy do 30 marca przesłać organizatorom wypełniony kwestionariusz zgłoszeniowy, który znajduje się na stronie internetowej www.edukacja.muzhp.pl. Na stronie muzeum dostępny będzie także szczegółowy regulamin konkursu.

  Jednym z patronów medialnych przedsięwzięcia jest Polska Agencja Prasowa. Patronat honorowy objęli z kolei minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski oraz minister edukacji narodowej Katarzyna Hall.

  PAP - Nauka w Polsce, Joanna Poros

  ls/ bsz  Czy wiesz że...? (wersja beta)

  Z klasy do kasy – konkurs giełdowo-ekonomiczny o charakterze gry giełdowej, która umożliwia wirtualne inwestowanie pieniędzy w wybrane instrumenty finansowe. Organizatorami konkursu są: Gazeta Wyborcza, Narodowy Bank Polski, od roku 2003 Fundacja Bankowa im. Leopolda Kronenberga, Fundacja Młodzieżowej Przedsiębiorczości oraz od roku 2012 portal wyborcza.biz. Konkurs skierowany jest do uczniów szkół ponadpodstawowych czyli gimnazjów, liceów, techników i uczniów szkół zawodowych (nie mogą w nim brać udziału uczniowie szkół dla dorosłych).

  Ogólnopolskie Młodzieżowe Seminarium Astronomiczne (OMSA) – finał wojewódzkich konkursów wyłaniający najlepszy referat z zakresu astronomii i astronautyki. Odbywa się on w Grudziądzu. Konkurs skierowany jest do młodzieży ponadgimnazjalnej zainteresowanej astronomią lub astronautyką. W czasie seminarium uczestnicy mają możliwość przedstawienia swojej pracy profesjonalnemu jury oraz rówieśnikom biorącym w nim udział. Patronat nad konkursem sprawuje Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii oraz Polskie Towarzystwo Astronomiczne

  Ogólnopolskie Młodzieżowe Seminarium Astronomiczne (OMSA) – finał wojewódzkich konkursów wyłaniający najlepszy referat z zakresu astronomii i astronautyki. Odbywa się on w Grudziądzu. Konkurs skierowany jest do młodzieży ponadgimnazjalnej zainteresowanej astronomią lub astronautyką. W czasie seminarium uczestnicy mają możliwość przedstawienia swojej pracy profesjonalnemu jury oraz rówieśnikom biorącym w nim udział. Patronat nad konkursem sprawuje Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii oraz Polskie Towarzystwo Astronomiczne

  Księgowy rokuKsięgowy Roku to ogólnopolski konkurs rozgrywany rok rocznie od 1998 do 2009r. Jego celem było wyróżnianie najlepszych finansistów w Polsce oraz promowanie ich jako liczących się partnerów w zarządzaniu przedsiębiorstwami. W czterech ostatnich edycjach, przy okazji konkursu dla praktyków rozgrywana była także studencka edycja Konkursu. To prestiżowe wydarzenie integrujące środowisko księgowych i specjalistów w dziedzinie finansów, realizowane przez Grupę Wydawniczą INFOR, Stowarzyszenie Księgowych w Polsce oraz producentów oprogramowania branżowego (Matrix.pl zastąpiony w 2005r przez Sage Symfonia). Cieszył się uznaniem Uczestników oraz osób reprezentujących kręgi biznesowe, władze lokalne i centralne, środowiska opiniotwórcze i media. Niestety, w związku z rezygnacją głównego sponsora, od 2010r konkurs nie jest przeprowadzany.

  Księgowy RokuKsięgowy Roku to ogólnopolski konkurs rozgrywany rok rocznie od 1998 do 2009r. Jego celem było wyróżnianie najlepszych finansistów w Polsce oraz promowanie ich jako liczących się partnerów w zarządzaniu przedsiębiorstwami. W czterech ostatnich edycjach, przy okazji konkursu dla praktyków rozgrywana była także studencka edycja Konkursu. To prestiżowe wydarzenie integrujące środowisko księgowych i specjalistów w dziedzinie finansów, realizowane przez Grupę Wydawniczą INFOR, Stowarzyszenie Księgowych w Polsce oraz producentów oprogramowania branżowego (Matrix.pl zastąpiony w 2005r przez Sage Symfonia). Cieszył się uznaniem Uczestników oraz osób reprezentujących kręgi biznesowe, władze lokalne i centralne, środowiska opiniotwórcze i media. Niestety, w związku z rezygnacją głównego sponsora, od 2010r konkurs nie jest przeprowadzany.

  Włochy biorą udział w Konkursu piosenki Eurowizji od samego początku jego istnienia, czyli od 1956 roku. Do tej pory uczestniczyli w konkursie 39 razy. Kraj wziął udział w 2011 roku, po 14-letniej przerwie.

  60. Konkurs Piosenki Eurowizji 2015 zostanie zorganizowany w 2015 roku przez austriackiego nadawcę publicznego Österreichischer Rundfunk (ORF), dzięki wygranej austriackiej reprezentantki, Conchity Wurst, z utworem „Rise Like a Phoenix” podczas konkursu w 2014 roku. Będzie to drugi konkurs organizowany przez Austrię, po konkursie w 1967 roku. Organizatorzy nie zdecydowali jeszcze, gdzie odbędą się koncerty konkursowe – o prawo do organizacji stara się siedem austriackich miast. Chociaż początkowo ogłoszono, że konkurs odbędzie się 12, 14 i 16 maja, w informacji dla potencjalnych gospodarzy telewizja ORF zasugerowała, że koncerty odbędą się tydzień później, tj. 19, 21 i 23 maja.

  Dodano: 17.01.2011. 00:33  


  Najnowsze