• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • I Śląskie Dni Społeczeństwa Informacyjnego

  05.10.2008. 13:05
  opublikowane przez: Maksymilian Gajda

  "Truizmem stało się już twierdzenie, że współczesna gospodarka opiera się na wiedzy. Jest oczywiste, że tylko regiony potrafiące zapewnić swoim mieszkańcom realizację takich właśnie potrzeb, mają szansę stać się motorami rozwoju i atrakcyjnym miejscem do pracy i wypoczynku" - uważają koordynatorzy Pierwszych Śląskich Dni Społeczeństwa Informacyjnego (I ŚDSI), wydarzenia, którego celem jest wypromowanie województwa śląskiego i zapewnienie mu miejsca w czołówce polskich regionów. I ŚDSI rozpoczęły się 29 września i potrwają do 24 października.  Organizatorami projektu są: Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach, Śląskie Centrum Społeczeństwa Informacyjnego, Śląski Oddział Polskiego Towarzystwa Informatycznego oraz kilka prywatnych przedsiębiorstw. Partnerami przedsięwzięcia zostali natomiast: Uniwersytet Śląski, Górnośląska Wyższa Szkoła Handlowa, Krajowe Stowarzyszenie Ochrony Informacji Niejawnych, Inicjatywa Edukacyjna 2007 "PARTNERSTWO DLA PRZYSZŁOŚCI" oraz firma innowacyjna ALTERIS.

  Jak mówią przedstawiciele wymienionych instytucji, województwo śląskie jest jednym z tych regionów, które mają wszelkie warunki by stanąć w czołówce zmian. "Duża ilość firm bazujących na wysokich technologiach, wysoko kwalifikowane kadry, duża ilość ośrodków naukowych i edukacyjnych, to tylko część atutów którymi możemy się pochwalić" - podkreślają.

  "Mamy nadzieję na stworzenie przedsięwzięcia, prezentującego Śląsk jako aktywny i nowoczesny obszar, na którym wspólnie działają silne przemysły tradycyjne oraz firmy nowych technologii. Systemy, takie jakie SEKAP czy Elektroniczna Karta Pacjenta, to tylko przykłady wielu wdrożonych w naszym regionie rozwiązań, którymi chcemy się pochwalić. Liczmy na aktywne zaangażowanie biznesu, naukowców, środowisk dziennikarskich oraz mieszkańców regionu. Pokażmy, że już jesteśmy społeczeństwem informacyjnym" - dodają.

  Zgodnie z przyjętymi założeniami, Śląskie Dni Społeczeństwa Informacyjnego mają być zbiorem imprez - zarówno konferencji i seminariów, jak też pikników i dni otwartych. W ramach programu ramowego zdefiniowano następujące elementy: e-Government, e- Edukacja, e-Zdrowie, e-Prawo, e-Bezpieczeństwo, e- Gospodarka/przemysł/energetyka, e-Finanse, e-Kultura/e-Kościół, e- Turystyka/e-Rozrywka oraz e-Media.

  I ŚDSI rozpoczęły się 29 września konferencją pt. "Project Management dla Firm Innowacyjnych: droga do sukcesu - od idei do globalnego biznesu". Najbliższy weekend upłynie zaś pod znakiem pikniku gospodarczego "Tworzymy e-Gospodarkę".

  W kolejnych tygodniach odbędą się m.in. takie imprezy jak: I Międzynarodowa Konferencja "Razem bezpieczniej w Regionie", seminarium warsztatowe "Elektroniczny Obieg Dokumentów w kontekście e-podpisu i e-skrzynki podawczej", konferencja "Koszty produkcji energii a ochrona środowiska", impreza dla nauczycieli przedmiotowych oraz dyrektorów szkół pt. "Innowacyjna edukacja" oraz otwarta konferencja nt. "e-bezpieczeństwo a rzeczywistość". Organizatorzy zaplanowali także szkolenie "O funduszach UE dla Twojej Firmy - interaktywny warsztat z wykorzystaniem połączenia przez Internet i technologii webex".

  PAP - Nauka w Polsce, Katarzyna Czechowicz

  Ramowy program imprez:

  29 września
  Konferencja "Project Management dla Firm Innowacyjnych: droga do sukcesu - od idei do globalnego biznesu"
  3-4 października
  Piknik Gospodarczy Tworzymy E- Gospodarkę
  9-10 października
  Konferencja nt. e-administracji (e-Government) w Ustroniu
  13 października
  I Międzynarodowa Konferencja Razem bezpieczniej w Regionie - strategia, programy bezpieczeństwa teoria i praktyka wraz z towarzyszącą jej wystawą Technika dla Bezpieczeństwa Publicznego
  14 października
  Obchody Dnia Edukacji Narodowej
  15 października
  - Konferencja e-Zdrowie odbędzie się w kawiarni Rondo Sztuki w Katowicach
  - Seminarium warsztatowe w ramach Śląskich Dni Społeczeństwa Informacyjnego
  - pt.: Elektroniczny Obieg Dokumentów w kontekście e-podpisu i e-skrzynki podawczej - seminarium warsztatowe.
  - Konferencja dotycząca różnych aspektów Społeczeństwa Informacyjnego organizowana przez Polskie Towarzystwo Informatyczne
  16 października
  Konferencja - Koszty produkcji energii a ochrona środowiska
  17 października
  Innowacyjna edukacja - impreza dla nauczycieli przedmiotowych oraz dyrektorów Szkół w Nowej Auli GWSH
  Szkolenie - O funduszach UE dla Twojej Firmy - interaktywny warsztat z wykorzystaniem połączenia przez Internet i technologii webex
  18 października
  1. Inauguracja VI edycji Studiów Podyplomowych Bezpieczeństwo i Ochrona Informacji oraz otwarta konferencja nt. e-bezpieczeństwo a rzeczywistość
  21 października zakończenie I ŚDSI
  Konferencja - Jesienne Spotkania Informatyczne w Wiśle

  Czy wiesz że...? (wersja beta)

  Dodano: 05.10.2008. 13:05  


  Najnowsze