• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Inscenizacja bitwy morskiej o Twierdzę Wisłoujście

  07.04.2011. 00:40
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl


  Uzbrojony w działa galeon, czterdziestolufowa artyleria twierdzy i stu muszkieterów w mundurach z epoki napoleońskiej wezmą udział 16 kwietnia w inscenizacji bitwy morskiej o Twierdzę Wisłoujście. Na pokaz pirotechniczny przeznaczono 90 kg prochu.

  8721047
  Widowisko przygotowane przez Muzeum Historyczne Miasta Gdańska (MHMG) odbędzie się na nabrzeżu przy przeprawie promowej przez Wisłę (przy ul. Starowiślnej). Bitwa morska będzie trwała ponad godzinę. Weźmie w niej udział galeon "Czarna Perła".

  Goście, którzy zjawią się na pokazie, będą mogli odwiedzić "średniowieczne obozowisko", na terenie którego planowane są pokazy walk rycerskich, różnego rodzaju turnieje i zabawy z dawnych czasów.

  Imprezie towarzyszyć będą też kramy i warsztaty rzemieślnicze, w tym: warsztat mincerski, stoisko z kwasem chlebowym i rycerskim jadłem, kram płatnerza, kram ze strojami historycznymi, rękodziełem i zabawkami. Na miejscu będzie można także obejrzeć replikę średniowiecznej machiny oblężniczej - balisty oraz replikami innego średniowiecznego uzbrojenia.

  Prezentacjom towarzyszyć będzie muzyka w wykonaniu zespołu, mającego w repertuarze utwory średniowieczne.

  Jak powiedział PAP Maciej Szczepkowski z MHMG, które sprawuje pieczę nad twierdzą, data widowiska nie ma nic wspólnego z konkretną bitwą czy innym wydarzeniem historycznym. "Po prostu chcieliśmy uczcić zakończenie pewnego etapu remontu obiektu i pokazać gdańszczanom jego efekt" - dodał.

  Szczepkowski wyjaśnił, że chodzi o zakończenia wartych ok. 5,6 mln zł prac ratowniczych przy Twierdzy Wisłoujście finansowanych z funduszy miasta Gdańska oraz środków pochodzących z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego (środki przeznaczone dla nowych państw członkowskich Unii Europejskiej).

  Dzięki wspomnianym środkom udało się wykonać główne prace przy zabezpieczeniu sporej części zewnętrznych (częściowo umieszczonych pod wodą) murów twierdzy.

  Zaniedbana przez wiele lat - i z powodu swojego położenia narażona na niszczące działanie wody - twierdza wymaga wciąż bardzo dużych nakładów. Szczepkowski poinformował, że tylko remont tzw. fortu carre kosztowałby szacunkowo ok. 35 mln zł. O środki na ten cel MHMG chce starać się w kolejnej edycji programu mechanizmu finansowego EOG.

  Twierdza Wisłoujście to zespół budowli obronnych na prawym (wschodnim) brzegu Martwej Wisły. Powstał on w miejscu, gdzie w średniowieczu działały nadmorskie strażnice kontrolujące ujście Wisły do Bałtyku. W skład zespołu wchodzą dwa forty: czterobastionowy murowany fort zwany carre (zbudowany w latach 1586-1602) oraz otaczający go pięciobastionowy ziemny fort zwany obecnie Szańcem Wschodnim zbudowany w latach 1624-26. AKS

  PAP - Nauka w Polsce

  ls/bsz  Czy wiesz że...? (wersja beta)

  Twierdza Wisłoujście – zabytkowa twierdza w Gdańsku nad Martwą Wisłą, przy dawnym ujściu Wisły do Zatoki Gdańskiej. Znajduje się nieopodal osiedla Wisłoujście, Westerplatte i Portu Północnego.

  Wisłoujście (kaszb. Minda, niem. Weichselmünde, dawniej Münde) – niezamieszkały obszar przemysłowy w Gdańsku, wchodzący w skład na osiedla administracyjnego Przeróbka, na Wyspie Portowej, nad Martwą Wisłą. Znajduje się tu zachowana zabytkowa Twierdza Wisłoujście.

  Szaniec Mewi (niem. Möwenschanze) – dzieło fortyfikacyjne w Gdańsku, wzniesione w latach 1844-46 i 1874-76 przez Prusaków na miejscu wcześniejszego (niezachowanego) obiektu z epoki napoleońskiej. Leży na terenie portu gdańskiego u nasady Półwyspu Westerplatte, przy Zakręcie Pięciu Gwizdków, na północ od Twierdzy Wisłoujście.

  Hans Kramer (zm. 1577 w Wisłoujściu koło Gdańska) – niemiecki architekt i fortyfikator, działający w Dreźnie i Gdańsku, reprezentant renesansu.

  Fort 17 "Luneta Grzegórzecka" – fort Twierdzy Kraków. Zbudowany w latach 1849-1857 jako fort reditowy. Jeden z najstarszych obiektów Twierdzy Kraków. Znajdował się około 200 m. na zachód od dzisiejszej ulicy Skrzatów w Krakowie, około 100 m na północ od Wisły.

  Fort XIIA ("Lewinów", "Zacisze", "Ząbki") - to punkt oporu pierścienia zewnętrznego Twierdzy Warszawa położony na prawym brzegu Wisły, wybudowany w latach dziewięćdziesiątych XIX wieku, obecnie nieistniejący. Jeszcze w latach siedemdziesiątych XX. wieku na terenie ogrodków działkowych pomiędzy ul. Łodygową a linią kolejową, znajdowały się dwa półkoliste rowy wypełnione wodą, będące zachowanymi resztkami fosy. Obecnie są już praktycznie niewidoczne.

  Twierdza Modlin – twierdza położona na Mazowszu u zbiegu Wisły i Narwi, około 30 km na północny zachód od Warszawy. Składa się z cytadeli położonej na prawym brzegu Narwi, umocnionych przedmości: kazuńskiego i nowodworskiego oraz z dwóch pierścieni fortów. Jest jedną z największych i najlepiej zachowanych twierdz w Polsce.

  Dodano: 07.04.2011. 00:40  


  Najnowsze