• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Inauguracja wystawy Vivat Konstytucja! - we wtorek

  03.05.2011. 12:11
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl


  220. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja upamiętni wystawa "Vivat Konstytucja!", którą od wtorku można oglądać w Galerii Plenerowej na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie. Ekspozycja przedstawia historię uchwalenia konstytucji oraz obchodów jej rocznic.


  Ponad 120 eksponatów opowiadających o historii uchwalenia pierwszej w Europie konstytucji zostanie pokazanych na wystawie "Vivat Konstytucja! W 220. rocznicę Konstytucji 3 maja", prezentowanej w Galerii Plenerowej przy Krakowskim Przedmieściu (róg ul. Traugutta) w Warszawie - poinformowała PAP Anna Belka z działu promocji Archiwum Państwowego m.st. Warszawy, które jest współorganizatorem wystawy.

  Na ekspozycji zobaczyć będzie można pisma urzędowe, tytuły prasowe i druki okolicznościowe przypominające czasy Sejmu Czteroletniego oraz relacje i wspomnienia autorów Konstytucji Trzeciomajowej, a także mapy, grafiki i fotografie.

  Podczas wtorkowej inauguracji wystawy, która odbędzie się o godz. 14, zostanie opieczętowany reprint informującego o uchwaleniu konstytucji uniwersału z 7 maja 1791 roku - informują organizatorzy.

  Wydany na polecenie Zgromadzenia Narodowego dokument ogłosili marszałkowie Sejmu Czteroletniego: Stanisław Małachowski i Kazimierz Nestor Sapieha. Uniwersał był wówczas odczytywany w kościołach, kancelariach ziemskich i grodzkich oraz ratuszach miast na terenie całej Rzeczpospolitej. Dokument opisywał polityczne i społeczne zmiany, jakie niosło ze sobą uchwalenie Konstytucji. Przedstawiał moment uchwalenia historycznego aktu prawnego jako początek przełomu społecznego i ocalenia narodu, wydobycia ojczyzny spod obcej przemocy i nieładu.

  Ekspozycja "Vivat Konstytucja!" będzie przedstawiać też historię tzw. czarnej procesji, którą w trakcie obrad Sejmu Czteroletniego 2 grudnia 1789 roku prezydent Warszawy Jan Dekert poprowadził Krakowskim Przedmieściem na Zamek Królewski. Przedstawiciele miast królewskich złożyli wówczas na ręce króla petycję, w której prosili o przywrócenie miastom i ich obywatelom praw utraconych w XV i XVI wieku. Do postulatów przychylono się w ustawie o miastach królewskich z 18 kwietnia 1791 roku, która, wchodząc w skład Konstytucji 3 maja, przywracała miastom m.in. samorząd i prawo decydowania o finansach.

  Wystawa będzie pokazywać, w jaki sposób Konstytucja była upamiętniana przez 220 lat od dnia jej uchwalenia, jak - na przestrzeni ponad dwóch wieków - rodziła się tradycja mówienia o Konstytucji Trzeciomajowej jako wartości narodowej.

  Zebrane na wystawie obiekty pochodzą z warszawskich archiwów, muzeów i bibliotek. Ekspozycję zorganizowały: Biuro Kultury Urzędu m.st. Warszawy, Naczelna Dyrekcja Archiwów Państwowych, Archiwum Główne Akt Dawnych, Archiwum Państwowe m.st. Warszawy, Stołeczna Estrada. Patronat nad wystawą sprawuje Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

  Wystawa będzie czynna do 17 maja. MCE

  PAP - Nauka w Polsce

  abe/bsz  Czy wiesz ĹĽe...? (beta)

  Zgromadzenie Przyjaciół Konstytucji Rządowej pełna nazwa "Zgromadzenie Przyjaciół Konstytucji Rządowej Fiat Lux (łac. "niech stanie się światłość"; zwane też Klubem Przyjaciół Konstytucji) – polskie stronnictwo polityczne będące równocześnie klubem parlamentarnym, założone 10 maja 1791 (na zebraniu u marszałka sejmu Stanisława Małachowskiego) , którego celem było podtrzymywanie uchwalonej kilka dni wcześniej Konstytucji 3 maja i dbanie o nienaruszanie jej postanowień. Doprowadziło do przyjęcia przez Sejm Czteroletni wielu ustaw szczegółowych, sankcjonujących przeprowadzoną zmianę ustroju Rzeczypospolitej.

  Konstytucja stała – ustawa zasadnicza, która nie posiada wyznaczonego terminu obowiązywania. Do konstytucji stałych zalicza się większość współcześnie występujących konstytucji.

  Józef Mostowski (1763-1817) – poseł inflancki na Sejm Czteroletni w 1790 roku. Był zwolennikiem Konstytucji 3 maja i jednym z 83 posłów, którzy 2 maja 1791 w mieszkaniu marszałka Małachowskiego podpisali zobowiązanie popierania projektu konstytucji, członek Zgromadzenia Przyjaciół Konstytucji Rządowej.

  Czarna procesja miała miejsce 2 grudnia 1789 w Warszawie, dokąd przybyli przedstawiciele 141 miast królewskich, aby upomnieć się o prawa dla stanu mieszczańskiego. Ubrani na czarno delegaci pod przewodem prezydenta Warszawy Jana Dekerta przeszli ulicami stolicy pod Zamek Królewski, miejsce obrad Sejmu Czteroletniego, gdzie złożyli na ręce króla Stanisława Augusta Poniatowskiego petycję, domagającą się przyznania praw publicznych dla mieszczan. Manifestacja ta, zwana czarną procesją przyczyniła się do powołania przez sejm specjalnej komisji do spraw reformy ustroju, której prace zakończyły się 18 kwietnia 1791 uchwaleniem prawa o miastach. Za inspiratorów tej akcji uważa się Hugona Kołłątaja oraz Jana Dekerta. W 1793 rządy konfederacji targowickiej zniosły to prawo.

  Konstytucja pełna – ustawa zasadnicza regulująca wszystkie zagadnienia ustroju państwa, zwykle posiada charakter trwały. Do konstytucji pełnych zalicza się większość współczesnych konstytucji.

  Konstytucja 3 Maja 1791 roku – obraz Jana Matejki powstawał od stycznia do października 1891. W maju prace nad nim były jednak tak zaawansowane, iż możliwe było pokazanie płótna na jubileuszowej wystawie w Sukiennicach z okazji 100 rocznicy uchwalenia konstytucji. Obraz posiada wymiary 247 × 446 cm, obecnie znajduje się w zbiorach Zamku Królewskiego w Warszawie.

  Konstytucja pisana – ustawa zasadnicza w formie jednego lub kilku aktów prawnych o szczególnej mocy prawnej, szczególnej treści oraz specjalnym trybie uchwalania i zmiany. Do konstytucji pisanych zalicza się większość współczesnych konstytucji.

  Dodano: 03.05.2011. 12:11  


  Najnowsze