• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Imperial fringe: kości niezgody, Londyn, Zjednoczone Królestwo

  24.09.2012. 18:17
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Wydarzenie pt. "Imperial Fringe: kości niezgody” (Imperial Fringe: bones of contention) odbędzie się 29 listopada 2012 r. w Londynie.

  Kości umożliwiają nam poruszanie się, nadają naszemu ciału kształt i podtrzymują je. Są żywymi tkankami, które stale się odbudowują. Są, czy to w postaci skruszonej, polerowanej czy łączonej, używane jako symbole kulturowe, źródło komórek macierzystych, środki do leczenia stawów, a nawet używane do wznoszenia różnego rodzaju konstrukcji. Kości są naszym podstawowym budulcem.

  Istnieje wiele sklasyfikowanych schorzeń układu szkieletowego. Jednym z najczęstszych jest osteoporoza. Równie powszechnie występuje skolioza, czyli skrzywienie kręgosłupa dające często na obrazie rentgenowskim kształt zbliżonych do litery C lub S.

  Konferencja będzie dla naukowców okazją do omówienia najnowszych trendów w badaniach z tej dziedziny.

  Za: CORDIS

  Czy wiesz ĹĽe...? (beta)
  Fringe: Na granicy światów (oryg. Fringe) – amerykański serial science-fiction stworzony przez J.J. Abramsa (współtwórcy serialu Zagubieni), Alexa Kurtzmana i Roberta Orciego dla sieci telewizyjnej FOX, emitowany od 9 września 2008 do 18 stycznia 2013. Kolokwialne angielskie słowo fringe w tytule produkcji można przetłumaczyć jako "skraj świadomości", jako że serial opowiada o zjawiskach, które rozgrywają się na obrzeżach ludzkiego poznania i często poza nim. Krytycy zwracają uwagę na podobieństwo fabularne Fringe do serialu Z Archiwum X. Imperial College London (właśc. The Imperial College of Science, Technology and Medicine) jest publicznym uniwersytetem położonym w Londynie. Specjalizuje się w badaniach oraz kształceniu w dziedzinie nauki, inżynierii oraz medycyny. Imperial College był częścią Uniwersytetu Londyńskiego do roku 2007, kiedy to uzyskał pełną niezależność, z okazji stulecia swego istnienia. Na Imperial College kształci się około 13 500 studentów, a kadra akademicka liczy ponad 3300 osób. Fringe – rodzina festiwali artystycznych odbywających się na całym świecie. Fringe odnosi się do multidyscyplinarnych, niekonwencjonalnych działań artystycznych.

  Kirk Acevedo (urodzony 27 listopada 1971 roku w Nowym Jorku) – amerykański aktor. Najlepiej znany z ról w serialach Oz, Kompania Braci oraz Fringe: Na granicy światów. Bad Robot Productions - amerykańska wytwórnia filmowa, założona w 1998 roku, której właścicielem jest Jeffrey Abrams. Producent m.in. serii Zagubieni i Fringe: Na granicy światów. Współpracuje z Paramount Pictures i Warner Bros.

  Skolioza (łac. Scoliosis, z gr. skoliós – krzywy) – skrzywienie kręgosłupa, zwane często "bocznym skrzywieniem kręgosłupa". Wbrew tej nazwie, skolioza nie jest jedynie bocznym skrzywieniem, a trójpłaszczyznowym. Anna Torv (ur. 15 czerwca 1978 w Melbourne) – australijska aktorka, najlepiej znana z roli Olivii Dunham w serialu Fringe.

  Kontrapost - w sztukach plastycznych sposób ustawienia postaci tak, iż cały ciężar jej ciała opiera się na jednej nodze, podczas gdy druga jest odciążona i lekko wspiera się na ziemi. Ten układ nóg równoważony jest przez wygięcie tułowia i rąk - barki są pochylone przeciwnie w stosunku do bioder, co w połączeniu z pochyleniem głowy sprawia, że kręgosłup postaci tworzy kształt litery "S". Jedna z rąk zwykle jest spuszczona, a druga coś dzierży. Anatomia ryb: Jednym z elementów dostosowywania się do warunków środowiska, zapełniania wolnych nisz ekologicznych jest kształtowanie sylwetki ciała ułatwiającej poruszanie się, zdobywanie pokarmu i ucieczkę przed drapieżnikami. Różnorodność kształtów ciała ryb wskazuje jak duże zdolności przystosowawcze posiada ta grupa zwierząt.

  Operatory modalne to symbole używane w różnego typu logikach modalnych, nadające swoim argumentom specjalne znaczenie.

  Kielnia (z niem. Kelle) – narzędzie murarskie składające się z płaskiej stalowej płytki grubości ok. 1,5 do 2 mm, o trójkątnym lub trapezowym kształcie, połączonej z wygiętym w kształcie litery "S" łącznikiem wykonanym z pręta stalowego o średnicy ok. 8 - 10 mm. Całość zakończona drewnianym trzonkiem.

  Terapia fotodynamiczna (PDT) – forma leczenia, w której wykorzystuje się nietoksyczne związki światłoczułe, które po ekspozycji na specyficzny rodzaj światła, stają się toksyczne dla komórek nowotworowych i innych chorych komórek. PDT wykazuje również zdolność do zabijania komórek mikroorganizmów, w tym bakterii, grzybów i wirusów. PDT jest powszechnie stosowana w leczeniu trądziku. Jest ona stosowana klinicznie do leczenia wielu schorzeń, w tym związanego z wiekiem zwyrodnienia plamki żółtej i nowotworów złośliwych. Jest uznanawana jako strategia leczenia, która jest zarówno mało inwazyjna jak i minimalnie toksyczna. Skolioza niemowlęca (nazywana też skoliozą wczesnodziecięcą) – bardzo rzadko występująca odmiana skoliozy występująca u dzieci w wieku od 0 do 3 lat. W większości sytuacji skolioza niemowlęca ustępuja samoistnie w pierwszym roku życia. Skolioza niemowlęca występuje ok. 1 na 10 000 niemowląt. Ze względu na to, że zdecydowana większość idiopatycznych skolioz niemowlęcych ustępuje samoistnie w pierwszym roku życia prawdopodobnie spora ich część nie jest w ogóle diagnozowana.

  Gwiezdny Niszczyciel typu Imperial II – fikcyjny okręt z uniwersum Gwiezdnych wojen, należący do Imperium Galaktycznego. Był produkowany w Zakładach Stoczniowych Kuat na planecie Kuat. Jest rozszerzoną wersją Imperial-I. Dział jonowych było trzykrotnie mniej niż w Imperial-I ale było dwukrotnie więcej turbolaserów, wszystkie działa posiadały większą moc niż podstawowa wersja, posiadał też słabsze osłony. David John Nutt (ur. 16 kwietnia 1951) - brytyjski psychiatra i psychofarmakolog, profesor w Imperial College London. Pracował w różnych ciałach doradczych związanych z lekami. W swoich badaniach zajmuje się tematyką uzależnień, lęku i snu.

  Krew pępowinowa - stanowi źródło krwiotwórczych komórek macierzystych oraz komórek mezenchymy. Ta krew jest jedynym źródłem komórek macierzystych niewymagającym używania metod inwazyjnych u dawcy. Wiejadło – narzędzie do oddzielenia ziarna od plew, w formie podobnej do wideł lub szufli. Było używane od starożytności, a w wielu regionach świata używane jest do dziś.

  Isaac Acuña Sánchez (ur. 18 sierpnia 1989 w Imperial) – amerykański piłkarz pochodzenia meksykańskiego występujący najczęściej na pozycji ofensywnego pomocnika, obecnie zawodnik meksykańskiej Méridy. Zapalenia stawów z zajęciem stawów kręgosłupa, zwane także spondyloartropatiami - grupa chorób, których wspólną cechą jest występowanie zapalenia stawów obwodowych, zapalenia stawów krzyżowo-biodrowych, stawów kręgosłupa. U chorych nie stwierdza się czynnika reumatoidalnego, natomiast często stwierdza się obecność antygenu B27.

  Dodano: 24.09.2012. 18:17  


  Najnowsze